پرش به محتوا

رییس جمهور صربستان: بخاطر برسمیت شناختن جمهوری های خلق شدیداً تحت فشارم.

ووچیچ رئیس جمهور صربستان نسبت به عواقب به رسمیت شناختن جمهوری های مردمی در دونباس توسط روسیه ابراز نگرانی کرد. در نتیجه این تحولات اخیر نظم جهانی در حال تغییر است. برای صربستان مهم است که به تلاش برای رسیدن به صلح ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، الکساندر ووچیچ، رئیس‌جمهور صربستان روز دوشنبه در مصاحبه با تلویزیون صربستانی پینک گفت که پس از به رسمیت شناختن جمهوری‌های مردمی دونباس از سوی روسیه، کشورش بیش از هر زمان دیگری با فشار غرب مواجه شده است. در حال حاضر صربستان با شرایط سختی روبروست:
«اکنون چالش های زیادی چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه امنیتی و اقتصادی وجود دارد. فشار سیاسی بیشتر از هر زمان دیگری شده است. من انواع مختلفی از فشارها را تجربه کرده ام، اما «آنچه من در سه روز گذشته تجربه کرده ام و آنچه در ادامه خواهد آمد بی شک آسان نخواهد بود.» تجارب سه روز گذشته، حرف من را تایید می کند.

ووچیچ گفت که این طبیعی است که او نگران باشد. با او قبلاً تماس هایی گرفته شده، اما منظور ووچیچ از این تماس ها گفتگوی اخیرش با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیست. بر اساس اطلاعات رسمی منتشر، آنها روز گذشته در مورد وضعیت اروپای شرقی و غرب بالکان گفتگو کردند.

به گفته رئیس جمهور صربستان، به رسمیت شناختن جمهوری های خلق توسط روسیه پیامدهای گسترده ای دارد:
«من معتقدم که نظم جهانی به این طریق در حال تغییر است.»
تعهد صربستان به صلح و قدرت بازدارندگی آن اکنون باید پر تمام‌تر از همیشه باشد.
«هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که رفتار دیگران چگونه است. تا آنجا که به مربوط میشود، باید تعهد ما به صلح محکم باشد. من به عنوان فرمانده کل قوا دستور داده ام که تا حد امکان همیشه آمادگی خود را حفظ کنیم. در زمینه سیاسی، ما باید کارهای زیادی انجام دهیم. صلح امری بدیهی تلقی نیست. به همین دلیل است که ما باید سخت تلاش کنیم تا ایمنی کشورمان را تضمین کنیم.»

رئیس دولت صربستان به نیروهای ارتش و پلیس دستور داد تا در وضعیت آماده‌باش باشند و به سرمایه گذاری در تجهیزات و تسلیحات نیروهای خود ادامه دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: