پرش به محتوا

چین از ادعاهای روسیه مبنی بر تحقیقات مخفیانه سلاح های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین حمایت می کند

به گزارش راشا تودی، چین از ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه ایالات متحده شبکه ای از آزمایشگاه های بیولوژیکی در اوکراین ایجاد کرده که برای مطالعه انتشار پاتوژن ها از طریق حیوانات استفاده می شود، حمایت کرده است. در غرب این ادعا‌ها به عنوان «اطلاعات نادرست» رد می شود.

به گزارش پورتال Summit News، برنامه ادعایی جنگ بیولوژیکی ممکن است فقط «نوک کوه یخ» باشد.

توضیحات مشکوک
بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه ایالات متحده اصرار دارد که آزمایشگاه‌های زیستی مخفی صرفاً برای «ایمن کردن سلاح‌های زیستی دوران جنگ سرد شوروی» تاسیس شده‌اند، اما این امر مانع از انتشار ادعاهای مربوط به «اهداف شوم» آمریکا نشده است. این نگرانی ها پس از آن تشدید شد که معاون وزیر امور خارجه ویکتوریا نولند آشکارا ابراز نگرانی کرد که آزمایشگاه ها به دست ولادیمیر پوتین بیفتند.

« ما در واقع بسیار نگران هستیم که نیروهای روسی، نیروهای روسی، ممکن است سعی کنند کنترل [این آزمایشگاه‌ها] را در دست بگیرند، بنابراین با اوکراینی‌ها در حال کار بر سر این هستیم که چگونه از افتادن این مواد تحقیقاتی به دست نیروهای روسی جلوگیری کنیم. »

این اعتراف باعث شد که روزنامه نگار گلن گرین والد اظهار نظر کند که اظهارات خانم نولند :هر گونه امیدی را برای اینکه این آزمایشگاه ها احتمالا فعالیت های بی خطر یا معمولی و پیش پا افتاده ای داشتند را نابود کرد».حمایت از پکن

اکنون پکن با تقویت ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه این آزمایشگاه‌ها بخشی از یک برنامه تحقیقاتی مخفیانه جنگ بیولوژیکی هستند، به فشار برای افشاگری دامن زده است. پیش از نشست مهم میان یانگ جیچی، مقام ارشد سیاست خارجی چین و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، ایالات متحده دست به انتشار گزارش هایی سراپا ساختگی مبنی بر درخواست تجهیزات نظامی روسیه از چین زد.

شین‌هوا، خبرگزاری رسمی دولتی، روز یکشنبه یک «تحقیقات ماهواره‌ای» حاوی تصاویر ماهواره‌ای از آزمایشگاه‌های ادعایی آمریکا که توسط روسیه شناسایی شده است، منتشر کرد. به گزارش فایننشال تایمز، شین هوا ادعاهای روسیه را تکرار کرد که ایالات متحده در تلاش است تا نحوه انتشار عوامل بیماری زا از طریق حیوانات را آزمایش کند.

گلوبال تایمز گزارشی را که بر اساس مقاله ای که در روزنامه روسی ایزوستیا منتشر شده است را منعکس کرد که در آن یک مقام سابق اوکراینی که نامش فاش نشد، ادعا کرد که اوکراین شبکه ای از تاسیسات تحقیقاتی نظامی دارد که توسط سرویس های امنیتی این کشور نظارت می شود و توسط ایالات متحده مدرن سازی شده است. ژانگ جون، فرستاده دائمی چین در سازمان ملل متحد نیز به دنبال رد ادعاهای آمریکا بود و تاکید کرد که «نگرانی های مطرح شده از سوی روسیه باید به درستی مورد توجه قرار گیرد».

ژانگ خاطرنشان کرد: «ایالات متحده همیشه می گوید که طرفدار شفافیت است. اگر آنها معتقدند اطلاعات مربوطه جعلی است، می توانند به سادگی داده های مربوطه را برای شفاف سازی در اختیار ما قرار دهند تا جامعه بین المللی بتواند برای خود نتیجه گیری کند.»

بنابراین، از نظر پکن، فعالیت‌های نظامی بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین «تنها نوک کوه یخ» را نشان می‌دهد.باید به خاطر داشت که تاکر کارلسون، خبرنگار فاکس نیوز، که مطمئناً هیچ دلیلی باری همدردی با روسیه ندارد، اظهارات وزارت امور خارجه ایالات متحده را مبنی بر اینکه این آزمایشگاه ها فقط برای تأمین سلاح های بیولوژیکی شوروی سابق خدمت می کنند، پس از انتقاد شدید غیرقابل قبول دانست.

و واشنگتن پست نتوانست از انتشار این گزارش خودداری کند، که ایگور کریلوف، رئیس نیروهای حفاظت تشعشع، شیمیایی و بیولوژیکی ارتش روسیه، پنجشنبه گذشته گفت آزمایشگاه‌های تحت حمایت ایالات متحده در کیف، خارکف و اودسا روی پاتوژن‌های خطرناکی که به‌ویژه برای روس‌ها و دیگر اسلاوها طراحی شده‌اند، کار می‌کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: