پرش به محتوا

کوبا به راه‌حلی متعهد است که امنیت و حاکمیت همه را تضمین کند!

تارنگاشت عدالت

برگرفته از: گرانما

بيانيۀ دولت انقلابی کوبا

تلاش ایالات متحده برای ادامه گسترش تدریجی ناتو به سمت مرزهای فدراسیون روسیه، سناریویی با پی‌آمدهای گسترده و غیرقابل پیش‌بینی ایجاد کرده است، که می‌شد از آن اجتناب کرد.

تهاجمات نظامی ایالات متحده و ناتو در مناطق هم‌مرز با روسیه در ماه‌های اخیر، که پیش از تحویل سلاح‌های مدرن به اوکرائین صورت گرفت و يک محاصره نظامی پيشرونده را هدف قرار داده است، برای همه به خوبی شناخته شده است.

بررسی جدی و صادقانه وضعیت فعلی اوکرائین بدون بررسی دقیق ادعاهای مشروع فدراسیون روسیه علیه ایالات متحده و ناتو، عواملی که منجر به توسل به زور و عدم رعایت اصول قانونی و هنجارهای بین‌المللی شدند، امکان‌پذیر نیست. اصولی که کوبا قاطعانه از آن‌ها حمایت می‌کند و یک نقطه مرجع اساسی علیه هژمونیسم، سوءاستفاده از قدرت و بی‌عدالتی، به ویژه برای کشورهای کوچک است.

کوبا حامی حقوق بین‌الملل و متعهد به منشور سازمان ملل است که همیشه از صلح دفاع می‌کند و استفاده یا تهدید به زور علیه هر کشوری را رد می‌کند.

ما عمیقاً به خاطر از دست رفتن جان بی‌گناهان در اوکرائین متأسفیم. مردم کوبا روابط نزدیکی با مردم اوکرائین داشته و دارند.

تاریخ، دولت ایالات متحده را مسؤول عواقب یک دکترین نظامی تهاجمی فزاینده در خارج از مرزهای ناتو خواهد دانست که صلح، امنیت و ثبات بین‌المللی را تهدید می‌کند.

نگرانی ما با تصمیم اخیر ناتو برای فعال کردن مکانیسم بحران اين پيمان برای نخستین بار افزایش یافته است.

نادیده گرفتن خواسته‌های منطقی روسیه برای تضمین‌های امنیتی و تصور این‌که روسیه از کنار تهدید مستقیم امنیت ملی خود بدون واکنش خواهد گذشت، اشتباه بود. روسیه حق دفاع از خود را دارد. صلح با محاصره یا گوشه‌گیر کردن کشور‌ها حاصل نمی‌شود.

پیش‌نویس قطع‌نامه درباره وضعیت اوکرائین که در ۲۵ فوریه از سوی شورای امنیت تصویب نشد و قرار است به مجمع عمومی ارايه شود، به عنوان کمکی واقعی برای یافتن راه‌حل برای بحران فعلی در نظر گرفته نشده است.

برعکس، موضوع بر سر يک متن نامتوازن است که دغدغه‌های مشروع همه دست‌اندرکاران را در نظر نمی‌گیرد. اين هم‌چنین مسؤوليت مجريان اين اقدامات تجاوزکارانه را که به تشدید این درگیری، تحریک یا انجام آن منجر شد، به رسميت نمی‌شناسد.

ما از يک راه‌حل دیپلماتیک جدی، سازنده و واقع‌بینانه برای بحران کنونی در اروپا از طریق راه‌های صلح‌آمیز، تضمین امنیت و حاکمیت همه و هم‌چنین صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دفاع می‌کنیم.

کوبا ریاکاری و استانداردهای دوگانه را رد می‌کند. لازم به یادآوری است که در سال ۱۹۹۹ ایالات متحده و ناتو تهاجم تمام‌عیار را علیه یوگسلاوی آغاز کردند، يک کشور اروپایی که آن‌را برای دستیابی به اهداف ژئوپلیتیکی خود و با نقض منشور سازمان ملل متحد و از بين بردن جان بسياری از انسان‌ها، متلاشی کردند.

ایالات متحده و برخی از متحدانش بارها از زور استفاده کرده اند. آن‌ها برای ایجاد تغییر رژیم و مداخله در امور داخلی کشورهايی که در برابر منافع سلطه‌گرانۀ آن‌ها سر خم نمی‌کنند و از تمامیت ارضی و استقلال خود دفاع می‌کنند، به کشورهای مستقل حمله کرده اند.

آن‌ها هم‌چنین مسؤول مرگ صدها هزار غیرنظامی هستند، که به عنوان «خسارت جانبی» توصیف می‌کنند؛ هم‌چنین برای میلیون‌ها آواره و برای ویرانی‌های عظیم در سراسر سیاره ما در نتیجه جنگ‌های غارتگرانه آن‌ها.

هاوانا، ۲۶ فوریه ۲۰۲۲

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: