پرش به محتوا

روسیه شواهدی از توسعه سلاح های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین ارائه داد.

به گفته وزارت دفاع فدراسیون روسیه، این وزارتخانه اسنادی را در اختیار دارد که عملکرد آزمایشگاه های مخفی بیولوژیکی در اوکراین را اثبات می کند. این اسناد همچنین نشان می دهد که پاتوژن های خطرناک پس از شروع مداخله روسیه در اوکراین از بین رفته اند.

وزارت دفاع روسیه در مسکو اسنادی را از کارمندان آزمایشگاه‌های زیستی اوکراین دریافت کرده است که نشان می‌دهد سلاح‌های بیولوژیکی در اوکراین در نزدیکی خاک روسیه توسعه می‌یافته.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع، از جمله به خبرنگاران گفت:

«در طول انجام عملیات نظامی ویژه، شواهدی یافت شد که رژیم کی یف عجله داشته تا آثار برنامه نظامی-بیولوژیکی تحت حمایت وزارت دفاع ایالات متحده در اوکراین را از بین ببرد.»

وزارت دفاع برخی از اسناد به دست آمده را روز یکشنبه در سایت خود و شبکه های اجتماعی مختلف منتشر کرد.

به گفته کوناشنکوف، پس از آغاز عملیات ویژه، پنتاگون «نگرانی های جدی» داشت که جهان از آزمایش های مخفی بیولوژیکی در خاک اوکراین مطلع شود. به منظور سرپوش گذاشتن بر نقض ماده ۱ کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد ممنوعیت سلاح های باکتریولوژیک (بیولوژیکی) و سمی توسط واشنگتن و کیف، وزارت بهداشت اوکراین دستوری برای حذف فوری ذخایر پاتوژن های خطرناک به همه آزمایشگاه های زیستی ارسال کرده است. از جمله، این دستورالعمل اکنون در اختیار مقامات روسیه قرار گرفته است.

ما اسنادی را از کارمندان آزمایشگاه‌های زیستی در اوکراین در مورد تخریب مخفیانه پاتوژن‌های خطرناک – عوامل ایجاد کننده طاعون، سیاه زخم، تولارمی، وبا و سایر بیماری‌های کشنده دریافت کرده‌ایم.

به گفته کوناشنکوف وزارت دفاع روسیه در نظر دارد نتایج تجزیه و تحلیل اسناد را در آینده نزدیک ارائه کند.

در پایان ماه فوریه، شایعات متعددی مبنی بر تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای مداخله در اوکراین، از جمله به دلیل افزایش فعالیت آزمایشگاه های مخفی برای تولید سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی در این کشور، مطرح شد. در واقع، مأموریت رسمی ایالات متحده در اوکراین در وب سایت خود اطلاعاتی در مورد یک برنامه تحقیقاتی در خاک اوکراین ارائه می دهد که از سال ۲۰۱۶ توسط وزارت دفاع ایالات متحده اداره می شود و هدف آن کاهش تهدیدات بیولوژیکی است.

علاوه بر اطلاعات مربوط به برنامه تحقیقات بیولوژیکی ایالات متحده، امکان دریافت اینترنتی یا بارگیری اسناد اطلاعاتی در مورد آزمایشگاه های جداگانه اوکراینی ایالات متحده در پروژه تحقیقاتی مشترک از وب سایت سفارت ایالات متحده در اوکراین تا پایان فوریه وجود داشت. با این حال، از آن زمان این دسترسی مسدود شده است. در حالی که هنوز امکان دستیابی به اطلاعات دقیق تر در مورد آزمایشگاه ها در سایت اینترنتی تا صبح روز ۵ بهمن ماه وجود داشت، از این تاریخ به بعد دیگر از طریق لینک های ارائه شده امکان مشاهده اسناد وجود نداشت. با این حال، سفارت ایالات متحده در اوکراین هیچ اطلاعاتی در مورد دلایل مسدود کردن دسترسی به اسناد ارائه نکرد.

گمانه زنی ها مبنی بر اینکه ایالات متحده در حال ساخت سلاح های بیولوژیکی و شیمیایی در نزدیکی مرزهای روسیه، به ویژه در اوکراین است، ناشی از اتهاماتی است که سال گذشته توسط نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه مطرح شد مبنی بر اینکه ایالات متحده عمدتا آزمایشگاه های بیولوژیکی را در مرزهای روسیه و چین به کار خواهد برد. .

پاتروشف در مصاحبه با روزنامه روسی کومرسانت در پاسخ به این سوال که آیا چین عمدا باعث همه گیری ویروس کرونا شده است یا خیر؟

«من به شما پیشنهاد می‌کنم ببینید چگونه آزمایشگاه‌های بیولوژیکی تحت کنترل ایالات متحده بیشتر و بیشتر در سرتاسر جهان شکل می‌گیرند، اتفاقاً عمدتاً در مرزهای روسیه و چین.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: