پرش به محتوا

تشدید درگیری ایران و اسرائیل: ایران بیش از ۳۰۰۰ موشک بالستیک در اختیار داردبه گزارش روسیا الیوم، در حالیکه تنش ها بین ایران و اسرائیل افزایش می‌یابد، فرمانده ارشد آمریکا در خاورمیانه گفت ایران بیش از ۳۰۰۰ موشک بالستیک در اختیار دارد. روز یکشنبه گذشته ایران به «دفتر مخفی موساد» در اربیل حمله کرد. در حالیکه تهران یک اقدام خرابکارانه اسرائیل در تاسیسات هسته ای فردو را خنثی کرد، توانست با موفقیت با حمله سایبری برای مدت کوتاهی وب سایت های دولتی در اسرائیل را از دسترس خارج کند.

در بحبوحه تشدید تنش ها بین ایران و اسرائیل، ژنرال فرانک مک کنزی، فرمانده عالی آمریکا در خاورمیانه، گفت که ایران بیش از ۳۰۰۰ موشک بالستیک دارد که بسیاری از آنها می توانند اسرائیل را هدف قرار دهند. مک کنزی که در شرف بازنشستگی از پست خود در ارتش آمریکا است، هفته گذشته سفری کاری به اسرائیل داشت و با نخست وزیر نفتالی بنت، وزیر دفاع بنی گانتز و ژنرال آویو کوچاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، دیدار و گفتگو کرد.

مک‌کنزی روز سه‌شنبه به کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا گزارش داد: از نظر نظامی، نگرانی اصلی من این است که آنها (ایرانی‌ها) سلاح هسته‌ای بدست بیاورند، اما در عین حال عمیقاً نگران رشد و توانایی برنامه موشکی آنها هستم.

« مک کنزی در پاسخ به سوال کمیته امنیت بین المللی سنا گفت: «آنها بیش از ۳۰۰۰ موشک از انواع مختلف دارند که برخی از آنها می توانند به تل آویو برسند.»

در ضمن مک‌کنزی در بیانیه‌ای نیروهای هوافضای ایران را «تهدید اصلی» برای امنیت منطقه خواند و گفت که ایران زرادخانه موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را توسعه داده و این نوع سلاح‌ها را در موارد متعددی با موفقیت آزمایش کرده است. او به این کمیته گفت که ایران طی ۵ تا ۷ سال گذشته سرمایه گذاری زیادی در برنامه موشکی بالستیک خود انجام داده است.

در یک بیانه از قبل تهیه شده سنتکام آمریکا (فرماندهی مرکزی ایالات متحده) ارزیابی کرده که ایران همچنان از سوریه و عراق به عنوان مسیرها و مراکز تدارکاتی برای پیشبرد «کمپین خود علیه اسرائیل» استفاده می کند. ایران قصد دارد نماینده خود در لبنان یعنی حزب الله را مسلح کند.

بر اساس برآوردهای اخیر، زرادخانه حزب الله لبنان شامل ۱۵۰۰۰۰ موشک با برد ۱۵ تا ۷۰۰ کیلومتر است که می تواند به عمق خاک اسرائیل نفوذ کند. این زرادخانه شامل موشک های بالستیک ایرانی نیز می شود.

شهر اربیل در شمال عراق در آخر هفته توسط دوازده موشک بالستیک مورد حمله نظامی ایران قرار گرفت و به لرزه درآمد. چندین موشک دقیق فاتح-۱۱۰ در نزدیکی کنسولگری جدید آمریکا که در حال ساخت است، فرود آمد. ایران مسئولیت حمله موشکی به اربیل را بر عهده گرفت. در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که این عملیات در پاسخ به حمله هوایی اخیر اسرائیل به دمشق پایتخت سوریه در دوشنبه گذشته انجام شد که در آن دو افسر سپاه پاسداران ایران کشته شدند. به گزارش رسانه های ایران، هدف حمله به اربیل «دفتر مخفی موساد» بوده است.

ایران همچنین به گفته سپاه پاسداران، یک اقدام خرابکارانه اسرائیل در تاسیسات اتمی فردو در جنوب تهران، را خنثی کرد. به گزارش عصر دوشنبه خبرگزاری تسنیم ، سرویس مخفی اسرائیل یک شبکه ایرانی برای اقدام خرابکارانه راه اندازی کرده بود.
بسیاری از وب‌سایت‌های دولتی اسرائیل عصر دوشنبه هک شدند. در محافل امنیتی گفته می شود که این جدی ترین حمله از این نوع تا به امروز بوده است. ایران مشکوک به اجرای این عملیات شده است. ادعا می شود که اسرائیل در ماه گذشته دست به یک حمله پهپادی به پایگاه هوایی در ایران انجام داده است که ظاهرا تعداد زیادی، احتمالاً صدها پهپاد نظامی ایران در این حمله منهدم شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: