پرش به محتوا

اصرار سی ان ان بر نشان دادن فضای جنگی در اوکراین

 سی ان ان که سابقه التهاب آفرینی و زمینه چینی برای وقوع جنگ در نقاط مختلف جهان بخصوص پیش از آغاز جنگ در عراق  و منطقه خاورمیانه را دارد، این بار نیز هم راستا با سیاست جدید جنگ طلبانه کاخ سفید، خبرنگاران خود را برای نشان دادن فضای ملتهب و جنگی در اوکراین به صف کرد.

 شبکه تصویری  سی ان ان پس از دومین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ در ۳۰ بهمن۱۴۰۰ که در آن مقاماتی همچون دبیرکل ناتو، رئیس کمیسیون اروپا، صدراعظم آلمان، معاون رئیس جمهوری آمریکا و درنهایت رئیس جمهوری اوکراین سخنرانی کردند، ۸۰ درصد از بخش های خبری امروز خود را به اوکراین اختصاص داد و بر ملتهب نشان دادن وضعیت و القا فضای جنگی در این کشور اصرار ورزید.

تلاش سی ان ان در القا فضای جنگی در اوکراین

سی ان ان پس از تهیه گزارش هایی جهت دار و همسو با سیاست جدید کاخ سفید در نشان دادن بحران در مرزهای شرقی اوکراین ، یک بار توسط  «کلاریسا وارد»  خبرنگار این شبکه که تجربه گزارش‌های خبری جنگی  در سوریه با گروه تروریستی داعش و طالبان در افغانستان را دارد و پس از آن «ملیسا بل»  دیگر خبرنگار خود که  گزارش‌هایی جهت‌دار از مرزمشترک اوکراین با بلاروس و روسیه ارائه کرد،  این بار مایکل هولمز دیگر خبرنگار این رسانه را بر ادامه سیاست ایجاد فضای التهاب و رعب در اوکراین و روسیه هراسی به کار گمارد.

خبرنگار  سی ان ان که به صف دیگر خبرنگاران این رسانه تصویری همسو با سیاست های دولت بایدن به شهر «لویو» (Lviv)  اوکراین اعزام شده است گزارش داد:  ما شاهد وضعیت احتمال وقوع جنگ در خطوط اول جبهه در اوکراین در برابر روسیه هستیم.

این رسانه تصویری آمریکایی که  درگزارش های جهت دار خود بر شیپور جنگ میان روسیه و اوکراین می دمد مدعی شد: تیم خبری این شبکه در  جبهه های شرقی اوکراین شاهد شلیک گلوله های خمپاره  بوده و این تاییدی است بر ادعای کاخ سفید که روسیه هرآن ممکن است علیه اوکراین دست به یک تهاجم نظامی بزند.

سی ان ان دراین گزارش، تیم خبرنگاری را ملبس به لباس مناطق جنگی در آورده بود و یک وضعیت جنگی را به مخاطبان خود القا کرد.

سی ان ان امروز در ادامه ایجاد فضای رعب و امکان حمله نظامی روسیه به اوکراین با «آندری سادووی» شهردار شهر «لویو» که در غرب اوکراین واقع است مصاحبه کرد و گزارش داد: این شهر از مدت ها قبل خود را بر هرگونه حمله احتمالی روسیه به این کشور آماده کرده و تمهیداتی برای ذخیره مواد غذایی و دیگر موارد صورت گرفته است.

سی ان ان نخستین گزارش جهت دار خود در نشان دادن سایه جنگ روسیه بر اوکراین را در ۱۳ بهمن ماه توسط خبرنگار خود برای القا وضعیت جنگی در اوکراین پخش کرد.

«کلاریسا وارد» خبرنگار کارکشته جنگی سی ان  ان در سوریه، افغانستان و منطقه خاورمیانه که بر زبان عربی مسلط است، این بار در  هیبت یک خبرنگار جنگی در ۱۳ بهمن ماه از سنگرهای خاموش و یخ زده ، سرکشی کرد و گفت: این سنگرها متروک بوده و نظامیان اوکراینی که دراین مکان به سر می‌برند، هیچ باوری به وقوع جنگ با طرف روسی ندارند؛ درحالی که در آن سوی مرزها،  روسیه با تجهیزات و قوای کامل مستقر شده است اما در این سمت، خبری از تجهیزات و ادوات سنگین دیده نمی‌شود.

وی  در آن گزارش از آرام بودن وضعیت شهر بندری  ماریوپول واقع در شرق اوکراین و اینکه مردم به زندگی عادی روزمره خود می پردازند ابراز تعجب کرد.

سی ان ان پس از این گزارش «ملیسا بل»  خبرنگار حوزه فرانسن خود را برای تهیه گزارش‌هایی جهت‌دار به مرز مشترک اوکراین با بلاروس و روسیه فرستاد. وی با رفتن به منطقه چرنوبیل که  اوکراین در آنجا یک رزمایش برگزار کرد به مخاطبان این رسانه گفت: چرنوبیل درمنطقه‌ای  در اوکراین قرار گرفته که سه کشور روسیه، اوکراین و بلاروس پیشتر تحت حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی بودند اما اکنون و پس از گذشت سه دهه از فروپاشی شوروی، بلاروس به روسیه گرایش دارد و اوکراین در واهمه تجاوز نظامی از سوی روسیه به سر می‌برد.

تهیه گزارش های جهت دار سی ان ان توسط خبرنگاران خود از منطقه چرنوبیل هم مرز با روسیه

روابط مسکو و کی یف از سال ۲۰۱۴ تیره شده و این تنش تحت تاثیر فضاسازی‌های تبلیغاتی آمریکا و متحدانش شدت گرفته است.

روسیه تضمین‌ها و درخواست‌های امنیتی را برای ایالات متحده آمریکا فرستاده و در آن بر توقف هرگونه رزمایش نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین خروج نیروهای این سازمان از اروپای شرقی تاکید کرده است.

ایرنا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: