پرش به محتوا

جنگ فراموش شده!

جنگ فراموش شده: ۱۶۱۰۰۰ نفر در یمن با قحطی «فاجعه بار» روبرو هستند

 در پی درگیری نظامی در اوکراین، کمتر کسی در مورد شرایط فاجعه بار در یمن صحبت می کند. این در حالیست که میلیون ها نفر در آنجا احتمالا نخواهند توانست حداقل نیازهای غذایی خود را در شش ماه آینده تامین کنند.

 بر اساس گزارشی که توسط ۱۵ آژانس و سازمان غیردولتی مورد تائید و متعلق به سازمان ملل که روز دوشنبه منتشر شد، انتظار می‌رود در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ مردم یمن پنج برابر بیشتر مورد تهدید قحطی و گرسنگی در اثر جنگ و محاصره اقتصادی عربستان سعودی و امارات قرار گیرند.

در این گزارش ها منعکس شده است که ۱۶۱ هزار نفر در یمن دچار قحطی فاجعه‌آمیز خواهد بود در حالی که ۱۹ میلیون نفر به احتمال زیاد نخواهند توانست حتی تا حداقل‌های نیازهای غذایی خود را تامین کنند در ادامه این گزارش تاکید شده است که بیش از ۲ میلیون کودک ممکن است تا پایان سال به شدت دچار بیماری های سوء تغذیه شود از جمله بیش از نیم میلیون کودک خردسال و حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت زنان یمن در معرض خطر سوء تغذیه و گرسنگی قرار دارد.

 ارقام فوق منعکس‌کننده افزایش چشمگیر چند برابری خطر سوء تغذیه و گرسنگی نسبت به سال‌های گذشته است در سال های گذشته نزدیک به ۱۳ میلیون نفر به جیره غذایی در یمن اختیار داشتند و ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار زن و کودک و یک میلیون و ۶۰۰ هزار دانش آموز وابسته به رژیم غذایی خاص سازمان ملل بودند.

در ضمن در سال ۲۰۲۱ آمار نشان می دهد که ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از نوجوانان و جوانان یمنی نیازمند کمک های بشردوستانه می باشد و ۲۳۰۰۰۰۰ کودک خردسال دچار سوء تغذیه حاد هستند و ۴۰۰ هزار نفر از این کودکان به طور فوری در معرض خطر مرگ قرار دارند.

 گندمی که دیگر از اوکراین وارد نمی شود.

 آمار طبقه بندی شده ای که مشاهده کردید توسط موسسه امنیت غذا یکپارچه که در سال ۲۰۰۴ توسط سازمان ملل متحد و سازمان های کشاورزی برای بهبود امنیت غذایی ایجاد شد این سازمان معمولاً آمار خود را سالانه جمع‌آوری کرده و قبل از برگزاری کنفرانس سالانه کمک های مالی که قرار است اواخر هفته آینده در سازمان ملل برگزار شود و آنها را منتشر می کند. این گروه توسط اتحادیه اروپا، سازمان های کمک رسانی امپریالیستی یو اس اید و یو کی اید تامین مالی می شود.

 درگیری در یمن نزدیک به یک دهه به طول انجامیده است که با فروش تسلیحات و حمایت ایالات متحده، بریتانیا و شرکای اروپایی آنها به عربستان سعودی علیه شورشیان حوثی صورت میگیرد.  علیرغم جنگ عربستان و غرب در فقیرترین کشور خاورمیانه، حوثی ها هنوز توانسته اند بخش بزرگی از قلمرو خود را حفظ کرده حتی بخشی از قلمرو نیروهای تحت حمایت عربستان و آمریکا را نیز در اختیار خود بگیرند.

 متاسفانه، یمن بیشتر مواد غذایی خود را وارد می کند، و تقریبا یک سوم از مواد غذائی خود را از اوکراین وارد می کند.  پس از حمله روسیه در ماه گذشته، اوکراین صادرات گندم، جو و سایر محصولات اساسی و همچنین صادرات محصولات کشاورزی را ممنوع کرد.  با توجه به افزایش سرسام آور قیمت مواد غذایی، حذف اوکراین و روسیه از بازارهای جهانی کالا برای کسانی که به طور معمول به گندم آنها وابسته هستند، وضعیت ناجوری ایجاد شده است – عاملی دیگر محاصره بنادر یمن توسط رژیم متجاوز عربستان سعودی است، که وضعیت یمن را وخیمتر و کمک رسانی را سخت تر می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: