حمایت کوبا از روسیه و تعویق پرداخت بدهی کوبا تا سال ۲۰۲۷

دیاز کانل با ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای ایالتی مجلس فدرال فدراسیون روسیه دیدار کرد.
رئیس دولت کوبا در این دیدار بر وضعیت عالی روابط دو کشور تاکید کرد
دبیر اول کمیته مرکزی حزب و رئیس جمهور میگل دیاز-کانل برمودز، با ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای دولتی مجلس فدرال فدراسیون روسیه که به کوبا سفر کرده است، دیدار کرد.

در این دیدار، رئیس دولت کوبا بر وضعیت عالی روابط بین دو ملت تاکید کرد و بر اراده برای تحکیم گفت‌وگوها و تبادلات سیاسی در سطح بالا در زمینه‌های مورد علاقه مشترک از جمله در حوزه پارلمانی تاکید کرد. وی از قطعنامه علیه محاصره کوبا توسط ایالات متحده که سالانه از طرف دومای دولتی تصویب و تایید می شود و همچنین از کمک های بشردوستانه فدراسیون روسیه برای کاهش پیامدهای بیماری همه گیر کرونا تشکر کرد.

رئیس‌جمهور کوبا همبستگی خود را با فدراسیون روسیه در مواجهه با اعمال تحریم‌ها و گسترش ناتو به مرزهای این کشور اعلام کرد.
ویاچسلاو ولودین نیز به نوبه خود با تایید حمایت دومای دولتی از تقویت روابط دوجانبه، بر محکومیت سیاست آمریکا در قبال کوبا تاکید کرد و بر اراده برای تقویت بیشتر مبادلات در همه سطوح تاکید کرد.
آنا کوزنکووا، کاردار سفارت روسیه در کوبا، ایوان ای. ملنیکوف، معاون اول رئیس دومای دولتی، آندری وی. کارتاپالوف، رئیس کمیته دفاع دومای دولتی؛ اولگا وی. تیموفیوا، رئیس کمیته دومای دولتی در توسعه جامعه مدنی، امور انجمن های اجتماعی و مذهبی، و الکساندر وی. شتینین، مدیر بخش آمریکای لاتین وزارت امور خارجه. در این بازدید مهمان روسی را همراهی می کردند. از طرف کوبا، برونو رودریگز پاریلا، وزیر امور خارجه، آنا ماریا ماری ماچادو، معاون رئیس مجلس ملی قدرت خلق، سرتیپ آرنالدو تامایو مندز، رئیس گروه دوستی پارلمانی کوبا و روسیه، یولاندا فرر گومز، رئیس کمیسیون روابط بین‌الملل مجلس ملی قدرت خلق و امیلیو لوزادا گارسیا، مدیر کل امور دوجانبه وزارت امور خارجه حضور داشتند.

موافقت روسیه با تعویق بدهی‌های کوبا تا سال ۲۰۲۷
روسیه در راستای گسترش روابط خود با کوبا با تعویق بدهی‌های این کشور تا سال ۲۰۲۷ میلادی موافقت کرد.
مسکو بازپرداخت بدهی های کوبا به روسیه را به تعویق انداخت. براساس بیانیه مجلس دومای روسیه یک وام به ارزش ۲.۳ میلیارد دلار بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ به منظور سرمایه گذاری در بخش برق، فلزات و زیر ساخت‌های حمل و نقل در اختیار دولت کوبا قرار گرفت.

به گفته خبرگزاری رویترز، در ادامه این بیانیه آمده است: قانونگذاران روسی تصمیم گرفتند توافقنامه‌ای را که با همتایان کوبایی خود در سال ۲۰۲۱ امضا کرده بودند اصلاح و شرایط بازپرداخت وام را تغییر دهند.

کوبا هفته گذشته پس از دیدار با یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه از تلاش‌های مسکو برای رویارویی با غرب در مورد موضوع اوکراین حمایت و آمریکا را به تلاش برای “جنگ تبلیغاتی” علیه روسیه متهم کرد.

تصمیم روسیه برای موافقت با تعویق وام در حالی اتفاق می‌افتد که کوبا به شرایط اقتصادی با بحران‌های اجتماعی و مالی وخیم دست و پنجه نرم می‌کند. کمبود غذا و دارو و مایحتاج اولیه در این کشور بیش از پیش به چشم می‌خورد. روسیه در سال‌های اخیر به ارسال کمک‌های بشردوستانه و اعطای وام به این کشور پرداخته است.

در دهه‌های گذشته کوبا علی رغم فشار کشور‌های غربی، بدهی‌های خود به چین، آلمان، مکزیک و ژاپن را پرداخت کرده است.