پرش به محتوا

زانسکی: غرب تنهایمان گذاشت، حاضرم بر سر همه خواسته های روسیه مذاکره کنم!

رئیس‌جمهور اوکراین گفته است که کی‌یف تنها مانده و به حال خود رها شده است زیرا ناتو از دادن هرگونه تضمینی به این کشور میترسد دارد. زلنسکی گفت: ما اکنون باید به تنهایی از کشورمان دفاع کنیم. او آماده است در مورد احتمال اعلام وضعیت بی طرف کشورش مذاکره کند.

به گزارش روسیه امروز، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، غرب را متهم کرد که اوکراین را در برابر مسکو تنها گذاشته است. در همان زمان، او روز جمعه اعلام کرد که از مذاکره برای پایان دادن به «تهاجم روسیه» هراسی ندارد، اما برای انجام این کار به تضمین های امنیتی نیاز دارد.

وی در شب جمعه در پیامی تصویری خطاب به ملت که در سرویس پیام کوتاه تلگرام منتشر شد، گفت:

ما اکنون باید به تنهایی از کشور خود دفاع کنیم. چه کسی حاضر است در کنار ما بجنگد؟ من کسی را نمی بینم.»
در ساعات اولیه به وقت محلی، زلنسکی گفت که با «شریک هایمان» در غرب تماس گرفته است تا به آنها بگوید که اوکراین سرنوشتش در خطر است.

رئیس جمهور اوکراین ادامه داد، از آنها پرسیدم: تو طرف ما هستی؟ «آنها پاسخ دادند که با ما هستند، اما نمی خواهند ما را در پیمان ناتو بگنجانند. من از ۲۷ رهبر اروپایی پرسیدم که آیا اوکراین در ناتو گنجانده می شود یا خیر، مستقیماً از آنها پرسیدم – همه می ترسند و پاسخی نمی دهند.»

زلنسکی افزود:

«ما خودمان مانده ایم و خودمان. چه کسی حاضر است بخاطر ما وارد جنگ شود؟ راستش را بخواهید، من کسی را نمی بینم. چه کسی حاضر است به اوکراین برای عضویت در ناتو تضمین بدهد؟ راستش، همه می ترسند.»

روسیه روز پنجشنبه نیروهای خود را به اوکراین اعزام کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، عملیات نظامی ویژه‌ای را برای «غیر نظامی کردن و پاکسازی از نئونازیسم» این کشور اعلام کرد. در همین حال، مسکو به کی‌یف اطلاع داده است که در صورت موافقت دولت زلنسکی برای بحث در مورد وضعیت بی‌طرف این کشور، مذاکره با این کشور را بررسی خواهد کرد.

رئیس جمهور اوکراین در ادامه گفت که آماده گفتگو در مورد امکان وضعیت بی طرف برای اوکراین است، اما تاکید کرد که کشورش به تضمین های شخص ثالث نیاز دارد.

ما از روسیه نمی ترسیم، نمی ترسیم با روسیه صحبت کنیم، درباره همه چیز صحبت کنیم: تضمین های امنیتی برای کشورمان و وضعیت بی طرف. اما اکنون در ناتو نیستیم – چه تضمین های امنیتی خواهیم داشت؟ کدام کشورها این کار را خواهند کرد. می دهند؟»

وی افزود که باید برای پایان دادن به تهاجم نظامی روسیه گفتگو شود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت که «وضعیت بی طرف و امتناع از استقرار سیستم های تسلیحاتی [تهاجمی]» «خط قرمز» پوتین برای اوکراین است و اکنون توپ در زمین کیف است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: