پرش به محتوا

گزارش رسانه ها: نفتالی بنت به زلنسکی توصیه کرد که بهتر است تسلیم شود.

تلاش‌های نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل برای میانجی‌گری ظاهراً ناموفق بوده است. جروزالم پست گزارش داد که بنت به زلنسکی رئیس جمهور اوکراین توصیه کرده است شرایط صلح روسیه را بپذیرد. زلنسکی این پیشنهاد را رد کرده است.

روزنامه جروزالم پست روز جمعه گزارش داد که نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در یک تماس تلفنی سه شنبه توصیه کرد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، شرایط روسیه برای پایان دادن به جنگ را بپذیرد. این روزنامه این خبر را به نقل از منابع نزدیک به رئیس جمهور اوکراین منتشر کرده است.

این منبع ادعا کرد که تماس‌گیری در مورد مذاکرات توسط بنت آغاز شده است. بنت به زلنسکی توصیه کرد:

« من اگر جای شما بودم به زندگی مردمم فکر می کردم و این پیشنهاد را می پذیرفتم.»

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور اوکراین و مشاورانش از این توصیه بنت ابراز نارضایتی کرده‌اند. این مقام مورد اشاره به خبرنگاران جروزالم پست گفت:

« بنت به ما گفت که تسلیم شویم. ما هیچ قصدی برای انجام چنین کاری نداریم. ما می دانیم اگر این پیشنهاد پوتین را بپذیریم تازه این شروع کار است.»

بر اساس اطلاعاتی که از مذاکرات هفته گذشته روسیه و اوکراین به بیرون درز کرده است و با قضاوت بر اساس اظهارات رئیس جمهور روسیه و وزیر امور خارجه روسیه، شرط روسیه برای پایان دادن به جنگ برسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از فدراسیون روسیه و استقلال جمهوری های خلق دونتسک و دونتسک و لوگانسک میباشد. علاوه بر این، اوکراین باید همه سازمان‌های افراطی راست و نئونازی‌ها را ممنوع اعلام کند، زبان روسی را در کنار سایر زبان ها در اوکراین برسمیت بشناسد، قانون اساسی خود را به عنوان یک کشور بی طرف تغییر دهد و از انبار و استفاده سلاح‌های تهاجمی (هسته و غیر هسته ای) خودداری کند یعنی غیر نظامی و بی طرف شود.

به گزارش جروزالم پست، گفته می شود که این مقام اوکراینی از نقش بنت به شدت انتقاد کرده است. بنت در حد یک نامه رسان عمل کرده، و در واقع میانجیگری نمی کند و صرفاً پیام ها را بین دو طرف مخابره می کند. به نظر او، یک میانجی باید تلاش کند تا بین دو طرف سازش و تفاهم ایجاد کند و پیشنهادات خود را ارائه دهد. مقام اوکراینی گفت:

ما به نامه رسان نیاز نداریم. ما به اندازه کافی از آن‌ها داریم. اگر بنت می‌خواهد بی‌طرف باشد و میانجی‌گری کند، از او انتظار داریم کسی را برای کار شبانه‌روزی در تلاش برای یافتن مصالحه منصوب کند.

اسرائیل در کنار ترکیه به عنوان میانجی در مناقشه روسیه و اوکراین حضور دارد. نخست وزیر بنت ۵ مارس به مسکو سفر کرد و در آنجا در مورد امکان حل و فصل مذاکره با ولادیمیر پوتین گفتگو کرد. گفته می شود پوتین پیشنهادی ارائه کرده است که باید مبنای مذاکرات بین بنت و زلنسکی شود. تاکنون هیچ اظهارنظر رسمی مبنی بر اینکه آیا تلاش‌های میانجی‌گری اسرائیل نتیجه‌ای داشته است یا خیر، منتشر نشده است. گزارش جروزالم پست، اگر اطلاعات این روزنامه درست باشد، دلیل عدم موفقیت آم را توضیح خواهد داد.

در این گزارش همچنین آمده است که زلنسکی خواستار تماس ویدئویی با پارلمان اسرائیل یا کنست است. او از طریق سفیر اوکراین در اسرائیل به رئیس مجلس اطلاع داد که این تنها شکلی است که او مایل است از این طریق با پارلمان اسرائیل ارتباط برقرار کند. احتمالاً در ابتدا تنها یک کنفرانس تلفنی بین زلنسکی و اعضای منتخب کنست برنامه ریزی شده بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: