استاندارد دوگانه آمریکا؟ واردات گاز نورد استریم ۲ نه – واردات نفت آمریکا از روسیه بله!


دیلیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی بایدن در امور تجارت بین‌الملل، پنجشنبه گفت که ایالات متحده هیچ عملی برای قطع جریان انتقال انرژی از روسیه به اقتصاد آمریکا انجام نخواهد داد.


در کنفرانس مطبوعاتی که روز پنجشنبه در کاخ سفید در واشنگتن برگزار شد. دیلیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی در امور اقتصاد بین‌الملل در دولت ایالات متحده، اظهار داشت که هیچ کاری که منجر به اختلال ناخواسته در جریان انرژی شود از طرف ما صورت نخواهد گرفت. زیرا اقتصاد جهانی پس از بحران همه‌گیری کرونا هنوز آسیب پذیر است و بهبود نیافته است. تعبیر مبهمی برای این واقعیت که با وجود آنکه ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه وضع کرده است، اما این تحریم‌ها نباید بر واردات نفت آمریکا از روسیه تأثیری بگذارد.
در سال ۲۰۰۶ ایالات متحده هنوز ۱۳ میلیون بشکه (معادل ۱۵۹ لیتر) بیشتر از صادرات نفتی خود در روز نفت وارد می کرد، اما این کشور اکنون بیش از ۷۰ درصد نفت مورد نیاز خود را خود تامین میکند.


صادرات دیگر کشورها به ایالات متحده کاهش یافته است – اما نه صادرات نفتی از روسیه. برعکس: در سال ۲۰۲۰ روسیه تقریباً ۲۷ میلیون تن نفت خام و مشتقات نفت خام به ایالات متحده صادر کرد. این ۵۳۸۰۰۰ بشکه در روز است – که ۶۳ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ است، سالی که بحران اوکراین و کریمه آغاز و حتی تشدید شد.
به این ترتیب روسیه برای اولین بار به سومین تامین کننده نفت آمریکا تبدیل شد و حتی از عربستان سعودی پیشی گرفت. اما آنچه در مورد ایالات متحده صدق می کند در مورد بقیه جهان صدق نمی کند در حالیکه آمریکا از روسیه همچنان نفت میخرد روز چهارشنبه گذشته، ایالات متحده تحریم هایی را علیه شرکت خط لوله آلمانی-روسی نورد استریم ۲ اعمال کرد.
پروژه میلیارد یورویی که وعده کسب درآمدهای کلان حاصل از فروش گاز طبیعی را به روسیه می داد، فعلاً باید به یک ویرانه تبدیل شود. دولت آلمان فدرال قبلاً این پروژه را متوقف کرده بود. اما دولت قبلی آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ این پروژه را هدف گرفته بود.

روسیه رسما از تصمیم آلمان برای متوقف کردن نورد استریم ۲ «سرخورده» شده است. این کسور اعلام کرد این یک پروژه صرفا اقتصادی به نفع آلمان و اروپا است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین توضیح داد که این خط لوله می توانست ثبات را به بازار گاز که به دلیل قیمت های بالا بیش از حد داغ شده است، بازگرداند.
«این یک واقعیت است که چنین پروژه‌هایی به دلایل سیاسی متوقف می‌شوند اما این تصمیمات از دیدگاه ما اشتباه است.، امیدواریم این توقف و کندی موقتی باشد.»