پرش به محتوا

فراخوان مرگ بر پوتین و روس‌های متجاوز رسما در فیسبوک و اینستاگرام مجاز شد.

شبکه های اجتماعی متا (سازمان مادر فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ) سیاست‌های خود را در مورد سخنان تنفرآمیز در مورد روسیه تغییر داده‌اند.  اکنون، پست هائی که در آنها اگر موضوع گفتگو حمله نظامی مسکو به اوکراین باشد و خشونت را ستایش کنند و خواستار مرگ روس ها بشوند مجاز هستند .

 متا تأیید کرده است که گفتار نفرت انگیز و تحریک کننده خشونت تا زمانی که اهداف روس ها باشند و موضوع گفتگو مربوط به حمله نظامی مسکو در اوکراین باشد در فیس بوک و اینستاگرام مجاز است .

 قوانین تجدید نظر شده در مورد خشونت و تحریک در برخی کشورها – مانند اوکراین و لهستان – اعمال می شود و لفاظی های خشونت آمیز علیه روس ها و سربازان روسی را مجاز می کند.

خبرگزاری رویترز اولین بار در روز پنجشنبه با استناد به ایمیل های داخلی متا پلتفرم، شرکت مادر فیس بوک و اینستاگرام، تغییر سیاست این شرکت اینترنتی را گزارش داد.  تیتر اول رویترز این بود:

« فیس بوک و اینستاگرام به طور موقت خشونت علیه روس ها را در فضای مجازی خود مجاز می کنند.»

  کمی بعد، نوشت «فیسبوک به طور موقت اجازه می دهد پست هایی در مورد جنگ اوکراین که خواستار خشونت علیه روس های مهاجم یا مرگ پوتین هستند» منتشر شوند.  این تغییر پس از آن صورت گرفت که اندی استون، سخنگوی متا، این خبر را «توجه برانگیز» توصیف کرد.  او توضیح داد:

 در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، ما به طور موقت اشکال بیان سیاسی را که معمولاً برخلاف قوانین ما هستند، مانند انتشار فراخوان هایی برای خشونت مانند «مرگ بر مهاجمان روس» مجاز کرده ایم.

 استون افزود: ما به ممنوعیت انتشار فراخوان های معتبر برای خشونت علیه غیرنظامیان روسی ادامه خواهیم داد.

 علاوه بر این، این پلتفرم‌ها از سانسور پست‌هایی که خواستار مرگ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه یا الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس هستند، خودداری می‌کنند.  رویترز اما با استناد به ایمیل های ارسال شده به مدیران محتوای شرکت متا گزارش می دهد.  ظاهراً این سازمان به کسانی که مسئول محتوای این پلتفرم‌ها فحاش هستند توصیه می‌کند تا زمانی که در این پست‌ها اشاره‌ای به گروه‌های دیگری نشده باشد، فحاشی ها و تهدید به مرگ یا برای ترور پوتین یا لوکاشنکو را مجاز کنند.

یکی از ایمیل‌هایی که رویترز به آن استناد کرده است، توضیح می‌دهد که «اگر مشخص باشد که زمینه حمله روسیه به اوکراین است، حمله به روس‌ها به طور کلی مجاز است».  در این ایمیل آمده است که اما ابراز سخنان نفرت انگیز علیه اسیران جنگی هنوز!!! تابو است.

بنا به گزارش‌ها، دیگر کشورهایی که به کاربران برای درخواست خشونت علیه روس‌ها چراغ سبز داده شده است، شامل لتونی، لیتوانی، اسلواکی، مجارستان و رومانی هستند. متا خیال ادرد فحش دادن به روس ها در روسیه را آزاد کند اما نه برعکس!! قوانین بازنگری شده در روسیه نیز اعمال می شود، اگرچه فیس بوک در آن کشور ممنوع است.  این شبکه اجتماعی در پایان ماه فوریه رسانه های روسی را برای کاربران اروپا مسدود کرد.  این ممنوعیت از طرف فیسبوک به نوبه خود باعث شد مسکو دسترسی به این پلتفرم در روسیه را مسدود کند.

 لازم به یادآوری است، فیس‌بوک به کاربران خود در سراسر جهان اجازه داده است گردان‌های شبه‌نظامی یا نئونازیسم آزوف اوکراین را مورد تحسین قرار دهند،.  پیش از این، چنین نظراتی تحت استانداردهای فیس بوک «در مورد افراد و سازمان های خطرناک» ممنوع بود.  با این حال، این پلتفرم فتیله این قانون را پائین کشید  و به کاربران اجازه داد تا فعالیت های این گروه در دفاع از اوکراین را تحسین کنند.

فیسبوک با حدود ۲.۹ میلیارد کاربر بزرگ‌ترین پلتفرم رسانه اجتماعی در جهان است، در حالی که اینستاگرام با تقریباً ۱.۵ میلیارد کاربر در رتبه چهارم قرار دارد.

 تصمیم مبنی بر مجاز کردن سخنان نفرت انگیز علیه روس ها در زمانی گرفته شده است که تبعیض ها و حملات ضد روسی در سراسر جهان افزایش یافته است.  یک کلیسای ارتدکس روسی در شهر کلگری کانادا توسط افراد ناشناس با رنگ قرمز به نشانه خون مورد حمله قرار گرفت.  رستوران » خانه روسیه » در واشنگتن – کمی بیش از یک مایلی از کاخ سفید – نیز مورد حمله خرابکاران قرار گرفت، اگرچه مالک آن اصلا روس نیست. سفارت های روسیه نیز در سراسر جهان مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته و از جمله سفارت روسیه در دوبلین پایتخت ایرلند مورد حمله یک کامیون قرار گرفت.

 ظاهراً برخی از سیاستمداران اخیراً به احساسات ضد روسی نیز دامن زده اند.  به عنوان مثال، اریک سوالول، سیاستمدار حزب دموکرات ایالات متحده، پیشنهاد کرد که تمام دانشجویان روسی در دانشگاه های ایالات متحده باید از کشور اخراج شوند.  مایکل مک‌فول که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما سفیر آمریکا در روسیه بود، در توییتی نوشت که همه روس‌ها در حمله به اوکراین مقصر هستند.  او نوشت:

 دیگر روس‌های «بی‌گناه» و «بی‌طرف» وجود ندارند».

 ورزشکاران روسی و حتی گربه های روسی قبلاً از حضور در مسابقات بین المللی محروم شده اند.

مقامات روسیه در پاسخ به سیاست‌های گروه آمریکایی متا که به درخواست‌های خشونت علیه نیروهای روسی را در پلاتفرم خود مجاز کرده اند تصمیم به رسیدگی کیفری گرفتند. علاوه بر این، درخواستی برای طبقه بندی این شرکت به عنوان جریان افراط گرا ارائه شد.


کمیته تحقیقات روسیه پس از آن که این ارائه دهنده خدمات آنلاین اجازه تحریک به خشونت علیه نیروهای مسلح روسیه را در پلتفرم های خود داد، اقدامات قضائی علیه گروه آمریکایی متا را آغاز کرد. در بیانیه کمیته تحقیقات روسیه در تلگرام آمده است:

«دپارتمان اصلی تحقیقات کمیته تحقیقات روسیه پرونده جنایی را در رابطه با تحریک غیرقانونی به قتل و خشونت علیه شهروندان فدراسیون روسیه توسط کارمندان شرکت آمریکایی متا که مالک شبکه های اجتماعی فیس بوک و اینستاگرام است، باز کرده است.»

خاطرنشان می‌شود که اندی استون، سخنگوی این شرکت، قبلاً در یک پست در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بود که متا به طور موقت ممنوعیت تحریک خشونت علیه ارتش روسیه در پلتفرم‌های خود را به عنوان نوعی بیان سیاسی بیانگر عقیده لغو کرده است.

در بیانیه کمیته تحقیق و تفحص روسیه آمده است:

«اقدامات فوق حاوی نشانه هایی از جرایم طبق ماده ۲۸۰، ۲۰۵ قانون جزایی فدراسیون روسیه (تحریک عمومی به فعالیت های افراطی، ترویج فعالیت های تروریستی) است.»
به عنوان بخشی از دادرسی کیفری، اقدامات لازم برای ارزیابی قانونی اقدامات اندی استون و سایر کارکنان این گروه آمریکایی انجام خواهد شد.

دادستان کل روسیه پیش از این خواستار طبقه بندی متا به عنوان یک سازمان افراطی شده بود و برای این امر به دادگاه مراجعه کرده بود. قرار است فعالیت گروه آمریکایی در روسیه ممنوع شود. در اطلاعیه مربوطه آمده است:

بر اساس قانون فدرال «مبارزه با فعالیت‌های افراطی»، دادستانی کل فدراسیون روسیه درخواستی را برای شناسایی متا پلتفرم‌ها به عنوان یک سازمان افراطی و ممنوعیت فعالیت آن در روسیه به دادگاه ارسال کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: