پرش به محتوا

جنگ اقتصادی هزینه دارد.

جنگ اقتصادی هزینه دارد.
تحریم ها علیه روسیه
توسط سایمون زیس
منتشر شده در دنیای جوانتوماس فریدمن، نویسنده نیویورک تایمز و مبلغ بازارهای آزاد جهانی، پیروزی امپریالیسم ایالات متحده پس از سال ۱۹۹۰ را در فرمول جذاب زیر خلاصه کرد: کشورهایی که مک‌دونالدز در آنها قرار دارند، علیه یکدیگر نمی جنگند. آن روزها دیگر سپری شده است. روسای همبرگر فروش به روسیه پشت کرده‌اند. تحریم های اقتصادی گسترده غرب آغاز پایان گلوبالیسم یا جهانی شدن است.
بانکداران سرمایه گذاری این روزها به استراتژی جان مینارد کینز ارجاع می دهد که در مقاله خود در سال ۱۹۴۰ تحت عنوان «چگونه میتوان جنگ را تامین مالی کنیم»، وزیر خزانه داری بریتانیا را برای درگیری نظامی طولانی با آلمان نازی آماده کرد. کینز در آن نوشت که پیروزی به سازماندهی قدرت اقتصادی بریتانیا بستگی دارد به گونه ای که «تکفیر(محاصره – مترجم) یک دشمن که از کرده خود پشیمان نیست از تجارت جهانی و جامعه ممکن است به طور نامحدود ادامه یابد».

غرب از فرصت استفاده کرد. اقتصاد روسیه طی چند روز پس از حمله به اوکراین محاصره و منزوی شد. از آن زمان، تروئیکای صندوق بین‌المللی پول، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تلاش می‌کنند تا چگونگی بستن کریدور فرار برای جریان سرمایه روسیه به شرق را بیابند. پکن قرار است در نشست سران اتحادیه اروپا و چین در اول آوریل فشار ملایمی را تجربه کند. کنت روگف، اقتصاددان ارشد سابق صندوق بین‌المللی پول، نگران تأثیر پیام‌دهی تحریم‌ها است: او مسدود کردن ذخایر بانک مرکزی روسیه را «کیفیتی کاملاً جدید» در تحریم ها می‌بیند. توان پرداخت بدهی دولت در بازارهای مالی جهانی به سطح ناخواسته کاهش یافت. روگف به روزنامه اقتصادی آلمانی هندلز بلات گفت: «سایر کشورها این موضوع را با دقت زیر نظر خواهند گرفت.» چین اتحاد غرب را مورد توجه قرار خواهد داد. پکن می تواند سعی کند ذخایر ارزی عظیم خود را با ارزهای دیجیتال مبادله کند.غرب باید هزینه جنگ اقتصادی علیه پوتین را بپردازد. از هر چیزی مهمتر اینکه ، فقیرترین کشورها باید بیشترین هزینه را متحمل شوند. افزایش قیمت محصولات کشاورزی در شمال آفریقا احتمالاً در کوتاه مدت تا یک چهارم افزایش خواهد یافت. در آلمان، هزینه حمل و نقل بار دیگر نمی توانند با قیمت بالای سوخت همراهی کنند. شرکت ها در حال بررسی تعطیلی کارخانه های صنعتی خود، حداقل به طور موقت، آنهم به دلیل کمبود و گرانی قیمت انرژی هستند. بر اساس گزارش رسانه ها، دولت آلمان فدرال در حال حاضر روی طرح تحت عنوان «سپر محافظ روسیه» برای جلوگیری یا کمتر کردن آسیب تحریم ها بر شرکت ها کار می کند. ضررهایی سرمایه داران به خاطر تحریم های ضد روسیه باید جبران شود. در این صورت دیگر هیچ بودجه ای برای شاغلان و بیکاران باقی نخواهد ماند و آنهم درست زمانی که افزایش قیمت‌ها برای واردات مواد غذایی و گاز احتمالاً به زودی سر به آسمان خواهند زد. آلمان در مسیر مستقیم رکود اقتصادی قرار دارد. «سود سهام صلح» (روگوف) تمام شده است و حالا نوبت به اوراق قرضه جنگ رسیده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: