پرش به محتوا

فراخوان برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی

منتشر شده در گرانما ارگان دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا

تارنگاشت عدالت

بیانیه وزارت امور خارجه کوبا

کوشش‌های ایالات متحده آمریکا برای گسترش گام به گام  ناتو تا مرزهای روسیه، تهدیدی برای امنیت ملی روسیه  و همین‌طور  صلح در منطقه و جهان است.

ایالات متحده هفته‌هاست که روسیه را تهدید می‌کند و افکار عمومی جامعه بین‌المللی را منحرف می‌سازد و مدام «تجاوز گسترده» در پیش به اوکرائین را تبلیغ کرده و هشدار می‌دهد. 

ایالات متحده سلاح و فناوری نظامی  در اختیار اوکرائین نهاد و نیروهای خود را در چندین کشور منطقه مستقر کرد، به طور یک‌جانبه و غیرموجه تحریم‌هایی به کار گرفت و به اجرای اقدامات تلافی‌جویانه دیگری تهدید کرد و به موازات آنها  یک کارزار تبلیغاتی ضد روسی به راه انداخت.

کوبا در گذشته نیز در مورد خطرات این سیاست هشدار داده بود.

روز ۲۲ فوریه سال ۲۰۱۴ رئیس جمهور وقت کشور ژنرال ارتش رائول کاسترو  روس گفت: « در حال حاضر در اوکرائین وقایع هشدار دهنده‌ای رخ می‌دهد. دخالت قدرت‌های غربی  باید متوقف شود (…). نباید فراموش کرد که این وقایع می‌تواند پیامدهای بسیار جدی  برای صلح و امنیت بین‌المللی  به دنبال داشته باشد.»

سال‌ها بعد روز ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸ رئیس جمهور کوبا میگل دیاس کانل برمودس در اجلاسیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: « گسترش مداوم ناتو به سوی مرزهای روسیه خطرات جدی با خود به همراه خواهد داشت که با اعمال تحریم‌های خودسرانه، که ما با آن مخالفیم، تشدید می‌گردد.

ما از ایالات متحده آمریکا و ناتو می‌خواهیم که با خواست‌های موجه تضمین‌های امنیتی  از  سوی فدراسیون روسیه که حق دفاع از خود را دارد، برخوردی جدی و واقع‌بینانه کنند.
کوبا برای رهیافت  دیپلماتیک از طریق گفتمان سازنده و متین کوشش می‌کند.

ما خواهان حفظ صلح و امنیت بین‌المللی هستیم.

وزارت امور خارجه کوبا
هاوانا، ۲۲ فوریه ۲۰۲۲

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: