پرش به محتوا

روسیه: اوکراین احتمالا پلوتونیوم تسلیحاتی از ایالات متحده دریافت کرده است.در کنفرانس امنیتی مونیخ در فوریه، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، تهدید کرد کشورش را مجددا به سلاح های هسته ای مسلح میکند. به گفته محافل اطلاعاتی روسیه، این یک تهدید توخالی نبود: اوکراین در آستانه ساخت بمب هسته ای بود.

محافل اطلاعاتی روسیه گمان می کنند که اوکراین قبلاً پلوتونیوم برای توسعه سلاح های هسته ای دریافت کرده است. این اطلاعات را نماینده یکی از آژانس های مربوطه روسیه روز یکشنبه ۶ مارس به خبرگزاری ریانووستی داده است.

بر این اساس، سرویس اطلاعاتی روسیه شواهدی در دست دارد که نشان می دهد ایالات متحده پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی را به اوکراین تحویل داده است. این بخشی از برنامه های مشخص و پیشرفته دولت کیف برای تهیه سلاح های مؤسسه فیزیک و فناوری در مرکز ملی علوم خارکف نقش کلیدی در ساخت یک وسیله انفجاری هسته ای در اوکراین ایفا کرد. گفته می شود که دانشمندان آنجا در توسعه روش هایی برای جداسازی ایزوتوپ های هسته ای توسط نهادهای ذی صلاح آکادمی ملی علوم اوکراین، به ویژه توسط موسسه تحقیقات هسته ای کیف و موسسه شیمی آلی اوکراین حمایت شده اند.

تنها مانع برای ساخت بمب اتمی، مقادیر ناکافی مواد غنی‌سازی «قابل شکافتن» با درجه تسلیحاتی بود. این کار ابتدا باید در نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین صورت میگرفت، اما کار اشکال پیدا کرد و زمان زیادی طول کشید، بدین ترتیب آنها نتوانستند مقادیر کافی مواد رادیو اکتیو غنی شده برای ساختن بمب اتمی در دست داشته باشند. اما قرار بود این مشکل با موادی که از خارج تامین می شد برطرف شود.

شواهد نشان میدهد تمام فناوری‌های لازم دیگر تا کنون در دسترس دانشمندان اوکراینی بوده است که به گفته سرویس‌های مخفی، بتوانند در ظرف چند ماه مواد منفجره هسته‌ای مورد نیاز را تولید کنند.
دانش تحقیقاتی که طیف وسیعی از فناوری‌های مورد نیاز برای تولید وسایل انفجاری هسته‌ای را پوشش می‌دهد، از زمان شوروی در اوکراین موجود بوده است، حتی پس از الحاق اوکراین به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) این تحقیقات هرگز متوقف نشد. به این ترتیب تمام مهارت های لازم و نقشه های طراحی برای تولید مواد انفجاری هسته ای در خارکف وجود داشت.

در سال ۲۰۱۴، پوروشنکو رئیس جمهور وقت اوکراین دستور تشدید و تمرکز کار بر روی تولید سلاح هسته ای را شخصا صادر کرد. گفتگوی خبرگزاری:

« به عنوان مثال، از داده‌های موجود در سرویس اطلاعات خارجی، به نظر می‌رسد که کار توسعه بر روی طراحی یک وسیله انفجاری هسته‌ای بر روی ریل اورانیوم و پلوتونیوم انجام شده است.دانشمندان اوکراینی صلاحیت های کافی برای توسعه یک دستگاه «انفجاری» و «توپخانه ای» را دارند.»

ریانووستی ادامه داد:

« وی افزود: برای تسریع در این تحقیق و توسعه، ابتدا پلوتونیوم با کیفیت لازم از خارج از کشور تهیه شد. طبق اطلاعات موجود، ایالات متحده قبلاً این مواد را به شرکای خود منتقل کرده است. با این وصف دلایلی وجود دارد که معتقد باشیم واشنگتن نیز در «پرونده اوکراین» دخیل بود».

ریانووستی در ادامه نوشت، به ویژه، منطقه نیروگاه هسته ای در چرنوبیل برای غنی سازی مواد مورد استفاده قرار گرفت:

« طبق اطلاعات موجود، هم تولید یک بمب کثیف و هم استخراج پلوتونیوم در آنجا انجام شد.»

به موازات آن، اوکراین خودروهای پرتابی را با برد ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ کیلومتر توسعه داده است. این منبع گفت که این پیشرفت ها همچنین نشان میدهد آنها با استفاده عملی از نتایج کارشان فاصله‌ای چندانی ندارند.

در گذشته، اوکراین بارها به طور رسمی و غیررسمی تهدید به تهیه تسلیحات هسته ای کرده است. اخیراً، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ در ۱۹ فوریه سال جاری تهدید کرد که اگر «کشورهای ضامن تفاهم نامه بوداپست» تضمین های امنیتی به کشورش ندهند، کشورش به وضعیت انرژی هسته ای بازخواهد گشت. با توجه به دانشی که اکنون شناخته شده است، این اولتیماتوم دیگر غیرواقعی به نظر نمی رسد.

سلنسکی به خاطر خواسته هایش و اولتیماتوم واقعی در مونیخ مورد تشویق قرار گرفت. او در سخنرانی «اینجا و اکنون» خود خواستار آن شد که ضمانت دهندگان ضمانت های امنیتی خود را دوباره تائید کنند و او متذکر شد این آخرین هشدار است. زلنسکی تهدید کرد که اگر این خواسته برآورده نشود، توافقات بوداپست باطل خواهد شد. تفسیر این موضوع به عنوان چیز دیگری به جز تهدید آشکار برای دستیابی به تسلیحات هسته ای دشوار است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: