پرش به محتوا

رسانه ها: آمریکا ترجیح می دهد توافق ایران را کنار بگذارد تا اینکه با روسیه درباره تحریم ها مذاکره کند.

رسانه ها: آمریکا ترجیح می دهد توافق ایران را کنار بگذارد تا اینکه با روسیه درباره تحریم ها مذاکره کند.

به گزارش راشا تودی، یک مقام آمریکایی روز یکشنبه به وال استریت ژورنال گفت که ایالات متحده برای نجات توافق هسته ای حاضر به کاهش کاهش تحریم های مرتبط با اوکراین علیه روسیه نیست و درباره آن مذاکره نخواهد کرد.

اگرچه ادعا می‌شود که رسیدن به توافق در دسترس است، اما واشنگتن ترجیح می‌دهد قبل از تعهد به روسیه به دنبال یک توافق جایگزین دیگر با ایران باشد.

بنا بر گزارش ها، نماینده آمریکا گفت: «ما هیچ زمینه ای برای فراتر رفتن از محدودیت های توافق برجام نمی بینیم. »

یک منبع ناشناس به وال استریت ژورنال گفت، واشنگتن درباره معافیت‌های تحریم‌های روسیه بر سر جنگ اوکراین برای نجات توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران مذاکره نخواهد کرد.  

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، خواستار تضمین کتبی شده است مبنی بر اینکه تحریم های اعمال شده علیه روسیه از زمان آغاز حمله نظامی در اوکراین بر همکاری بین روسیه و ایران بر اساس توافق بعدی برجام که در حال حاضر در حال مذاکره است، تأثیری نخواهد داشت.

 اگرچه تونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته تحریم‌های مربوط به اوکراین را «بی ربط» به این توافق توصیف کرد، اما به نظر می‌رسد تهران در از روسیه در این ماجرا حمایت می کند.  سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هفته گذشته گفت که هیچ تحریمی نباید همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران، از جمله همکاری با روسیه در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را تحت تاثیر قرار دهد یا محدود کند.ایران به همکاری هسته ای با روسیه برای تولید انرژی داخلی در نیروگاه هسته ای بوشهر نیاز دارد. بر طبق طرح آمریکا ایران باید متعهد شود که تحریم ها علیه روسیه را اجرا می کند.

بر این اساس امکان استفاده ایران از نیروگاه هسته ای بوشهر محدود و یا غیر ممکن میشود.

خطیب زاده در کنفرانس مطبوعاتی در تهران در این خصوص اعلام کرد:

رویکرد روسیه و چین تا به امروز سازنده بوده است

خطیب زاده درخصوص علت توقف مذاکرات و موضع روسیه؛ گفت: آنچه درباره درخواست روسیه مطرح می‌شود علنی توسط روسیه اعلام شده و ما هم دریافت کردیم و این باید در کمیسیون مشترک بحث شود. از روز اول طرف‌های برجامی نکاتی را بیان کردند که در کمیسیون مشترک بیان شده است.

من با زبان صریح گفتم که منافع ملت تعیین کننده مسیر ماست. فروکاستن آن چه در وین اتفاق می‌افتد به یک درخواست روسیه، خواست آمریکاست تا مسئولیت وی در شرایط کنونی را به فراموشی بسپرند. مسؤولیت وضعیت فعلی که الان در آن هستیم با آمریکاست.

رویکرد روسیه و چین تا به امروز سازنده بوده و در بین مذاکره کنندگان در وین در ۱۱ ماه گذشته نزدیک ترین و حمایت گونه ترین بوده است. ما اطمینان داریم این مسیر تا پایان ادامه پیدا می کند.  

ما در تهران هستیم و هیأت‌ها در پایتخت‌ها هستند که آخرین گام‌ها را برداریم. آخرین گام‌ها همیشه سخت است. همه موضوعات در سبد آمریکاست و اگر امروز پاسخ مناسب را بدهد و تصمیم سیاسی را بگیرد هیأت‌ها فردا می‌توانند به وین برگردند.

واکنش به مبحث توافق با آمریکا بدون حضور برخی از اعضای برجام

وی درخصوص توافق با آمریکا بدون حضور برخی از اعضای برجام؛ گفت: آمریکا باید اول برادری خود را ثابت و بعد ادعای ارث و میراث کند. آمریکا عضو برجام نیست که درباره برجام، چگونگی برجام و اعضای برجام تصمیم بگیرد. اول عضو متعهد برجام بشود و بعد در خصوص اعضای دیگر صحبت کند. رویه‌های برجام کاملاً روشن است و همه باید کمک کنیم با یک تصمیم اجماعی به یک توافق خوب ان شاءالله برسیم.

 بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، مذاکره کنندگان روسی احتمالا خواسته های خود را در روزهای آینده به صورت مکتوب بیان خواهند کرد.  این سخنگو افزود که ایالات متحده ظرف یک هفته می داند که آیا روسیه آماده عقب نشینی است یا خیر.

 اگر روسیه به خواسته های خود پایبند باشد، ایالات متحده مایل است بدون دخالت روسیه درباره «کپی توافق نامه برجام» مذاکره کند.  این مقام خاطرنشان کرد که دولت آمریکا در حال حاضر هیچ چیزی را رد نمی کند.

با این حال، روشن نیست که آیا سایر طرف های قرارداد ۲۰۱۵ با یک قرارداد جدید بدون روسیه موافقت خواهند کرد یا خیر.  توافق اولیه بین ایران و آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، آلمان، چین و اتحادیه اروپا امضا شد.  در حالی که وال استریت ژورنال مدعی شده است که دیپلمات های اروپایی در حال بررسی «گزینه هایی برای توافق بدون روسیه» هستند، چین یک قدرت هسته ای بزرگ و به طور کلی متحد دیپلماتیک روسیه است و می تواند در برابر قراردادهایی که مسکو را حذف میکند، مقاومت کند.

 مذاکره کنندگان تقریباً یک سال است که در تلاش بوده اند تا جایگزینی برای برجام مذاکره کنند و به طور منظم برای مذاکرات در وین، پایتخت اتریش، ملاقات کنند.  وزارت خارجه فرانسه هفته گذشته گفت که طرفین «به توافق نزدیک شده اند» اما اذعان کرد که اختلافات بین ایالات متحده و روسیه می تواند توافق احتمالی را از مسیر خارج کند.  این مقام آمریکایی ناشناس که به نقل از او این خبر منتشر شده است نیز روز یکشنبه این نگرانی ها را تکرار کرد و خواسته های روسیه را «بزرگترین مانع و مانع بر سر راه توافق» خواند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: