پرش به محتوا

جنگی علیه جنگ

جنگی علیه جنگ
قبل از اینکه کیف به یک قدرت هسته ای تبدیل شود
نوشته ئولی گرلمنزمانی که آندری ملنیک، سفیر اوکراین در آلمان، چند روز پیش در مصاحبه با روزنامه برلینر سایتونگ، تصمیم اوکراین برای استفاده نکردن از سلاح هسته‌ای را زیر سوال برد، کسانی که با اوضاع روسیه و اوکراین آشنا هستند نفس خود را در سینه حبس کردند: روسیه به این تهدید دوباره چه واکنشی نشان خواهد داد. سرنوشت امنیت روسیه چه خواهد شد؟

وضعیت هسته ای را در نظر بگیرید

ملنیک یک سال پیش کارت هسته‌ای را در گفتگویی با رسانه حکومتی دویچلندفونک بیرون کشیده بود: «یا ما بخشی از اتحادی مانند ناتو هستیم و همچنین به قوی‌تر کردن این اروپا کمک می‌کنیم (…) یا ما فقط یک گزینه خواهیم داشت، باید روی پای خودمان بایستیم و خودمان را رشد دهیم. کیف در آن صورت «شاید گزینه هسته ای را نیز در نظر بگیرد. چگونه می توانیم از خود دفاع کنیم؟»

مشارکت ناتو

پدرخوانده های اوکراین در ایالات متحده هرگز سرسپردگان محلی خود را کنار نگذاشته اند. برعکس: بازی اوکراین برای عضویت در ناتو بدون مانع ادامه یافت. اوکراین در اجلاس سران ناتو در بخارست در آوریل ۲۰۰۸، چشم انداز اساسی برای عضویت پیدا کرد. در ۱ ژوئیه ۲۰۱۰ پارلمان اوکراین قانونی را با هدف ادامه همکاری با ناتو تصویب کرد. از سال ۲۰۲۱ اوکراین یکی از کشورهایی بوده است که تحت برنامه «اقدام مشارکت ویژه» از حمایت ناتو برخوردار می شوند.

حملات مداوم ارتش اوکراین به منطقه دونتسک

در همان زمان، وضعیت مردم در جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک به طور فزاینده ای مخاطره آمیز شده بود: اوکراین به توافقنامه مینسک ۲ منعقد شده در فوریه ۲۰۲۵ پایبند نبود. نه برنامه ای برای اصلاحات قانون اساسی برای خودمختاری دونباس وجود داشت، و نه هرگز مذاکرات مستقیمی با رهبران سیاسی جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک صورت گرفت. در عوض، حملات مداوم ارتش اوکراین علیه منطقه دونتسک ادامه یافت. نتیجه این کار بیش از ۱۰۰۰۰ قربانی بود. اوکراین همچنان به آزار و اذیت بی امان شهروندان روسی خود ادامه داد.

در مورد مکان سلاح های هسته ای اوکراین

البته، فدراسیون روسیه دارای منافع امنیتی مشروع است. از زمان پایان اتحاد جماهیر شوروی، هرگز برای برندگان جنگ سرد نابودی شوروی کافی نبود: کشورهای بیشتری که قبلاً به کشورهای اتحاد جماهیر شوروی تعلق داشتند، به عضویت ناتو درآمدند. ناتو به محاصره نظامی روسیه ادامه داد. این روزها اوکراین تهدید می کند که به یک مرکز تسلیحات هسته ای تبدیل می شود. آژانس فضایی اوکراین پرتابگرهای کافی برای حمله هسته ای به خاک روسیه در اختیار دارد.

روس هراسی تهاجمی

در بیانیه رئیس جمهور روسیه درباره «عملیات ویژه» نیروهای روسی در اوکراین، یک جمله به طور خاص توجه را جلب می کند: «ما برای غیرنظامی کردن و نازی زدایی اوکراین تلاش خواهیم کرد». در واقع، با بزرگداشت فرهنگ فرقه نازی باندرا در اوکراین، خاطره همکاری اوکراین و آلمان نازی در جنگ جهانی دوم علیه اتحاد شوروی با روس هراسی ترکیب و زنده نگه داشته میشود،

جلوگیری از باج خواهی هسته ای

تهاجم نیروهای روسی به اوکراین، آخرین راه حل کشوری است که تجربه جنگی آن ریشه در حمله آلمان نازی به اتحاد جماهیر شوروی دارد.
قربانی شدن میلیون ها تن از ساکنان روسیه منجر به یک نتیجه گیری برای این کشور شد: وارثان جنگ بزرگ میهنی، حمله به امنیت کشور و شهروندانش را تحمل نخواهند کرد. رهبری روسیه آشکارا می خواهد از باج خواهی هسته ای اوکراین جلوگیری کند و این تهاجم را جنگی علیه جنگ می داند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: