پرش به محتوا

واگنکنشت : «آیا ما بسوی جنگ جهانی سوم گام برمیداریم؟»

تنها تعداد کمی از سیاستمداران آلمانی و غربی بخود جرات میدهند از سیاست نفت بر آتش جنگ ریختن دولت فعلی آلمان انتقاد کنند. سارا واگن کنشت سیاستمدار چپگرا در حزب چپ آلمان در برنامه ویدیوئی خود تحت عنوان «بررسی هفته با واگن کنشت» نسبت به وقوع جنگ هسته‌ای هشدار می‌دهد و تاکید می‌کند که تحریم‌های اعمال شده توسط غرب به‌ویژه به مردم روسیه و همچنین به مصرف‌کنندگان آلمانی آسیب زیادی وارد می‌کند.

این سیاستمدار حزب چپ آلمان برخلاف بسیاری از رهبران حزب چپ در آخرین قسمت برنامه «بررسی هفته با واگن کنشت»، از تصمیم تسلیح مجدد گسترده ارتش آلمان( بوندس وهر)، که تقریباً توسط همه جریانات سیاسی این کشور مورد تحسین قرار گرفته، و تحویل تسلیحات به اوکراین انتقاد می‌کند. او گفت:
«۱۰۰ میلیارد، میدانید با ۱۰۰ میلیارد یورو چه کارهائی می توانید انجام دهید؟»

مثلاً میتوانید نظام سلامت یا صندوق بازنشستگی را نوسازی کنید.
اما متاسفانه بجای دست زدن به چنین کاری، حالا هر کسی که به «زوزه جنگ» و عربده کشی جنگ طلبانه نپیوندد، فورا مظنون یا متهم میشود که «یکی از سرسپردگان پوتین» است. به گفته واگن کنشت، چنین افرادی را قبلا «خائنان به وطن» می نامیدند.
او همچنین به نقل از اورسولا فون در لاین، رهبر بسیار وحشت زده اتحادیه اروپا و آنالنا باربوک، وزیرک امور خارجه آلمان، گفت:

آنها می گویند «اکنون دیگر وقت حرافی نیست، اکنون وقت نابود کردن روسیه است.»
برای آنها اهمیتی ندارد که کارگران یا مستمری بگیران روسی چه ارتباطی با شروع جنگ دارند، و یا بر اثر این تحریم ها چه بلائی برسرشان می‌آید.
واگن کنشت در ادامه می گوید اما برای او این اهمیت دارد:

«این تحریم‌های اقتصادی قطعاً فقر و رنج زیادی را در روسیه ایجاد خواهد کرد. آنها نه مرگ و میر و رنج در اوکراین را پایان می‌دهند و نه آنرا کوتاه می‌کنند. جدای از آن، آنها یک اثر دارند: در بلندمدت، روسیه خود را به سمت چین و شاید هم هند سوق خواهد داد.»

همچنین واگن کنشت این سوال را طرح میکند که آیا اوکراین از کمترین شانسی در برابر روسیه برخوردار است، که برنده این جنگ شود؟ متخصصان نظامی که او می شناسد و با آنها مشورت کرده این موضوع را تکذیب می کنند.
او شخصاً از یک «مارپیچ، تشدید درگیری ها» خواه ناخواسته و قریب الوقوع بین ناتو و روسیه می ترسد.

این اولین تجربه تاریخ نیست. سارا واگن کنشت با یادآوری تسلیح بین شرق و غرب در دهه ۱۹۸۰ و با برجسته کردن نمونه گورباچف رئیس جمهور سابق روسیه هشدار داد که گورباچف بخاطر صلح و همزیستی مسالمت آمیز بخش بزرگی از حوزه نفوذ روسیه را رها کرد – و در ازای این بذل و بخشش از طرف غرب به او عده داده شد که گسترش ناتو به شرق متوقف خواهد شد.

در پایان، واگن کنشت از همه طرف‌های درگیر خواست بازگشت به میز مذاکره بازگردند. در غیر این صورت تشدید تنش نظامی بیشتر در اروپا در بی شک به سراغ «ما» نیز خواهد آمد.


۱ دیدگاه »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: