پرش به محتوا

این آغاز جنگ نیست، بلکه این پایان آن است!

زاخارووا: تحولات کنونی اوج جنگ هشت ساله اوکراین است

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه خبری روسیه امروز درباره رویدادهای جاری اوکراین صحبت کرد. به گفته او، آنچه در آنجا اتفاق افتاد آغاز یک تنش نبود، بلکه پایان آن بود.

زاخارووا روز پنجشنبه به روسیه امروز گفت که غرب به مدت هشت سال در حالی که اوکراین را مسلح می کرد، «دریای خون» در دونباس را نادیده گرفته است. برای آنها، این چند میلیون مردمی که در دونتسک و لوگانسک زندگی می کنند وجود خارجی نداشتند. اما زمانی که مسکو برای حل مناقشه در شرق اوکراین مداخله کرد، روسیه را به عنوان متجاوز معرفی کردند.

اگر جامعه بین‌المللی در هشت سال گذشته به جنگ دونباس توجهی نشان میداد، اگر این جامعه می‌گفت که در دونتسک و لوگانسک نباید غیرنظامیان کشته شوند، اگر جامعه بین‌المللی وقتی درباره حقوق بشر صحبت میکرد میدید که چند نفر در آنجا کشته شده‌اند. اگر در مورد لزوم پایان دادن درگیری صحبت کرده بودند، آنگاه محتمل بود ادعایشان را باور کنیم . اما آنها صدایش را درنیاوردند و خود را به نفهمی زدند. آنها هر چه از دستشان بر‌می آمد کردند تا مانع شرکت نمایندگان جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک در جلسات سازمان‌های بین‌المللی شوند که در آن موضوع دونباس مطرح و بحث میشد.
او همچنین رسانه های غربی را متهم کرد که سال ها درگیری را نادیده گرفته اند.

زاخارووا درباره اظهارات رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی مبنی بر اینکه اوکراین خواهان صلح است، پرسید که چرا این کشور خود را مسلح می کند و از مذاکره با دونباس خودداری می کند. او پرسید: «اگر اوکراین از صلح صحبت می‌کرد، چرا به این همه سلاح نیاز داشت؟» واضح بود که اینها سلاحهای تهاجمی بودند. آنها علیه چه کسی می جنگیدند؟ با مردم خود در جنوب شرقی اوکراین».

زاخارووا تاکید کرد که مقامات اوکراینی موضوع دستیابی به سلاح هسته ای را در هفته های اخیر مطرح کرده اند. این یک واقعیت است و چیزی نیست که توسط اطلاعات روسیه اختراع و ادعا شود.

وقایع کنونی در اوکراین آغاز یک جنگ نیست، بلکه پایان آن است، سخنگوی وزارت امور خارجه در جمع‌بندی گفت: وظیفه این عملیات توقف تشدید جنگی است که هشت سال است ادامه دارد و پایان دادن به آن. اگر غرب نمی خواهد این واقعیت را ببیند«این یک اشتباه تاریخی دیگر خواهد بود.»

از سوی دیگر، زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گمانه زنی میکرد که عملیات نظامی روسیه به قصد سرنگونی دولت وی تدارک دیده شده. زلنسکی اواخر عصر پنجشنبه دستور بسیج عمومی را داده که قرار است۹۰ روز طول بکشد و فراخوان به فراخواندن سربازان وظیفه و نیروهای ذخیره را نیز صادر کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: