پرش به محتوا

حمله رسمی ایران به دفتر موساد در اربیل: انتقام کشته شدن افسران ایرانی در سوریه

جنگ سایه بین تهران و تل آویو ادامه دارد. شلیک موشک روز یکشنبه در نزدیکی کنسولگری آمریکا در اربیل با کشته شدن دو افسر سپاه پاسداران ایران در سوریه در حمله هوایی اسرائیل به دمشق مرتبط است.

توسط سید علیرضا موسوی

به گزارش راشاتودی، شهر اربیل در شمال عراق بامداد یکشنبه توسط ۱۲ فروند موشک بالستیک از سوی ایران شلیک شد. چندین موشک دقیق فاتح-۱۱۰ در نزدیکی کنسولگری جدید آمریکا که در حال حاضر در دست ساخت است، سقوط کرد. همزمان ایران مسئولیت حمله موشکی به اربیل را بر عهده گرفت. در بیانیه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که این عملیات در پاسخ به آخرین حمله هوایی اسرائیل به دمشق پایتخت سوریه در دوشنبه گذشته انجام شد که در آن دو افسر سپاه کشته شدند.
در ادامه این بیانیه آمده است: «هر گونه تکرار حملات اسرائیل با پاسخی سخت، مصمم و مخرب مواجه خواهد شد».
دو تن از نیروهای سپاه پاسداران ایران، سرهنگ احسان کربلایی پور و سرهنگ مرتضی سعیدنژاد، در حمله هوایی اسرائیل در ۷ مارس در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه کشته شدند.

به نوشته رسانه های ایران، هدف حمله به اربیل «یک پایگاه نظامی مخفی اسرائیل» بوده است. پرس تی وی گزارش داد که ساختمان جدید کنسولگری واشنگتن و دو مرکز آموزشی که توسط آژانس اطلاعاتی اسرائیل موساد در اربیل اداره می شود، هدف این حمله موشکی بوده است. المیادین گزارش می دهد که یک پایگاه موساد در خیابان مصیف صلاح الدین اربیل «به طور کامل» با خاک یکسان شده است. این کانال وابسته به حزب الله مدعی است تعدادی از عوامل اسرائیلی کشته یا زخمی شده اند.

در پی حمله اخیر اسرائیل به دمشق که منجر به کشته شدن دو ایرانی شد، مقامات ایرانی پیشتر اسرائیل را به حملات تلافی جویانه تهدید کرده بودند. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: این حمله بدون مجازات نخواهد ماند. سپاه پاسداران نیز تهدید به تلافی کرده بود. «رمضان شریف» سخنگوی سپاه پاسداران گفت: دشمن صهیونیستی می‌داند که از این جنایات سودی نخواهند برد و پاسخ قاطعانه‌ای دریافت خواهد کرد. این اولین بار است که وزارت خارجه ایران و سپاه پاسداران کشته شدن فرماندهان سپاه پاسداران در سوریه را تایید می کنند.
پیش از این پس از کشته شدن دو ایرانی در سوریه، ارتش اسرائیل نگران بود که تهران ممکن است با شلیک موشک به اسرائیل یا حملات پهپادی به اهداف ارتش اسرائیل، انتقام مرگ این دو افسر را بگیرد. می توان حدس زد که هدف اسرائیل به احتمال زیاد افسران ایرانی نبوده، بلکه می خواسته مانع «انتقال تسلیحات» از سوی ایران به به لبنان شود. به گفته ارتش اسرائیل، حملات اسرائیل به سوریه عمدتاً با هدف جلوگیری از گسترش «نفوذ ایران» در سوریه و جلوگیری از ارسال تسلیحات به حزب‌الله از طریق سوریه انجام می‌شود.

کنسولگری ایالات متحده در اربیل قبلاً در آوریل ۲۰۲۱ مورد هدف شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران قرار گرفته بود. در ۱۴ آوریل، نیروهای آمریکایی مستقر در فرودگاه شهر اربیل در شمال عراق با یک پهپاد مسلح مورد حمله قرار گرفتند. به گزارش پرس تی وی، در همان روز، یک «خانه امن» مورد استفاده سرویس مخفی اسرائیل موساد نیز در شمال عراق مورد حمله قرار گرفت. شبکه تلویزیونی ایران در آن زمان گزارش داد: «گروه‌های مقاومت ناشناس به یک خانه امن موساد در شمال عراق حمله کردند و چندین مامور اسرائیلی را کشتند». اما روزنامه محافظه کار اسرائیلی «جروزالم پست» و سخنگوی دولت اقلیم در منطقه خودمختار کردستان در شمال عراق این خبر را تکذیب کردند، در حالی که دولت ایران درباره این حادثه اظهار نظری نکرد.
ایران بارها به دولت خودمختار اربیل در مورد حضور و فعالیت عوامل اسرائیلی در شمال عراق در امتداد مرز هشدار داده است. در ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱ کنفرانسی در سالن رقص هتلی در شهر اربیل کردستان عراق با هدف متقاعد کردن عراق برای پیوستن به توافقنامه ابراهیم و برقراری روابط با اسرائیل برگزار شد. ایران بارها هواپیماهای بدون سرنشین و موشک به عراق، سوریه و لبنان ارسال کرده است تا مواضع آمریکا و اسرائیل را تهدید کنند. سال گذشته ایران از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به پایگاه آمریکایی در تنف در سوریه استفاده کرد. به گفته منابع اسرائیلی، تهران در فوریه ۲۰۱۸، مارس ۲۰۲۱ و مه ۲۰۲۱ از هواپیماهای بدون سرنشین علیه اسرائیل استفاده کرده و آنها را از طریق سوریه، عراق و ایران بی سوی این کشور ارسال کرده است.

اگر اسرائیل و آمریکا به حمله اخیر ایران به اربیل واکنش نشان دهند، خطر تبدیل شدن جنگ سایه بین تهران و تل آویو به رویارویی مستقیم بسیار واقعی خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: