پرش به محتوا

اوکراین: مجری تلویزیون ملی با الهام از آیشمن خواهان کشتن کودکان روسی شد.

اوکراین: مجری تلویزیون ملی  با الهام از آیشمن خواهان کشتن کودکان روسی شد.

 مجری اوکراینی در پخش زنده در حالی که از  آدولف آیشمن جنایتکار نقل قول میکند، خواستار قتل عام روس ها و به ویژه کودکان روسی شد.  مانند بسیاری از حوادثکه در گذشته اتفاق افتاده اند، این فراخوان به قتلعام هم هیچ عواقبی نداشت

به گزارش راشاتودی، در هر جای دیگری از جهان این اتفاق می توانست موجی از خشم عمومی را ایجاد کند، اما این فاجعه در اوکراین حتی ارزش گزارش دادن به کسی را نداشت.  در صبح روز ۱۳ مارس ۲۰۲۲، ایستگاه تلویزیون ملی ۲۴ عکسی از آدولف آیشمن را نمایش می دهد، اما نه برای هشدار دادن و یا آموزش از تاریخ.  مجری برنامه فاهرودین شرفمل، متن نفرت‌انگیزی را آماده پخش کرده است که حتی بر اساس استانداردهای اوکراینی نیز متنی بشدت تند و تیزی است.  او می گوید که او به عنوان یک روزنامه نگار اجازه این کار را ندارد.  اما او به سختی می تواند جلوی خودش را بگیرد و بنابراین:

 «حالا که در روسیه ما را نازی و فاشیست می نامند، پس من هم این نقل قول  را از آدولف آیشمن مطرح میکنم. او گفت که «برای نابودی یک ملت باید کودکانشان را بکشید. زیرا اگر فقط بزرگسالان را بکشید، کودکان نیز وقتی بزرگ شدن این کار را خواهند کرد. آنها بزرگ میشوند و انتقام خواهند گرفت، اما اگر بچه های آنان کشته میشدند، طبعا هیچ وقت بزرگ هم نمی شوند و ملت شان از بین خواهد رفت».

مجری تلویزیون ملی اوکراین شرافمال ادامه می دهد که ارتش اوکراین اجازه کشتن بچه ها را ندارد، «کنوانسیون ها، ژنو و اینها» این کار را ممنوع می کند.  با این حال، او خود را محق می داند:

 «اما من که یک سرباز نیستم. و اگر فرصت انتقام گرفتن از روس ها را پیدا کنم، این کار را انجام خواهم داد، آنهم در حالی که به دکترین آیشمن پایبند هستم. من هر کاری که بتوانم انجام خواهم داد تا اطمینان حاصل کنم که نه شما و نه فرزندانتان نتوانید هیچگاه روی این کره خاکی زندگی کنید». 

 برای او اصلا مهم نیست که چه کسی این آغازگر این جنگ بوده و یا چه کسی خواستار آن است، برای او اهمیتی ندارد که در میان کسی گناهکار است و یا اصلا در جنگ دخالتی ندارد و بی گناه است:

 «ما نیز خواستار این جنگ نبودیم. اما حالا باید شما بفهمید، ما اوکراینی ها باید به پیروزی برسیم، ما با شما صلحی نخواهیم داشت. ما به صلح نیاز نداریم ما به پیروزی نیاز داریم، و اگر این به معنای سلاخی همه خانواده‌های شما باشد، اگر لازم باشد من  اولین نفری خواهم بود که دست به اینکار میزنم. افتخار بر اوکراین! و امیدوارم که پس از این دیگر هرگز ملتی مانند روس ها در این سیاره وجود نداشته باشد. روس ها کثافتند، آنها مانند آشغال کره زمین را پر می کنند. و اگر اوکراینی ها فرصت داشته باشند – و خواهند داشت و حتما هم چنین کاری را مرتکب خواهند شد. – روس ها را به گلوله میبندیم، خفه خواهیم کرد و و با چاقو جانشان را خواهیم گرفت. امیدوارم همه به وظیفه خود عمل کنند و تلاش کنند و حداقل یک روس را به قتل برسانند.»

با وجود اینکه یک مجری دیگر هم در کنار او نشسته بود، هیچ کس این فراخوان غیر انسانی برای آدم کشی آنهم از طریق یک رسانه عمومی را مختل نکرد و دخالتی برای جلوگیری از پخش آن صورت نگرفت.  هیچ کس پخش زنده را قطع نکرد.  در ضمن نمی توان این رسوائی را به نظر شخصی یک فرد تنزل داد چرا که عکس آیشمن توسط کارگردان برنامه پشت سر مجری نشان داده میشد و برنامه نیز قطع نشد!

دلیل دیگر اینکه این یک نظر شخصی یک دیوانه نیست این است که اجرای این برنامه برای فاهرودین شرفمل هیچ عواقبی ندارد.  در هر صورت، تا عصر سه شنبه، وقتی در گوگل بدنبال انعکاس واکنشی بگردید نه به زبان به اوکراینی و نه به زبان روسی چیزی پیدا نمی شود.  

دو روز بعد شرافمل ناگهان عذرخواهی می کند. یک عذرخواهی کوتاه و با نیشخند.  و فوراً توضیح میدهد که او در عذرخواهی خود یک استثناء قائل می شود: تمام آن حرف های که زده شامل روس هائی که در خاک اوکراین پایشان بگذارند خواهد شد و در مورد آنها صدق میکند.

 اتو آدولف آیشمن فرمانده اس اس آلمان نازی بود و ریاست بخش سازماندهی و اجرای آزار، جنایت علیه بشریت و نسل کشی اخراج و تبعید و سوزاندن یهودیان را بر عهده داشت.  پس از سال ۱۹۴۵ موفق به فرار به آرژانتین شد.  او از محاکمه جنایات جنگی نورنبرگ فرار کرد، اما سرانجام گرفتار چنگال عدالت شد.  در ماه مه ۱۹۶۰ توسط ماموران اسرائیلی با کمک ماموران برزیلی از آرژانتین ربوده شد و به اسرائیل منتقل شد و در آنجا محاکمه علنی شد.  این جنایتکار فاشیست و نازی در شب ۳۱ مه / ۱ ژوئن ۱۹۶۲ به اعدام محکوم شد و به دار مجازات آویخته شد.

 از سوی دیگر، شرفمل حتی با جریمه ای برای تحریک نفرت در اوکراین پس از میدان نیز مواجه نیست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: