پرش به محتوا

چین: آمریکا ریا کار و عامل جنگ افروزی در اروپا است.

در حالی که برای بسیاری تحریم های غرب علیه روسیه ناکافی است، سخنگوی وزارت خارجه چین، هوآ چونیینگ، این اقدامات را «غیرقانونی» توصیف کرد.  او توضیح داد که تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای مختلف ناکارآمد بوده است.

چین تحریم های غرب علیه روسیه به دلیل عملیات نظامی در اوکراین را «غیرقانونی» خوانده و واشنگتن را به تشدید تنش ها بین دو همسایه شوروی سابق متهم کرده است.

 هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در یک نشست خبری در پکن به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده تسلیحاتی به اوکراین فرستاده است که تنش‌ها را تشدید کرده، باعث وحشت همگانی و حتی زمینه ساز جنگ شد».

در مقابل، چین همواره از همه طرف‌ها خواسته است که به نگرانی‌های امنیتی مشروع یکدیگر احترام بگذارند و به آنها اهمیت دهند، برای حل مسائل از طریق مذاکره و رایزنی تلاش کنند و برای ارتقای صلح و ثبات در منطقه امن با یکدیگر همکاری کنند.  سوال کلیدی نقش ایالات متحده است که وی آن را «مقصر اصلی تنش های فعلی» توصیف کرد.

 این سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری خلق پیش از این روز چهارشنبه نوشت که این وضعیت با گسترش شدید ناتو به سمت مرزهای روسیه ایجاد شده است و پرسید که آیا ایالات متحده به عواقب آن فکر کرده است یا خیر.

هوآ طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «اگر کسی مدام به شعله‌های آتش نفت بریزد و دیگران را متهم کند که تمام تلاش خود را برای خاموش کردن آتش انجام نداده‌اند، چنین رفتاری آشکارا غیرمسئولانه و غیراخلاقی است.  او افزود که چین با «هر اقدامی که به جنگ دامن می‌زند» مخالف است.

 او آمریکا را به ریاکاری متهم کرد و این سوال را مطرح کرد که آیا واشنگتن وقتی به عراق حمله میکرد به حقوق بین الملل حاکمیت تمامیت ارضی و جان غیرنظامیان عراق احترام گذاشت؟

آیا وقتی به جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی حمله میکرد به حقوق بین الملل، حاکمیت و تمامیت ارضی و جان غیرنظامیان یوگسلاوی احترام گذاشت؟

آیا وقتی به افغانستان حمله میکرد به حقوق بین الملل، حاکمیت و تمامیت ارضی و جان غیرنظامیان افغانستان احترام گذاشت؟ جایی که «عمداً مردم بی گناه را به قتل رسانده است».  او از ایالات متحده خواست که «این مسائل را جدی بگیرد و استانداردهای دوگانه را کنار بگذارد.»

این دیپلمات چینی وقایع جاری از روز پنجشنبه را «پیچیده» توصیف کرد.  

و تاکید کرد دولت چین تحریم های اعمال شده علیه روسیه توسط چندین دولت غربی را محکوم کرد.  هوآ با بیان اینکه تحریم های آمریکا علیه کشورهای مختلف طی ۲۰ سال گذشته ۱۰ برابر شده و ناکارآمدی خود را نشان داده است، گفت: ما قاطعانه با همه تحریم های یکجانبه غیرقانونی مخالفیم.

 روز پنجشنبه، گمرک چین واردات گندم از تمام مناطق روسیه را تایید کرد.  این می تواند به کاهش تأثیر تحریم های احتمالی غرب بر استقرار نظامی مسکو در اوکراین کمک کند.

 کی‌یف از کشورهای غربی خواسته بود که تحریم‌های شدیدتری علیه روسیه وضع کنند.  پس از اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تصمیم خود را در مورد عملیات نظامی در اوکراین اعلام کرد، ایالات متحده و جی ۷ خود را برای هماهنگی دور دیگری از تحریم ها نشان دادند.

 به گفته سونگ شین، مشاور سیاسی سابق پارلمان اروپا، تحریم‌ها هرگز در مورد روسیه به عنوان عاملی برای بازدارندگی این کشور از استراتژی ژئوپلیتیکی‌اش مؤثر نبوده است.  در حالی که این اقدامات مشکلاتی را برای مردم روسیه ایجاد می کند، همانطور که در شبکه تلویزیونی جهانی چین توضیح داده شده است، هرگز روابط اساسی بین روسیه و سایر نقاط جهان را تغییر نداده است.  سونگ شین توضیح می‌دهد که تجربه قبلی در مورد تحریم‌های وارداتی نیز نشان داده است که این تحریم‌ها به روش‌های مختلفی دور زده می‌شوند.

 این واقعیت که این مردم عادی چه در اوکراین و چه در روسیه هستند که تحت تأثیر تاثیر تحریم ها قرار میگیرند، را میتوان با صف های طولانی در دستگاه های خودپرداز نشان می دهد.  داده های بانک مرکزی روسیه نشان می دهد که تقاضای عمومی و تجاری برای پول نقد به بالاترین سطح از مارس ۲۰۲۰ رسیده است.  روز پنجشنبه، روس ها بیش از ۱۰۰ میلیارد روبل (بیش از یک میلیارد دلار) از حساب های خود برداشت کردند.

 ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل، پیشتر هشدار داده بود که وضعیت ممکن است تشدید شود.

 چین معتقد است که درهای حل و فصل مسالمت آمیز مسئله اوکراین هنوز به طور کامل بسته نشده است و همچنین نباید بسته شود. برای جلوگیری از تشدید درگیری، چین به ترویج صلح و گفتگوها به روش خود ادامه خواهد داد. 

رئیس جمهور روسیه روز جمعه با همتای چینی خود درباره این وضعیت گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، تلویزیون دولتی چین روز جمعه از گفتگوی تلفنی شی جین پینگ، رئیس جمهور جمهوری خلق چین و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه خبر داد.

 شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، بعدازظهر ۲۵ فوریه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفتگوی تلفنی داشت.

 به گزارش تلویزیون دولتی چین رهبر این کشور اعلام کرد:

 «نیاز به کنار گذاشتن ذهنیت جنگ سرد، و در نظر گرفتن و احترام به نگرانی های امنیتی مشروع کشورها، و مذاکره در مورد یک مکانیسم متعادل، موثر و پایدار [برای تضمین] امنیت اروپا وجود دارد.»

 طرف چینی از راه حل مذاکره بین روسیه و اوکراین حمایت می کند.

سپس شی جین پینگ و پوتین در مورد وضعیت اوکراین تبادل نظر کردند.  رئیس جمهور روسیه پیشینه مسئله اوکراین و عملیات نظامی ویژه در شرق اوکراین را به همکاران چینی خود گزارش داد.

 به گزارش خبرگزاری ریانووستی، بر اساس گزارش وزارت خارجه چین، پوتین اعلام کرده است که مسکو آماده مذاکره در سطح بالا با کی‌یف است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز روز جمعه گفت روسیه آماده است هیئت خود را برای مذاکره با اوکراین به مینسک پایتخت بلاروس اعزام کند. صبح روز جمعه، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که آماده گفت‌وگو درباره احتمال وضعیت بی‌طرف اوکراین است. در طول روز او دوباره از مسکو درخواست کرد تا پشت میز مذاکره بنشیند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: