پرش به محتوا

واکنش پوتین به اتهام«امپریالیسم روسیه»

«بازگشتی به امپراتوری روسیه در کار نیست» – پوتین به اتهامات »امپریالیسم روسیه» پاسخ داد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اتهامات مبنی بر اینکه او قصد دارد کشورش را به مرزهای امپراتوری روسیه بازگرداند را بی اساس خواند. وی اظهار داشت که مسکو استقلال کشورهای پسا شوروی را به رسمیت می شناسد.

ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با همتای آذربایجانی خود الهام علی‌اف اطمینان داد که انتظار چنین واکنشی از سوی غرب را نسبت به تصمیم وی برای به رسمیت شناختن رسمی جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک داشت، اما قرار نیست ما به امپراتوری روسیه باز گردیم و برنامه ریزی برای اینکار وجود ندارد.
رئیس جمهور روسیه تصریح کرد:

« من می‌خواهم از همان ابتدا گوشزد کنم که ما شاهد گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه هستیم و پیش‌بینی میکرده‌ایم که آنها بگویند ما می‌خواهیم امپراتوری روسیه را در مرزهای سابقش احیا کنیم، این کاملاً نادرست است.»
پوتین تأکید کرد که مسکو قصد ندارد کشورهایی را که قبلاً تحت کنترل شوروی یا روسیه بوده اند، مجدداً تسخیر کند و یا زیر سلطه قرار دهد، بلکه «همه واقعیت های جدید ژئوپلیتیکی» را به رسمیت می شناسد و به دنبال همکاری با کشورهای مستقلی است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به وجود آمدند. رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که روسیه همیشه بسیار محتاطانه حتی در شرایط بسیار حاد عمل کرده است.

وی با اشاره به برخورد روسیه با مسائل مربوط به حاکمیت دولت، افزود:

« بر اساس منافع همه کشورهای درگیر… ما همیشه سعی کرده‌ایم راه‌حل‌های قابل قبول دوجانبه پیدا کنیم.»

پس از اینکه پوتین در روز دوشنبه به طور رسمی حاکمیت جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک را به رسمیت شناخت و به وضعیت معلق آنها در اوکراین پایان داد، غرب روسیه را به انگیزه‌های امپریالیستی متهم کرد. لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفته است که پوتین می خواهد «سفری به گذشته داشته باشد… به زمانی که امپراتوری ها بر جهان حکومت می کردند.» این عواقب «وحشتناک» هم برای اوکراین و هم برای کل جهان خواهد داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: