پرش به محتوا

هندوراس: ممنوعیت استخراج زغالسنگ توسط دولت چپگرا و اعتراض کارگران معدن.

استخراج زغال سنگ در هندوراس از ابتدای این هفته رسما ممنوع شده است. این کشور آمریکای مرکزی می خواهد در زمینه حفاظت از آب و هوا و محیط زیست نمونه باشد. اما همه با این اقدام موافق نیستند: معدنچیان ذغال سنگ به این تصمیم اعتراض دارند.

روز دوشنبه، دبیرخانه انرژی، منابع طبیعی، محیط زیست و معادن هندوراس این کشور آمریکای مرکزی را عاری از معادن زغال سنگ اعلام کرد. این تصمیم بخشی از برنامه دولت برای سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ بود که توسط رئیس جمهور شیومارا کاسترو، که از ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ بر سر کار آمده است، اعلام شد. ممنوعیت کامل استخراج معادن ذغالسنگ در قلمرو هندوراس تنها یکی از اقدامات جدید حفاظت از محیط زیست است.
علاوه بر این، دولت صدور مجوز برای بهره برداری از منابع را متوقف کرد و گفت که استخراج زغال سنگ برای کشور مضر است. این وزارتخانه توضیح داد که چنین اقداماتی سلامت عمومی را تهدید می کند و دسترسی به آب را نیز محدود می کند. مناطق با ارزش ویژه اکولوژیکی باید فوراً محافظت شوند.

همه هندوراسی ها از این تصمیم استقبال نکردند. روز چهارشنبه اعتراضی در شهرداری کوکویاگوا به راه افتاد. حدود ۵۰۰ معدنچی بزرگراه CA-4 در غرب کشور را مسدود کردند. این امر ترافیک جاده ای در مرز هندوراس و گواتمالا را مختل کرد.

پیش از این، دادگاه عالی در تگوسیگالپا شش فعال محیط زیست را پس از محکومیت جنجالی آنها آزاد کرد. آنها پس از بیش از دو سال حبس، زندان اولانچیتو در شمال کشور را در ۲۵ فوریه در میان استقبال جمعیت که آنها را تشویق می کردند، از زندان آزاد شدند. دادگاهی در ۹ فوریه ۶ نفر از هشت «مدافع رودخانه گواپینول» را به دلیل سلب آزادی یک کارمند شرکت معدن و ایجاد خسارت مالی در جریان اعتراض به ساخت معدن اکسید آهن در سال ۲۰۱۸ مجرم شناخته بود. فعالان با یک کمپ اعتراضی مسالمت آمیز علیه آلودگی رودخانه گواپینول توسط پروژه شرکت معدنی ILP در شهرداری توکوآ در نزدیکی سواحل کارائیب تظاهرات کرده بودند. پس از چند ماه، این کمپ توسط نیروهای امنیتی در اکتبر ۲۰۱۸ برچیده شد. عفو بین الملل محکومیت این افراد را محکوم و آنانرا زندانی سیاسی توصیف کرد.

کاستاریکا در سال ۲۰۱۰ استخراج معادن زغال سنگ را ممنوع کرد. السالوادور در سال ۲۰۱۸ استخراج فلزات را ممنوع کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: