پرش به محتوا

نظر کارشناسان چینی درباره مقاومت روسیه در برابر تحریم های غرب.

کارشناسان چینی: روسیه پس از سال ها آماده سازی می تواند تحریم ها را تحمل کند.

کارشناسان چینی توانایی‌های روسیه برای مقاومت در برابر تحریم‌های احتمال غرب را بسیار بالا ارزیابی می کنند، در سال‌های اخیر این کشور دقیقاً بر روی چنین مواردی اقداماتی مقدماتی را انجام داده است تا شرایط مبارزه با تحریمها را فراهم آورد.

روزنامه چینی گلوبال تایمز روز سه شنبه نوشت، کارشناسان چینی می گویند روسیه ظرفیت قوی برای مقاومت در برابر تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا را دارد. با توجه به تحریم هایی که در سال های اخیر اعمال شده است، این کشور راه و رسم مبارزه با اثرات تحریم ها را فرا گرفته است. مسکو در چند سال اخیر بر تنوع بخشیدن به صادرات انرژی خود تکیه کرده است. به کار گیری این راه‌کار فرآیندی است که مشکل جدی برای روسیه ایجاد نمی کند.

با این حال، روسیه باید خود را برای حذف از شبکه بانکی سوئیفت آماده کند. این راهکار تحریمی به دلیل تأثیر بالقوه بسیار زیادی که دارد، به اصطلاح «گزینه هسته‌ای» غرب نامیده شده است. در نتیجه ممکن است تا ۴۰ درصد از درآمدهای انرژی روسیه به دلیل تحریم های بانکی از بین برود و بی شک این ممنوعیت اثرات طولانی مدت جدی بر اقتصاد روسیه خواهد داشت. با این حال، کارشناسان احتمال بکار بردن چنین تاکتیکی از سوی غرب را در چنین مرحله ای کم ارزیابی میکنند.

به گفته کارشناسان چینی، تحریم های غرب بیشتر جنبه نمادین دارد. بعید است که آنها آسیب واقعی به اقتصاد روسیه وارد کنند.

کوی هونگجیان، مدیر گروه مطالعات اروپایی در موسسه مطالعات بین‌المللی جمهوری خلق چین، اظهار داشت:
سری اول تحریم‌ها صنایع خاص کشور یا هسته اصلی اقتصاد روسیه را هدف قرار نمی‌دهند، بنابراین تأثیر آنها روی اقتصاد روسیه در محدوده حداقل می‌ماند.
به گفته کوی، تحریم‌های دیگری که اعلام شده‌اند در صورت اجرا می‌توانند اثرات گسترده‌تری داشته باشند. آنها باید به حوزه های مدیریت انرژی، مالی و نظامی گسترش یابند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، دولت بایدن مانع از صادرات فناوری به روسیه و دسترسی شرکت های روسی به دلار شده است. روز یکشنبه، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا هشدار داد که در صورت «حمله مسکو به اوکراین»، ممکن است رابطه مسکو تا حد زیادی از بازارهای مالی بین‌المللی قطع شود و دسترسی این کشور به کالاهای صادراتی مهم محدود شود.

کوی به این احتمال اشاره کرد که تحریم های آمریکا می تواند دسترسی ارتش روسیه به مواد خام و تجهیزات را محدود کند. یکی دیگر از کارشناسان، لی جیانمین، محقق آکادمی علوم اجتماعی چین، به جنبه دیگری نیز توجه کرد:

با این حال، غرب قبلاً در سال ,۲۰۱۴ شرکت های نظامی و فناوری پیشرفته روسیه را در لیست سیاه قرار داده بود. بنابراین مشخص نیست که آیا ایالات متحده می تواند از تحریم خود برای اعمال فشار بر روسیه استفاده کند یا خیر.

با توجه به حجم عظیم معاملات و تجارت کشورهای اروپایی با روسیه و وابستگی این قاره به گاز طبیعی این کشور، غرب در مورد اینکه آیا روسیه باید از سوئیفت جدا شود یا خیر، اختلاف نظر دارد.

به گفته لی، روسیه از مدت ها قبل برای تحریم های جدید احتمالی غرب آماده شده است. وی گفت اقدامات مقدماتی که مسکو انجام داده است شامل اجتناب از دلار آمریکا در برخی معاملات بین المللی، تخلیه اوراق قرضه خزانه داری آمریکا و ایجاد ذخایر ارزی خارجی است. علاوه بر این، روسیه از سال ۲۰۱۴ یک شبکه مالی جایگزین به نام SPFS ایجاد کرده است که اکنون یک پنجم تراکنش های داخلی خود را با آن انجام می دهد.

روسیه پروژه های شبیه سازی آزمایش‌های «فشارشدید» را در مورد تحریم ها و واکنش اقتصادش به آنها را به اجرا گذاشته تا ببیند اقتصاد این کشور در یک حالت بحرانی شدید، که احتمالاً شامل قطع روابط این کشور با جهان خارج می‌شود، چگونه عمل می‌کند.
اما حتی در چنین حالتی، روسیه می‌تواند چرخه تامین احتیاجات داخلی خود را تضمین کند، زیرا دارای حجم بسیار بالایی از منابع معدنی، طبیعی و سرزمین های پهناور است.»

کوی نظر لی در این مورد را تایید کرد و افزود که روسیه فقط تا حدی به بازار جهانی وابسته است – در واقع فقط در رابطه با بازار انرژی و بخش نظامی. این نشان می دهد که روسیه می تواند تا حد زیادی در برابر تحریم های غرب مقاومت کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: