پرش به محتوا

افزایش سرسام آور قیمت انرژی.

شرکت های انرژی شل و توتال روز سه شنبه اعلام کردند که روابط خود را با روسیه قطع می کنند. دلیل اینکار تحریم های اعمال شده علیه روسیه به دلیل درگیری نظامی مداوم در اوکراین ذکر شده است. همزمان، قیمت نفت در سراسر جهان در حال افزایش یافت.

شرکت انرژی فرانسوی توتال اعلام کرد که در پروژه های جدید در روسیه سرمایه گذاری نخواهد کرد. هیئت مدیره یکی از بی رحم ترین کنسرن های بین المللی اقدامات روسیه را محکوم کرد و «همبستگی خود را با مردم اوکراین که از عواقب آن رنج می برند و مردم روسیه که همچنین متحمل عواقب آن خواهند شد» ابراز کرد.
این شرکت انرژی گفت که تمام تحریم های اعمال شده علیه روسیه را تایید می کند و علیرغم تأثیر احتمالی بر فعالیت هایش، از آنها تبعیت خواهد کرد.

در همین حال، گروه انرژی بریتانیایی شل اعلام کرد از سرمایه گذاری مشترک خود با غول انرژی روسیه گازپروم خارج می شود. بن ون بوردن، مدیرعامل این شرکت که بدنام ترین شرکت انرژی جهان است و مسئول مرگ صدها نفر در نیجریه و اقصی نقاط جهان میباشد، اعلام کرد که از تلفات جانی در اوکراین شوکه شده است:

« ما تصمیم خود را برای خروج با قاطعیت می‌گیریم. نمی‌توانیم بی عمل و بی تفاوت بمانیم.»این تصمیم به این معنی است که شل از ۲۷.۵ درصد سهام خود در کارخانه ساخالین ۵۰ درصد از سهام خود در سالیم پترولیوم چشم پوشی و از توسعه و سرمایه گذاری مشترک جوینت ونچر انرژی گیدان خارج می شود.
این شرکت چند ملیتی نفتی همچنین از پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ روسیه که ۱۰ درصد از سهام آن به ارزش حدود ۱ میلیارد دلار را در اختیار دارد، خارج خواهد شد. صدور گواهینامه خط لوله که مدت ها به تعویق افتاده بود، هفته گذشته توسط دولت فدرال متوقف شد.

تصمیم شل به دنبال اقدامات مشابه اعلام شده توسط بریتیش پترولیوم بریتانیا و اکونیور نروژ است. هر دو شرکت روز دوشنبه گفتند از پروژه های مربوطه خود در روسیه خارج خواهند شد.

قیمت نفت افزایش می یابد

قیمت نفت با توجه به جنگ در اوکراین همچنان به طور قابل توجهی افزایش می یابد. روز چهارشنبه، قیمت دو نوع نفت مهم، برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) به بالاترین سطح خود رسیدند. یک بشکه (۱۵۹ لیتر) برنت دریای شمال تا ۱۱۱.۷۲ دلار آمریکا قیمت گذاری شد و در نتیجه به قیمت سال ۲۰۱۴ رسید. هر بشکه نوع آمریکایی WTI تا ۱۱۰.۱۴ دلار آمریکا معامله شد. این بالاترین قیمت از سال ۲۰۱۳ تا کنون است.
افزایش قیمت در بازار نفت خام با حمله نظامی روسیه به اوکراین و پیامدهای احتمالی پس از تحریم های کشورهای غربی برای عرضه نفت آغاز شد. کارشناسان از یک سو احتمال تحریم واردات نفت از روسیه توسط اقتصادهای بزرگ ملی را محتمل می دانند و از سوی دیگر تحریم های متقابل روسیه از جمله ممنوعیت صادرات را نیز محتمل می دانند. روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت در جهان است.

کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز سه شنبه تصمیم گرفتند ۶۰ میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک خود آزاد کنند. امت انتشار این مقدار نسبتاً اندک اوضاع بازار نفت را آرام نکرد.

ائتلاف نفتی اوپک پلاس روز چهارشنبه درباره استراتژی تولید کوتاه مدت خود تصمیم گیری خواهد کرد. انتظار می رود که انجمن، که روسیه را نیز در بر می گیرد، به روند توسعه تدریجی و متوسط تولید خود وفادار بماند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: