پرش به محتوا

مذاکرات در کاراکاس


گزارش رسانه ها از مذاکرات آمریکا و ونزوئلا. گفته می شود که پس زمینه جنگ اوکراین است
نویسنده: فردریک اشناترر
منتشر شده در دنیای جوان

آیا جنگ در اوکراین بر سیاست ایالات متحده در قبال آمریکای لاتین تأثیر گذاشته است؟ نیویورک تایمز روز شنبه گزارش داد که مقامات دولتی از واشنگتن برای گفتگو با نمایندگان دولت ونزوئلا به کاراکاس پرواز کرده اند. این مذاکرات توسط «افراد مطلع» تایید شده است. از سال ۲۰۱۹ که آمریکا سفارت خود را در کاراکاس تعطیل کرد این بالاترین دیدار مقامات واشنگتن از این کشور چپگرای آمریکای لاتین است. هدف از این دیدار هیئت آمریکائی بررسی این طرح است، که آیا می‌توان بین دولت رئیس جمهور نیکلاس مادورو و متحدانش از جمله روسیه شکاف ایجاد کرد یا خیر.
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه – همچنین به نقل از یک منبع ناشناس – گزارش داد که مذاکرات بدون هیچ نتیجه ای پایان یافته است. با این حال، ممکن است آمریکا طرح های دیگری را نیز آماده کرده باشد.

در حالی که نه طرف ونزوئلائی و نه طرف آمریکایی رسماً در مورد این دیدار اظهار نظری نکرده اند، فرضیه های متعددی درباره محتوای مذاکرات مطرح می شود. نیویورک تایمز در ضمن حدس می‌زند که واشنگتن از عواقب رویارویی با روسیه در آمریکای لاتین نیز بیم دارد.
در ماه ژانویه، مسکو به نمایندگان رسانه ها گفت که استقرار نیروهای خود در کوبا و ونزوئلا را رد نمی کند. سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در آن زمان گفت: همه چیز به اقدامات همکاران آمریکایی بستگی دارد. اگر چه چنین سناریویی در حال حاضر به ویژه با توجه به تمرکز نیروهای روسیه در اوکراین، بعید به نظر برسد، ولی واشنگتن چنین اظهاراتی را به عنوان «تهدیدی برای امنیت ملی» خود تفسیر می کند.

در چند هفته گذشته، مسکو تلاش‌های تهاجمی برای ایجاد روابط دیپلماتیک نزدیک‌تر بین ونزوئلا و روسیه انجام داده بود. در فوریه، معاون نخست وزیر یوری بوریسوف سفر چند روزه خود را به آمریکای لاتین در کاراکاس آغاز کرد. ونزوئلا بلافاصله پس از آن از به رسمیت شناختن «جمهوری های خلق» در دونباس توسط دولت روسیه حمایت کرد، اما در همین حین با توجه به جنگ روسیه در اوکراین، تعداد صداهای منتقد در ونزوئلا نیز افزایش می یابد.

«نزدیک شدن» واشنگتن و کاراکاس احتمالاً می‌تواند به شکل حداقل لغو بخشی از برخی تحریم‌های آمریکا علیه این کشور – و به‌ویژه علیه بخش نفت – باشد.
به نوشته نیویورک تایمز، حتی قبل از این نشست، سیاستمداران و نمایندگان تجاری موافق جایگزینی حداقل بخشی از واردات نفت روسیه با واردات نفت از ونزوئلا بودند. می توان فرض کرد که دولت مادورو با فروش نفت خود به ایالات متحده مخالفتی نداشته باشد – حتی اگر در ماه ها و سال های اخیر راه هایی برای دور زدن اثرات تحریم های ایالات متحده به ویژه علیه بخش نفت پیدا شده بود.
وضعیت صنعت نفت ونزوئلا چندین ماه است که در حال بهبود است – علاوه بر چین و ایران، همکاری با روسیه نیز یکی از دلایل اصلی این امر است. بر اساس آمارهای رسمی، در دسامبر گذشته بار دیگر حدود ۸۷۱ هزار بشکه نفت خام در روز تولید شد. به گفته رینالدو کوینترو، رئیس فدراسیون شرکت های نفتی ونزوئلا، تولید ممکن است در اواخر امسال به ۱.۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

هفته گذشته، خبرگزاری اسپانیایی افه به نقل از یک اقتصاددان نوشت که ونزوئلا تنها می تواند تا حد محدودی از افزایش شدید قیمت نفت سود ببرد، زیرا تحریم های اعمال شده علیه روسیه بر توانایی پرداخت این کشور نیز تأثیر می گذارد. بر اساس برآوردهای روزنامه تجاری کلمبیایی لا رپوبلیکا لغو تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا در ماه اول، روزانه ۷۵۰ هزار بشکه نفت اضافی ونزوئلا را وارد بازار جهانی می کند، در حالی که در حال حاضر ۲۳ میلیون بشکه نفت در مخازن این کشور ذخیره می شود.

با این حال، این تردید همچنان وجود دارد که آیا این واقعاً تغییری در استراتژی دولت جوزف بایدن است یا خیر.
خوان گونزالس، مشاور ارشد رئیس جمهور ایالات متحده در آمریکای لاتین، هفته گذشته در پادکستی گفت که واشنگتن دیگر از سقوط دولت مادورو حمایت نمی کند.
با این حال، تنها چند روز قبل از این نشست، دولت آمریکا فرمان اجرایی ۱۳۹۶۳ را تمدید کرد که با آن باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، ونزوئلا را در سال ۲۰۱۵ «تهدیدی غیرمعمول و فوق‌العاده برای امنیت ملی» ،آمریکا اعلام کرده است.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: