پرش به محتوا

جنگ روسیه علیه غرب، ترس آشکار غربی ها از پوتین – جواد مرادیجواد مرادی خبرنگاری افغانستانی

جنگ روسیه علیه اوکراین با قدرت ادامه دارد. با وجود برگزاری یک دوره کوتاه گفتگوها هر دوطرف، در میدان اما هیچ نشانه ای از کاهش تنش دیده نمی شود. همه نشانه ها حاکی است که روس ها مصمم به سقوط کی‌یف؛ پایتخت اند. ستونی از تجهیزات زرهی ارتش روسیه به طول ۶۵ کیلومتر به سمت پایتخت اوکراین در حرکت است و لحظه به لحظه به شهر نزدیک تر می شود. همزمان وزارت دفاع روسیه به ساکنان پایتخت اوکراین هشدار داده است که حمله های بزرگی علیه مراکز حساس امنیتی و برج های مخابرات در راه است و به آنها توصیه کرده که اگر در نزدیکی این اماکن زندگی می کنند، خانه های خود را ترک کنند. اندکی پس از این هشدار، یک انفجار مهیب، آسمانخراش تلویزیونی اوکراین را درهم کوبید و در پی آن، انفجارهایی در اطراف این برج، گزارش شد.

به این ترتیب، دست کم در تحولات میدانی هیچ نشانه ای از فروکش کردن جنگ دیده نمی شود و تحریم های فلج کننده غرب علیه روسیه نیز نتوانسته روی مواضع ولادیمیر پوتین در پیشبرد این جنگ مهیب، تاثیر بگذارد.

در غرب اما سخن از ضبط و مصادره کامل صدها میلیارد دالر سرمایه الیگارش های حاکم بر مسکو است؛ چیزی که می تواند پیامدهای فاجعه باری برای اقتصاد نه چندان سامانمند روسیه داشته باشد. با این حال، ساده لوحانه است اگر تصور کنیم که پوتین و تیم امنیتی او پیش از دست زدن به حمله ای به این وسعت و گستره، خود را برای بدترین احتمالات و سناریوها آماده نکرده باشند.

امریکا حتی سخن از «حذف» روسیه از سازمان ملل به میان آورده است؛ سازمانی که روسیه یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت آن است و اگر تصمیمی در این باره گرفته شود، بدون شک، نظم جهانی بیش از آنچه انتظار می رفت در نتیجه جنگ اوکراین، متحول خواهد شد.

نکته قابل تامل اما این است که قدرت های غربی تاکنون هیچ کار شاخصی برای مهار روسیه در میدان نبرد انجام نداده اند. آنها فقط شعار می دهند، تحریک و تحریم می کنند، هشدار می دهند و در نهایت، به ارتش اوکراین کمک های نظامی و تسلیحاتی ارسال می کنند. حتی درخواست ولودیمیر زلنسکی؛ رییس جمهوری اوکراین از اروپایی ها برای پذیرش فوری عضویت کشورش در اتحادیه اروپا هم بی پاسخ مانده است.

اینهمه نشان می دهد که غرب نگران بدتر شدن اوضاع است و نمی خواهد خود را درگیر یک نبرد مستقیم، فراگیر، غیرقابل مهار و در ابعاد جهانی با روسیه کند.

یکی از مواردی که غربی ها را به ترس بیشتر از روسیه پوتین وادار می کند، تمهیداتی است که کرملین برای مواجهه با خطرات احتمالی روی دست گرفته است. دیروز پوتین به نیروهای بازدارنده هسته ای ارتش کشورش دستور آماده باش داد. این در حالی است که اوکراین یک کشور اتمی نیست و کشورهای امریکا، فرانسه و انگلیس در مجموع کمتر از روسیه به تنهایی، کلاهک اتمی دارند!

پس پیام پوتین در آماده کردن نیروهای بازدارنده هسته ای اش چیست؟ روسیه پیشتر درباره حمله احتمالی اوکراین با استفاده «بمب کثیف» هشدار داده بود؛ بمبی که حاوی مواد رادیواکتیو است و می تواند جان هزاران نفر را بگیرد و به آلایندگی هسته ای منجر شود؛ اما این تنها یک توجیه است. هدف روسیه نشان دادن حداکثر خشم و قدرت خود در برابر غرب است.

شماری از صاحب نظران طرفدار ایده پوتین، جنگ اوکراین را به میدان نبرد میان شرق و غرب تشبیه می کنند و می گویند که این می تواند «مقدمه انتقال قدرت به شرق» باشد؛ برداشتی که بعید نیست هدف اصلی روسیه برای راه اندازی این جنگ هم باشد. به هر حال کشوری که علیرغم همه تحریم ها، تهدیدها، تحریک ها، هشدارها و فشارها همچنان به راه خود ادامه می دهد، برنامه ای پیچیده برای رسیدن به هدف دارد و این هدف تنها به اوکراین محدود نمی شود. روسیه برای ایجاد نظمی تازه در مناسبات بین المللی خیز برداشته و پوتین در صدد فرو کردن خنجر سمی اش به قلب قدرت غرب است تا کانون مدیریت جهان را تغییر دهد؛ اینکه آیا به این هدف می رسد یا نه و برای رسیدن به آن چقدر هزینه می پردازد در تحولات روزهای آینده اوکراین مشخص خواهد شد

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: