پرش به محتوا

چین: روابط ما با روسیه مانند کوه «استوار» است.

کنگره مردمی
چین: روابط ما با روسیه مانند کوه «استوار» است.
سیاست خارجی در کنگره خلق: روابط با روسیه مانند کوه «استوار» است. انتقاد از استانداردهای دوگانه غرب
نوشته اینا سمبدنر
منتشر شده در دنیای جوانروسیه می تواند همچنان روی حمایت جمهوری خلق چین حساب کند. وانگ یی وزیر امور خارجه روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی تاکید کرد که روابط مسکو و پکن «یکی از مهمترین روابط دوجانبه در جهان» است.
نشست سالانه کنگره خلق که در حال حاضر در پکن در حال برگزاری است روز دوشنبه به سیاست خارجی اختصاص داشت. به گفته وانگ، این همکاری به «صلح و ثبات» در جهان کمک می کند. خبرگزاری حکومتی آلمان با موارد درباره موضع جمهوری خلق اینگونه اظهار نظر کرد : «انگار جنگ تجاوزکارانه‌ای روسیه در اوکراین اصلا اتفاق نیفتاده است.»
در عین حال، برای چین کاملا آشکار است که ایالات متحده بعد از آنکه با موفقیت توانست روسیه را تحریک به ورود به جنگ با اوکراین کند، اکنون توجع بیشتری به جمهوری خلق خواهد کرد.
سفر هفته گذشته هیئتی از مقامات ارشد دولتی و امنیتی سابق آمریکا به تایوان مسیر راه را نشان میدهد.
وانگ در این مورد گفت: «این یک اقدام آشکار با استانداردهای دوگانه است که برخی از افرادی که از اصل حاکمیت در مسئله اوکراین دفاع می‌کنند، و آنسو به تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی چین در موضوع تایوان ادامه می‌دهند». وی همچنین آمریکا را متهم کرد که می‌خواهد یک اتحاد جنگی در منطقه آسیا ایجاد کند: «هدف واقعی استراتژی «هندوپاسیفیک» آمریکا ایجاد نسخه ناتو «هندوپاسیفیک» است.»
وانگ در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌های بین‌المللی که غرب علیه روسیه اعمال کرده است، گفت: «هرچقدر هم که طوفان بین‌المللی خائنانه باشد، چین و روسیه عزم استراتژیک خود را حفظ خواهند کرد و مشارکت همه جانبه همکاری را در دوره جدید به پیش خواهند برد.» «دوستی بین خلق‌های دو کشور مانند کوهی سهمگین و استوار است.»
وانگ به وضوح بکار بردن سیاست «غیر دموکراتیک» توسط ایالات متحده را برای جا انداختن «استانداردهای دموکراتیک» مورد انتقاد قرار داد. او با یاد آوری برگزاری «اجلاس سران برای دموکراسی» که سال گذشته به میزبانی واشنگتن انجام شد گفت که آمریکا با این کار تقریباً نیمی از کشورهای جهان را حذف کرد. وانگ در ادامه گفت: «این کار خود حمله به روح دموکراسی است.» احتمالاً با توجه به اوکراین و تایوان، وزیر خارجه چین بار دیگر تأکید کرد که «دخالت در امور داخلی سایر کشورها به نام دموکراسی فقط به مردم آن کشورها آسیب می رساند.» او گفت: «تحمیل سیستم شما در صحنه جهانی نه تنها بر خلاف روح دموکراسی است، بلکه فاجعه ای برای دموکراسی محسوب میشود.»

برای اینکه بحران اوکراین تشدید نشود و به آن بیشتر از این دامن زده نشود، آرامش و عقلانیت لازم است تنها با آرامش و عقلانیت میتوان مشکلات پیچیده را حل کرد. وانگ از زمان حمله روسیه به اوکراین همواره بر از احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها تاکید کرده است، اما بلافاصله بع این نکته تاکید خاص کرده که «نگرانی های امنیتی مشروع طرف های مربوطه» باید رعایت شود و در محاسبات بین المللی به حساب آورده شود. در اصل، جمهوری خلق چین طرفدار «گفتگو، مذاکره و روش های مسالمت آمیز حل و فصل اختلافات» است و متعهد به ایجاد «یک مکانیسم امنیتی متعادل، مؤثر و پایدار اروپایی» است.

برخلاف نظری غالبی که تا کنون کیف و «متحدان» غربی آن داشتند مبنی بر اینکه مذاکرات موثر ابتدا به ساکن نیاز به آتش بس جامع دارد، وریر امور خارجه خلق چین اینگونه توضیح داد که «هرچه شرایط متشنج تر باشد، احتیاج به گفتگوها مهم تر خواهد بود و نیاز به باهم نشستن و مذاکره و حل اختلاف بیشتر میشود.» وانگ گفت، به منظور جلوگیری از یک بحران انسانی، چین آماده است «به ایفای نقش سازنده در تسهیل گفتگو برای صلح و همکاری با جامعه بین المللی برای انجام تلاش های میانجیگری لازم ادامه دهد.»
صلیب سرخ چین همچنین در حال تلاش برای ارائه کمک های بشردوستانه به اوکراین است.%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: