پرش به محتوا

مکزیک به پارلمان اتحادیه اروپا: «فساد، دروغ و ریا بس است»مکزیک به انتقاد پارلمان اتحادیه اروپا از وضعیت رسانه ها در این کشور با الفاظ تند واکنش نشان داد. خطاب به نمایندگان « آنها مثل گوسفندان بدنبال برنامه مرتجعین و کودتاچیان روانند» و به مخالفان پیوسته اند. مکزیک دیگر مستعمره شما نیست.

دولت مکزیک به وضوح با قطعنامه پارلمان اروپا در انتقاد از «حمله به آزادی رسانه ها» و قتل روزنامه نگاران در مکزیک مخالفت کرده است.در بیانیه ریاست جمهوری که روز پنجشنبه منتشر شد، آمده است:

به اعضای پارلمان اروپا:

فساد و دروغ و ریا بس است!

مایه تاسف است که آنها مانند گوسفندان به استراتژی ارتجاعی و کودتاگران گروه فاسد مخالف پیوسته‌اند، و به مقابله با طرح تحول چهارم برخواسته‌اند که توسط میلیون ها مکزیکی حمایت میشود، طرحی که برای مقابله با نابرابری و خشونت وحشتناکی که میراث سیاست های اقتصادی نئولیبرالی است که در کشور ما اعمال شده است که ۳۶ سال است در کشور ما اجرا می شود.
نمایندگان اروپا باید بدانند که مکزیک دیگر یک کشور شکست خورده و فتح شده نیست و اصول آزادیخواهانه برابری و دموکراسی کم نظیری در تاریخ آن در این کشور اجرا می‌شود. اینجا به کسی ظلم نمی شود، آزادی بیان و کار روزنامه نگاران محترم شمرده میشود. دولت فعلی محافظ حقوق بشر است و آن را مانند دولت های قبلی که به طور ضمنی شما نمایندگان اروپایی شریک جرم آنها بودید، نقض نمی کند.»
بیانیه با اشاره به تحویل تسلیحات اتحادیه اروپا به اوکراین، می گوید:

«مکزیک یک کشور صلح طلب است که عدم ترویج خشونت را انتخاب کرده است و ما طرفدار گفتگو هستیم نه جنگ. ما تحت هیچ شرایطی مانند شما به هیچ کشوری سلاح نمی فرستیم.»

رئیس جمهور مکزیک از حمایت مردمی بسیار بیشتری نسبت به کسانی که در اتحادیه اروپا در مسند قدرت نشسته‌اند برخوردار است. در ادامه آمده است:

«دفعه بعد، قبل از رای دادن به چیزی، اول دست به تحقیقات بزنید و قبل از رای دادن، قطعنامه هایی را که پیش روی شما گذاشته شده است، به دقت بخوانید. و فراموش نکنید که ما دیگر مستعمره شما نیستیم. مکزیک یک کشور آزاد و مستقل است.»

سعی کنید خود را رشد دهید، اینقدر شیدای مداخله در امور دیگران که پشت نیت «خیرتان» پنهانش می سازید نباشید و سعی کنید این نوع رفتار را کنار بگذارید. شما دولت جهانی نیستید و فراموش نکنید که بنیتو خوارز، آن غول آمریکائی، گفته است: «در بین مردم و در میان ملت ها، احترام به حقوق دیگران به معنی صلح است.»

در قطعنامه پارلمان اتحادیه اروپا که رئیس جمهور مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور را به «لفاظی پوپولیستی» متهم می کند، از جمله می گوید:

«پارلمان اروپا …

۳.ابین بند از بیانیه تأکید می کند که آزادی بیان – چه آنلاین و چه آفلاین – آزادی مطبوعات و آزادی انجمن عناصر اساسی برای عملکرد یک دموکراسی سالم هستند. از مقامات مکزیکی می‌خواهد تا تمام اقدامات لازم را برای تضمین حفاظت و ایجاد محیطی امن برای روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر مطابق با استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی، از جمله رسیدگی به فساد گسترده در سطح ایالتی و فدرال، رسیدگی به آموزش ناکافی انجام دهند. با منابع ناکافی مقابله کند، همدستی برخی مقامات و ضعف سیستم قضایی و مشکلات مرتبط با میزان بسیار بالای معافیت از مجازات را از بین ببرید.

۴. این بند با نگرانی به انتقادات سیستماتیک و تند مقامات عالی دولت مکزیک علیه روزنامه نگاران و کار آنها اشاره می کند و حملات مکرر به آزادی رسانه ها و به ویژه روزنامه نگاران و متخصصان رسانه را محکوم می کند. مجدداً تأکید می کند که روزنامه نگاری تنها در محیطی عاری از تهدید، تهاجم فیزیکی، روانی و اخلاقی یا سایر اشکال ارعاب و آزار و اذیت قابل انجام است و از مقامات مکزیکی می خواهد که بالاترین استانداردهای حفاظت از آزادی بیان، آزادی تجمع و آزادی تجمع را رعایت کنند.…»

چند روز قبل از تصویب این قطعنامه، پارلمان اتحادیه اروپا ممنوعیت کامل و سراسری پخش و انتشار راشاتودی و اسپوتنیک در اتحادیه اروپا را با اکثریت بسیار بالا تصویب کرده بود. نه تنها پخش و انتشار بلکه انتشار محتوی این رسانه ها در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت ممنوع اعلام شده است، ظاهراً این اقدام برای مبارزه با پخش و انتشار اطلاعات نادرست و «پروپاگاندا» صورت گرفته است. سانسور نظرات مخالف در اتحادیه اروپا نیز در شبکه های اجتماعی بشدت گسترده تر شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: