پرش به محتوا

غرب یا روسیه، چه کسی آشکارا دست به تحریک میزند؟ایالات متحده حتی این واقعیت را کتمان نمی کند که سال ها است اوکراین را مسلح می کند
نوشته راینهارد لاوترباخ
دنیای جوانیکی از توجیهات اصلی ولادیمیر پوتین برای دستور حمله به اوکراین این بود که این کشور توسط غرب به عنوان یک سنگر ضد روسیه در حال توسعه و تسلیح است. اکنون خود پنتاگون هم این تز را تایید می کند. همانگونه که وزارت دفاع آمریکا روز جمعه در یک کنفرانس توضیحی برای مطبوعات واشنگتن اقرار کرد، تسلیح کردن اوکراین سالهاست که با مشارکت بریتانیای کبیر، کانادا، لیتوانی و لهستان در حال انجام است.

در این باره که تسلیح کردن اوکراین برای ایالات متحده چقدر آب خورده است، یک «مقام ارشد دفاعی» (SDO) گفت که ایالات متحده از سال ۲۰۱۴ به اوکراین کمک نظامی به ارزش سه میلیارد دلار ارائه کرده است که یک میلیارد آن در سال ۲۰۲۱ بود. سخنران جلسه خود این بذل و بخشش پنتاگون را یک «افزایش چشم‌گیر» خواند. به طور مشخص، واشنگتن ۶۰ میلیون دلار مهمات را بین اوت تا نوامبر ۲۰۲۱ به اوکراین ارسال کرد – قبل از اینکه سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده تمرکز نیروهای روسیه را در امتداد مرز با اوکراین گزارش کند – و سپس ۲۰۰ میلیون دلار دیگر را در ژانویه امسال ارسال کرد. بنابراین همه این کمک‌های نظامی و مالی قبل از اینکه یک تانک یا بمب افکن روسی به سمت مرز اوکراین حرکت کند اتفاق افتاده است. غربی‌ها می‌توانستند تنش زدایی کنند، اما کسی چنین خواسته ای نداشت. به گفته «مقام ارشد دفاعی»، «مقدمات ارسال» بسته تسلیحاتی دیگری از ایالات متحده به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار در حال حاضر در حال اجرا است – طبق گفته «مقام ارشد دفاعی»، این بزرگترین مجوزی است که طی سالهای اخیر ایالات متحده برای ارسال سلاح به یک کشور اعطا کرده است.

اکثر محموله های ارسالی شامل مهمات و سلاح های زره پوش میشود. آنها عمدتاً از ذخایر موجود ارتش ایالات متحده که قبلاً در آلمان یا شرق آلمان انبار شده اند ارسال میشوند.

همانطور که نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد، با تکمیل این اطلاعات – و ظاهرا بر اساس آن – بخش زیادی از این محموله های تسلیحاتی از فرودگاه های نظامی در استونی و لیتوانی عبور می کند. جدای از تدارکات ذکر شده، متخصصان جنگ الکترونیک ارتش آمریکا در پایگاه های ناتو در شرق اروپا نیز مستقر شده اند.

یکی دیگر از مقامات پنتاگون در پاسخ به سوال خبرنگاری که چرا روسیه هنوز تصمیمی برای حمله به این محموله های تسلیحاتی نگرفته است، گفت که او نیز نمی داند. به عبارت دیگر، او منکر این واقعیت نبود که روسیه دلایلی کافی برای چنین اقدامی دارد. حالا سوال اینجاست چه کسی در اینجا مشغول تشدید جنگ میشود و یا دست به تحریک میزند؟»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: