پرش به محتوا

پاسخ به فشار خارجی باید همراه با تغییر اساسی در سیاست داخلی باشد. – گنادی زیوگانوف

پاسخ به فشار خارجی باید همراه با تغییر اساسی در سیاست داخلی باشد.

 بیانیه رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه 

  زیوگانف گنادی آندریویچ

 رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست، رئیس فراکسیون حزب کمونیست در دومای ایالتی مجلس فدرال فدراسیون روسیه

 در ۲۴ فوریه، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تصمیم گرفت یک عملیات ویژه در اوکراین انجام دهد.  هدف آن غیرنظامی کردن و نازی زدائی این کشورو حفاظت از جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک در مقابل حملات اوکراین است.

 کودتای سال ۲۰۱۴ در اوکراین با حمایت آمریکا و اتحادیه اروپا انجام شد.  این کودتا موجب به قدرت رساندن نیروهای بسیار ارتجاعی شد که از سم نازیسم باندرا و روسوفوبیا اشباع شده بودند.

زنده زنده سوزاندن مردم در خانه اتحادیه های کارگری اودسا به نمادی تلخ از نیات ضد مردمی کسانی تبدیل شد که قدرت در اوکراین را بدست گرفتند.  

آنها طرح های برای قطع روابط با روسیه و جداسازی و آزار جمعیت روستبار در اوکراین را به اجرا گذاشتند.   

پاسخ ساکنان کریمه و بندر سواستوپل بازگشت آنها به آغوش وطن خود بود.  جمعیت مناطق دونتسک و لوگانسک راه استقلال را در پیش گرفتند.  تلاش باندرا برای ایجاد «آرامش» جمهوری های خلق منجر به قربانی کردن هزاران نفر گردید.

 به منظور پایان دادن به خصومت ها در دونباس، مصالحه ای در قالب توافقات مینسک حاصل شد.  مطابق با آنها، جمهوری های خلق می توانند بعنوان مناطق خودمختار بخشی از اوکراین باقی بمانند.  اما تلاش روسیه برای اجرای توافقات مجبور کردن توافقات مینسک توسط اوکراین و کشورهای غربی به نتیجه ای نرسید.  برای محافظت از جان ۸۰۰ هزار شهروند فدراسیون روسیه و جلوگیری از نسل کشی غیر نظامیان در دونباس، نیاز فوری به اجرای اقدامات دیگری وجود داشت.

 وضعیت بدلیل این که مقامات باندرا در کیف به طور فزاینده ای به دنبال پذیرش اوکراین در ناتو بودند وخیم تر شد.  خاک کشور در حال تبدیل شدن به سکوی پرشی برای استقرار سلاح های آمریکا و متحدانش بود.  آرایش نیروهای ناتو در اوکراین فرصت های اساسی جدیدی را برای حمله موشکی هسته ای به کشور ما ایجاد کرد.  این اقدامات خصمانه با پروپاگاندای عظیمی علیه مردم اوکراین – برادران و خواهران ما – همراه بود.  تدارک غرب برای یک جنگ بزرگ در اروپا باعث مرگ و ویرانی مردم روسیه و اوکراین میشد.

 در تمام این سال‌ها، حزب کمونیست فدراسیون روسیه با ایده‌های دوستی و برادری تاریخی مردمان ما هدایت می شود، ماهیت فاشیستی ایدئولوژی باندرا را آشکار می‌کرد و ماهیت ضد دموکراتیک رژیم در کیف به تصویر می کشید.  ما از حق مردم دونباس برای زندگی و کرامت انسانی، حق تکلم به زبان روسی و آزادی فرهنگ آنها و به رسمیت شناختن کشور نو پایشان دفاع کردیم.  

داوطلبان کمونیست در سنگرها در خط مقدم آتش جنگیدند و در زیر گلوله باران تشکیلات نازی جان باختند.  حزب کمونیست فدراسیون روسیه ۹۳ کاروان کمک های بشردوستانه را به جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک ارسال کرد، هر سال برنامه کمک رسانی تحت عنوان «کودکان روسیه برای کودکان دونباس» را اجرا کرد.

 حزب کمونیست فدراسیون روسیه با درک دلایل عملیات ویژه در اوکراین، از مقامات فدراسیون روسیه می‌خواهد تا با دقت و مداومت اقدامات جامعی را برای محافظت از جمعیت غیر نظامی، از جمله در برابر تحریکات احتمالی باندهای فاشیست، انجام دهند.  

ما اجرای طرح هایی برای غیرنظامی کردن اوکراین، اجتناب از تلفات در میان ارتش اوکراین و ارائه تمام حمایت های لازم از کسانی که سلاح های خود را زمین گذاشته اند، را بسیار مهم ارزیابی میکنیم.

 ما از همه نیروهای سیاسی در روسیه می خواهیم که از مکانیسم های «دیپلماسی مردمی» برای غلبه ایده های دوستی چند صد ساله بین روس ها و اوکراینی ها استفاده کنند.  مردم دو کشور ما باید عمیقاً درک کنند که جمعیت اوکراین قربانی گروگانگیری طرح تجاوزکارانه و جنگ طلبانه گسترش ناتو و پروپاگاندای لجام گسیخته باندرا شده است.

 حزب کمونیست فدراسیون روسیه متقاعد شده است که دفاع از منافع ملی روسیه را نمی توان به اقدامات دیپلماتیک و نظامی-سیاسی محدود کرد.  نیاز فوری به تغییرات اساسی در زندگی کشور ما وجود دارد.  مسئله بقای تاریخی روسیه تبدیل به چرخش قاطع قدرت به سمت حفاظت از منافع توده های وسیع مردم می شود.

 غلبه بر شکاف طبقاتی اجتماعی و اتحاد جامعه در مواجهه با تهدیدات مختلف، مستلزم الگوی اساساً جدیدی از زندگی اقتصادی و اجتماعی است.  این باید نه برای غنی سازی دلالان مالی، بلکه برای ارتقای صنعت و کشاورزی، توسعه علم و آموزش، حمایت از سلامت و فرهنگ عمومی باشد.  

در شرایط تحریم های سخت غرب، جایگزینی واقعی واردات، دلارزدایی از اقتصاد و مهار فرار سرمایه است.  تأثیر مناسب این گام ها تنها در کنار ملی شدن بخش های استراتژیک اقتصاد، استفاده از غنی ترین منابع طبیعی به نفع همه شهروندان و برنامه ریزی دولتی برای زندگی اقتصادی امکان پذیر است.  تنها از این طریق، روسیه با یادآوری تجربه بزرگ اتحاد جماهیر شوروی، با مطالعه جوهر موفقیت های چین مدرن و سایر کشورها، میتواند خودکفایی، امنیت و اطمینان به آینده را تضمین می کند.

 برای انتقال قدرت به یک دوره جدید، نیاز به مجموعه اقدامات فوری احساس میشود، از جمله این اقدامات فوری بازگشت مقیاس سنی بازنشستگی شوروی، حفظ و تقویت خودگردانی محلی، رد واکسیناسیون اجباری و اردوگاه کار اجباری الکترونیکی، و توقف سرکوب سیاسی علیه کمونیست ها و دیگر نمایندگان نیروهای چپگرا و میهن پرستان است.

 برای اینکه نظام سیاسی روسیه با ثبات و دموکراتیک شود، لازم است اعتماد شهروندان به روندهای انتخاباتی تقویت شود.  برای این منظور لازم است یک بار برای همیشه تلاش ها برای اجرای الکترونیکی رای گیری از راه دور و سه روزه متوقف شود و از ایده بازنگری کامل سیستم انتخابات حمایت شود و به اجرا گذاشته شود.

 حزب کمونیست فدراسیون روسیه انتظار دارد که در مواجهه با تهدیدهای فزاینده خارجی، رهبری فدراسیون روسیه مسیر تضمین امنیت ملی همه جانبه و واقعی را دنبال کند.  به نظر ما، تنها با تغییر بنیادی در مسیر اقتصادی-اجتماعی و اجرای برنامه «ده قدم تا قدرت مردم» که توسط حزب کمونیست تدوین شده است، میتوان به این هدف دست یافت.

ترجمه یاسمین نازاروآ

۱ دیدگاه »

  1. آقای زیوگانف گنادی آندریویچ، آیا «حق گرفتنی است و نه دادنی»‌ در جوامع سرمایداری و غیرکمونیستی از الف بای تفکر هر کمونیستی نیست؟

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: