پرش به محتوا

پوتین صلح را تحمیل میکند!

نوشته آرنولد شولزل
روزنامه دنیای جوان

پس از به رسمیت شناختن جمهوری های خلق دونباس توسط روسیه صدای سلاح‌ها خاموش شد، اما اوضاع اوضاع در شرق اوکراین همچنان متشنج است.

اندکی پس از آن که روسیه «جمهوری خلق» دونتسک و لوگانسک را به رسمیت شناخت، «گلوله باران فروکش کرد و پایتخت ها ساکت شدند». این مطلب را سایت خبری اوکراینی استرانا کمی قبل از نیمه شب دوشنبه گزارش داد.
اما اوضاع همچنان متشنج ماند. بعد از ظهر، نمایندگی لوگانسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی آتش بس اعلام کرد که در ساعت سه و ربع بعد از ظهر به وقت محلی، یک سرباز شبه نظامی خلق بر اثر آتش نیروهای مسلح اوکراین کشته شد. اوکراین‌ها به سمت «مجتمع مسکونی» شلیک می کردند.

از صبح روز ۱۷ فوریه، وضعیت در امتداد خط به اصطلاح تماس در دونباس تشدید شده بود. «جمهوری های خلق» از سنگین ترین گلوله باران اوکراین در ماه های اخیر خبر داده بودند. در ۱۸ فوریه، تخلیه ساکنان دونتسک و لوگانسک به روسیه آغاز شد و در ۱۹ فوریه، بسیج عمومی نظامی آغاز شد.

پس از اینکه دومای دولتی روسیه روز سه شنبه به اتفاق آرا به رسمیت شناختن هر دو جمهوری را تصویب کرد، لئونید پاسچنیک، رئیس جمهوری خلق لوگانسک، در گفتگویی به شبکه روسی روسیا ۲۴ گفت که این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارد و تنها به لطف اقدامات به موقع روسیه زنده ماند. او معتقد است که «امضا این معاهدات و اجرای آنها صلح و آرامش را برای کشور ما به ارمغان خواهد آورد». شاید نه در آینده نزدیک، «زیرا متأسفانه دشمن موذی است و هنوز باید با آن مقابله کرد». اما او «اطمینان داشت که گلوله باران ها متوقف خواهند شد، کشتار غیرنظامیان متوقف خواهد شد، شبه نظامیان خلق دیگر کشته نخواهند شد و گلوله باران زیرساخت های غیرنظامی نیز متوقف خواهد شد.»

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط مسکو و دونتسک، هیچ سرباز روسی وارد شرق اوکراین نشده است. دنیس پوشیلین، رئیس جمهوری خلق دونتسک، اعلام کرد تنها در صورت لزوم از امکانات نظامی استفاده خواهد شد. هنوز گلوله باران از طرف اوکراینی وجود دارد. به همین دلیل است که تصمیم گرفته شد مردم همچنان در روسیه در مناطق امن بسر ببرند. آندری رودنکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفت: «هیچکس قصد جابجایی چیزی را به جای دیگری را ندارد»، اما تاکید کرد: «البته در صورتی که تهدیدها جدی شوند، مطابق معاهده تصویب شده طبعا به کمک مردم خواهیم شتافت.».

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه «گمانه‌زنی» مبنی بر اینکه «روسیه قصد دارد امپراتوری سابق را در مرزهای خود بازسازی کند» را رد کرد. او تأکید کرد این ادعا با واقعیت مطابقتی ندارد. پس از پایان اتحاد جماهیر شوروی، کشور او وضعیت جدید ژئوپلیتیکی بوجود آمده را به رسمیت شناخت و همیشه با در نظر گرفتن منافع همه کشورهای درگیر، «حتی در شرایطی حاد، و یا بسیار حاد مانند روند صلح در قره باغ» با دقت تمام کار کرده این تا منافع برای همه تامین شود. در مورد اوکراین، پس از کودتای توسط کودتاچیان، «چنین امکان و شرایطی مهیا نشد».

بعد از ظهر روز سه شنبه، خبرگزاری ها گزارش دادند که شورای فدراسیون روسیه بنا به درخواست پوتین تصمیم به استقرار نیروهای نظامی در دونباس گرفته است. در توجیه گرفتن چنین تصمیمی گفته شد برای روسیه راه دیگری نمانده است، از جان مردم دونباس باید محافظت شود. هدف روسیه دفاع از تمامیت ارضی دو منطقه و دفاع از آنها در برابر تهاجم خارجی است.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: