پرش به محتوا

فیس بوک اجازه تمجید از گردان نئونازی اوکراین را می دهد – فقط در صورتی که با روس ها بجنگد

فیس بوک اعلام کرده است که فعلا سیاست قبلی خود را در مورد ممنوعیت از تمجید نئو نازی ها اوکراینی را به دلیل حمله روسیه به اوکراین کنار می‌گذارد و به کاربران اجازه میدهد از نئونازی های گردان آزوف به طور موقت تمجید کنند. قبلاً فیسبوک اجازه بحث آزادانه درباره واحد نئونازی اوکراینی را بدلیل تمایلات فاشیستی آنها نمی داد.

به گزارش روسیه امروز به نقل از سایت خبری اینترسپت، فیس بوک ممنوعیت خود را برای تمجید از گردان آزوف، یک واحد شبه نظامی راست افراطی و نئونازی در گارد ملی اوکراین لغو کرده است.
همانطور که توسط اینترسپت اشاره شده است، گردان آزوف، که به عنوان شاخه مسلح جنبش گسترده تر ملی گرای سفیدپوست (نژادپرست) اوکراینی آزوف عمل می کند، قبل از پیوستن رسمی به گارد ملی اوکراین در سال ۲۰۱۴، کار خود را به عنوان یک شبه نظامی داوطلب با هدف فعالیت های ضد روسی آغاز کرد.
این نیرو به دلیل ناسیونالیسم افراطی راست افراطی و ایدئولوژی نئونازی که در بین اعضای آن گسترده است، معروف است. سربازان آزوف با لباس هایی با نمادهای رایش سوم (حزب نازی هیتلری آلمان) راهپیمایی و تمرین می کنند. در سال ۲۰۱۰ اولین فرمانده گردان و نماینده سابق پارلمان اوکراین، آندری بیلتسکی، اعلام کرده بود که هدف ملی اوکراین «رهبری نژادهای سفید جهان در آخرین جنگ صلیبی… علیه «ناانسان های» تحت رهبری سامی ها» است. این موضوع توسط گاردین در سال ۲۰۱۸ گزارش شده است.
این گروه در سال ۲۰۱۹ در چارچوب اساسنامه فیسبوک به عنوان بخشی از سازمان‌ها و افراد خطرناک در این شبکه اجتماعی ممنوع اعلام شد. این پلتفرم این گروه را در کنار گروه های دیگری مانند کوکلوکس کلان و دولت اسلامی (داعش) طبقه بندی کرده بود.
گزارش سال ۲۰۱۶ کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز نشان داد که سربازان آزوف در جریان جنگ در اوکراین در سال ۲۰۱۴ به غیرنظامیان تجاوز کرده و آنها را شکنجه کردند. اینترسپت با اذعان به ایدئولوژی این گروه، نوشته زیر را به عنوان نمونه ای از محتوای ممنوعه ذکر کرد:

« آفرین به آزوف برای محافظت از اوکراین و میراث ناسیونالیستی سفیدپوست آن.»

Quelle: Sputnikگردان آزوف همچنان از ارسال پست در فیس بوک یا جذب اعضا ممنوع است، در حالی که تصاویر یونیفرم و بنرهای آن همچنان به عنوان نماد نفرت انگیزی ممنوع است. بر اساس گزارش بیشتر اینسایدر سخنگوی شرکت مادر فیسبوک متا در این مورد میگوید:
«تا اطلاع ثانوی، ما استثنای کوچکی برای تمجید از هنگ آزوف قائل هستیم تا آنجا که آنها به دفاع از اوکراین میپردازند یا به نقش آنها به عنوان بخشی از گارد ملی اوکراین مربوط می شود. اما ما همچنان هرگونه سخنان مشوق نفرت، نمادهای نفرت، تمجید از خشونت را ممنوع می کنیم. ستایش، حمایت یا به تصویر کشیدن هنگ آزوف و هر محتوای دیگری که استانداردهای جامعه ما را نقض می کند.»

بیزینس اینسایدر گزارش می‌دهد که این سخنگوی متا گفته است که این تصمیم به کاربران فیس‌بوک اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی درباره فعالیت‌های نظامی نیروهای مسلح، از جمله امنیت، محل نگهداری و شدت عملیات نظامی‌شان دریافت کنند. همچنین این تصمیم برای این گرفته شده که در خبررسانی از جنگ اوکراین مشکلی ایجاد نشود! و ما اطمینان حاصل کنیم که جریان خبررسانی ادامه مییابد.


این گروه که در کنار صدها شبه نظامی فاشیست مسلح هزاران عضو را نیز در بر میگیرد، آشکارا ایدئولوژی خود را اعلام می کند. برخی از سربازان آنها همچنین نمادهای رایش سوم را بر تن می کنند و با راست گرایان و نئونازی ها در ایالات متحده ارتباط دارند. دیا کیالی، کارشناس تعدیل محتوا، به سایت خبری اینترسپت، گفت که این اقدام فیس بوک «بی معنی» است. او توضیح داد:
«ارزیابی اینکه چرا یک سازمان خطرناک است باید همیشه محتوایی و با توجه به ایدئولوژی آنها باشد. به همین دلیل نباید معافیت خاصی برای چنین گروهی وجود داشته باشد، این تصمیم نمی تواند در زمان خاصی لغو شود فقط برای اینکه این کار در این مقطع به نفع ماست.»

به گزارش بیزینس اینسایدر، این تغییر سیاست بخشی از استراتژی گسترده‌تر متا (شرکت مادر فیس‌بوک) برای نظارت بر محتوای فیس‌بوک از زمان شروع حمله روسیه به اوکراین است. این شامل ایجاد یک تیم اختصاصی برای مقابله با سخنان نفرت انگیز و اطلاعات نادرست است!!.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: