پرش به محتوا

پوتین در یک سخنرانی ناسیونالیستی، جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین در یک نطق طولانی، پس از«بررسی تاریخی» بوجود آمدن اوکراین و حمله به سیاست لنینی در اداره کشور در دوران اتحاد شوروی، اوکراین را یک محصول سیاست لنینی نامید که از ابتدای آن اشتباه بوده، به ادعای پوتین، تمام هم و غم بلشویک ها انقلابشان و حفظ آن بود و برای آنها پرداخت هر بهائی هر چقدر هم هنگفت باشد در مقابل حفظ انقلاب اهمیتی نداشت به ادعای پوتین به همین دلیل ««حاتم بخش » زیادی توسط لنین در زمینه تقسیمات کشوری برای حفظ اتحاد شوروی صورت گرفت، «بررسی تاریخی» شدیدا ناسیونالیستی پوتین بوی که «روسیه کبیر» از آن به مشام میرسید، فقط شامل سیاست دوران لنین نبود بلکه سیاست دوران استالین و خروشچف را نیز شامل میشد.
پوتین حتی تا آنجا پیش رفت که مدعی شد «اوکراین که وجود خود را مدیون بلشویک ها و لنین است پس از نابودی شوروی برای تشکر از لنین و کمونیست ها تمامی آثار و مجسمه های لنین در اوکراین را از بین برد که البته ما با اینکار مخالفتی نداریم»، پس از این سخنرانی سراسر ناسیونالیستی پوتین به شرایط فعلی هم اشاره کرد و گفت، اوکراین خود را حتی یک روز هم متعهد به اجرای توافق مینسک نکرده است و به همین دلیل مردم مناطق شرقی اوکراین ۷ سال است که زیر فشار شدید و غیرقابل تحملی زندگی کردند و پس از تجارب بسیار باز هم منتظر اجرای این توافقنامه ماندن کار عاقلانه‌ای نیست، روسیه به دلیل عدم اجرای توافق مینسک توسط اوکراین و بی‌توجهی کشورهای غربی به این نکته که اوکراین این توافقنامه را زیر پا می‌گذارد و ساکنان شرقی این کشور را تحت فشار غیر قابل تحملی قرار داده است تصمیم گرفته که این مناطق را به رسمیت بشناسند و جمهوری های خلق دونباس را به رسمیت شناخت.
فدراسیون روسیه بعد از تصمیم گیری با مخالفت کشورهای غربی و در راس آن آمریکا روبرو خواهد شد و احتمال میرود کشورهای غربی در روزهای آینده بخشی از تحریم‌هایی را که قبلا در نظر گرفته بودند را علیه روسیه به اجرا بگذارند.
مشکل بعدی روسیه موضع گیری جمهوری خلق چین خواهد بود، چین همواره خواستار توجه به دغدغه های امنیتی روسیه بوده و غرب را مانند روسیه متهم به گسترش پیمان آتلانتیک شمالی ناتو به سمت مرزهای شرقی و اروپا یعنی روسیه کرده است. اما جمهوری خلق چین برخلاف روسیه همواره بر حفظ تمامیت ارضی تمامی کشورها از جمله اوکراین تاکید داشته است، به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های خلق شرق اوکراین توسط روسیه احتمالا مورد تایید جمهوری خلق چین قرار نخواهد گرفت.


رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه در نشست فوق العاده شورای امنیت ملی اعلام کرد که هدف از این نشست تعیین گام های بعدی در راستای مشکل دونباس است. سران جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک پیشتر از ولادیمیر پوتین خواسته بودند که مناطق آنها را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت بشناسد.

پوتین پیش از این اعلام کرد که هدف از این نشست فوق العاده تعیین گام های بعدی در راستای دونباس است. وی تاکید کرد که از قبل درباره موضوع به رسمیت شناختن با اعضای شورای امنیت صحبت نکرده است. و از آنان خواسته بدون آمادگی قبلی نظرات خود را در مورد شناسایی یا عدم شناسایی جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک اعلام کنند. اندکی قبل از آن، سران جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک با رئیس جمهور روسیه درخواست کرده بودند که این دو منطقه را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت بشناسند.

پوتین گفت که روسیه در ابتدا تمام تلاش ممکن را برای حل مسالمت آمیز تضادها در منطقه انجام داد، اما وضعیت به سمت بهتر شدن تغییر نمی کند. به گفته پوتین، واضح است کی یف نمی خواهد به توافقات مینسک پایبند باشد و چندین بار آشکارا بر این موضوع تاکید کرده است. رئیس دولت روسیه خلاصه کرد: اگر اوکراین به عضویت ناتو پذیرفته می شد، پیمان نظامی ناتو دوباره کریمه را تصرف می کرد و تهدیدات علیه روسیه چندین برابر می شد.

در این نشست سرگئی لاوروف و سرگئی شویگو وزرای امور خارجه و دفاع و الکساندر بورتنیکوف مدیر FSB حضور داشتند. همه اعضای شرکت کننده به نفع به رسمیت شناختن این دو جمهوری صحبت کردند. دیمیتری کوزاک، مشاور رئیس جمهور روسیه در مذاکرات فرمت نرماندی، در جریان تبادل نظر گفت که مشخص شده است که نه اوکراین و نه غرب به دونباس نیاز ندارند آنرا مایه دردسر می دانند. وی تاکید کرد که باید بر این نکته تاکید کرد که روند مذاکرات توافقنامه های مینسک از سال ۲۰۱۵ در بن بست بوده است و ساکنان این مناطق ۷ سال است در زیرزمین های خود پناه گرفته اند و روزانه با ترس و واهمه و تهدید جانی زندگی میکنند، جان آنها برای اوکراین و غرب هیچ ارزش و اهمیتی ندارد. رئیس جمهور فعلی اوکراین هم آنها را نمی‌خواهد چرا که رای آنها (ساکنان روستبار) بر علیه زلنسکی خواهد بود و کمکی برای انتخاب دوباره او به عنوان رئیس جمهور اوکراین نمی کند.

دیمیتری مدودف همچنین گفت که او فرض می کند که اوکراین توافقات مینسک را اجرا نخواهد کرد. به گفته مدودف، اجرای این توافقات به نفع رئیس جمهور اوکراین نیست. نایب رئیس شورای امنیت روسیه حدس زد که اکثریت قریب به اتفاق روس ها از به رسمیت شناختن این دو جمهوری حمایت می کنند.

والنتینا ماتوینکو، سخنگوی شورای فدراسیون گفت که اوکراین برای توجیه وضعیت رو به وخامت اقتصادی به درگیری در دونباس نیاز دارد. ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای ایالتی یادآور شد که اکثر نمایندگان به پیشنهاد کمونیست ها برای به رسمیت شناختن جمهوری ها رای مثبت دادند.

سایر اعضای شورای امنیت نیز استدلال کردند که وضعیت بحرانی در دونباس ایجاد شده است. هیچ کس در غرب برایش اهمیتی ندارد و به صراحت علیه آن صحبت نکرد. پوتین پس از شنیدن همه نظرات، اطمینان داد که در روز دوشنبه (امروز) تصمیم گیری خواهد شد.
اوضاع در شرق اوکراین به دلیل خطر تشدید تنش نظامی، همچنان بسیار متشنج است. رهبران جمهوری های خلق لوگانسک و دونتسک خواستار تخلیه ساکنان غیر نظامی این مناطق به روسیه شده اند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به دولت دستور داد تا هر کمک اضطراری ۱۰۰۰۰ روبلی (حدود ۱۱۵ یورو) را به پناهندگان بپردازد. به گزارش روز دوشنبه وزارت شرایط اضطراری روسیه، تاکنون حدود ۶۱۰۰۰ نفر از دونباس به روسیه آمده اند.

نشستی بین ولادیمیر پوتین و جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای کاهش تنش برنامه ریزی شده است. منابعی در کاخ الیزه گفتند که این پیشنهاد از سوی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ارائه شده است. کاخ سفید گفت بایدن با این دیدار موافقت کرد، اما با این شرط که روسیه ابتدا به اوکراین حمله نکند.

در همین حال، اوکراین خواستار فشار بیشتر بر روسیه از اتحادیه اروپا است. دیمیتری کوله‌با، وزیر امور خارجه نیز در نشست روز دوشنبه با وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، تحریم‌های فوری را اعلام کرد.

۱ دیدگاه »

 1. آقای پوتین چه کسی تاریخا حق داشته و یا حقش پایمال گردیده، در سرنوشت جنگ‌های امپریالیستی تأثیری ندارد. زیرا طبق باز هم لنین در دوران تراست های انحصاری بانکی، دعوا بر سر لحاف ملا نصرالدین یعنی تقسیم مجدد بازارهای فروش میباشد.
  سران روسیه،- اگر منظور دفاع از خود در مقابل امپریالیسم افول کننده آمریکا همراه روبهان اروپایی آنها میباشد، راهش فقط و فقط تکیه به طبقه کارگر میباشد یعنی همان راهی که لنین در جنگ اول جهانی و استالین در جنگ دوم جهانی رفتند و بدون داشتان نیروی عظیم چین امروزی بر پشت؛ اتحاد کلیه کشورهای جهان سرمایداری نتوانست آن‌ها را شکست دهد، با وجودیکه ارتش سرخ مانند آمریکایی ها شهر ها را با بمباران فرش نمیکرد(کلن و دوسلدرف که من خود آنرا در سالهای شصت دیدم. بویژه درسدن) بلکه خیابان بخیابان خانه بخانه در سرزمین دشمن فاشیزم را در مقر خود در برلین نابود ساختند.
  وظایف ماکمونیست ها ریختن آب به آسیاب هیچکدام از امپریالیستها نبوده و همچنین نباید مدعی شد که چون جنگ بین دو امپریالیسم میباشد از تجهیز توده ها بر علیه جنگ و عاملین سود برنده از جنگ خاموش بمانیم.
  از کمیته های ویتنام منجمله کمیته «شهر کلن» سفری به ویتنام داشتند و از هوشی مین پرسیدند چگونه میتوانیم در جنگ شرکت و بشما (ویت کنگ) کمک کنیم، پاسخ وی بسیار ارزنده بود «Klassen Kampf in eigenem Land» «مبارزه طبقاتی در کشور خودی»! بنابراین بهترین راه مبارزه با جنگ اوکراین تدارک مبارزه طبقاتی بر علیه سرمایداران کشور خودی و به شکست کشاندن آنان میباشد که هر جنگی را کوتاه و نمیگذارد نیروی پرولتاریایی برای مدتی طولانی عقب رانده شود بلکه بر عکس با هر پیروزی در این زمان بر سرمایه داران کشور خود اثری چند برابری برای پیروزی بر امپریالیسم و سرمایداری و آزادی طبقه کارگر خواهد بود.
  بدترین ها هم کسانی هستند که ادعا میکنند جنگ جنگ امپریالیستهاست و بما ربطی ندارد و با دلایل درست پوتین را ضد کارگر میدانند و از طرف دیگر بایدن/ اوباما/ جورج بوش/ ترامپ را هم ضدکمونیست میدانند، خود را بی‌طرف دانسته و دست به نظاره گری میزنند. البته برای خالی نبودن عریضه در نشست های مجازی هم نظرشان را بیان میکنند. آنان عالمان بی عمل میباشند.
  از آن‌ها بدتر ام ال پ د ایها در آلمان میباشند که فقط روسیه را مقصر دانسته و شب روز به مبارزه با روسیه پرداخته اند و مانند زمان «من چارلی هستم» آن‌ها هم «من چارلی هستم» گردیدند و آتش بیار مرکل، ابوما، میتران… در تظاهرات پاریس با فیلم ساختگی «ما چارلی هستیم» گردیدند!! چقدر نادانی و کوری طبقاتی!! اینان بزرگترین دشمنان کور و ره گم‌کرده طبقه کارگر میباشند.

  لایک

 2. همه مردم عادی جهان که نان کار خود را میخورند با جنگ هایی که ادامه «سیاست های روز سرمایداران با وسایلی دیگر» میباشد مخالفند.
  در مورد اوکراین که نقطه گرهی تضادهای مستقیم غرب با شرق میباشد میتوان برسمیت شناختن استقلال دوجمهوری «دمکراتیک» را مثبت دانست، زیر طبق ظواهر و داده های عینی، خواست اهالی این دو منطقه بوده و مانند کریمه میتواند اوضاع را تثبیت کند. حتی اگر غرب سروصدای سگان موش جسته شانزه لیزه ای (مکرون) بعنوان بمب اتمی داران بزرگ را سردهد و اشک تمساح برای تمامیت ارضی اوکراین بریزد نباید آنرا جدی گرفت.
  در این روزها اندرز «مرزها مابین بالایی ها و پایینی ها کشیده شده است»، روز بروز بیشتر مفهوم تر میگردد. و شخص سرمایداری چون پوتین(نماینده سرمایداران روس) این چنین از رهبر بزرگ انقلاب اکتبر و شاگرد باوفایش استالین یاد میکند و در عذاب است که لقمه را برای گلوی وی نگرفته بوده اند.
  آقای پوتین لنین و استالین رهبران کارگران روسیه وسراسر جهان بوده اند و نه نمایندگان ناسیونالست ها و بازار روس و بازار بورس روس، همراه با انحصارات گاز و نفتی که با بانک هایی که برپشت دارند و خواهان شرکت در چپاول گروه نفتی غربی میباشند که اکنون برای همه کارگران جهان و متحدینش بی تفاوت است، هرچند روسیه در قراردادهایش با غرب دچار عدم صداقت گردیده باشد!!
  با وجودیکه اتحاد سه گانه ایران چین و روسیه را باید گرامی داشت زیرا میتواند افول امپریالیسم غرب بسرکردگی ام. آمریکا را بدون جنگ جهانی سوم رقم زند*)، باید ناسیونالیسم و شوینیسم روسی، را همانطور مانند نوع آمریکایی و ایرانی و اروپایی آن، بشدت مورد انتقاد و مبارزه عملی بهر شیوه ممکن، قرار داد.
  *)- امروز کاریکاتوری بدستم رسید که اوکرایین را عمو سام به کام خرسی گذاشته بود و با دست دیگرش سرزمین های فلسطینیان را به صهیونیستهای اشغالگر هدیه می داد. تا همه وجدانی آسوده داشته باشند.
  ما کمونسیت ها چنین تعادلی در جهان نمی خواهیم. هرنوع تجاوز به تمامیت ارضی کشورهای دیگر چه از طرف غرب و ناتو که پسا جنگ (حنگ کره) تا کنون دایما در جریان است و اکنون توسط روسیه را مردود میدانیم بجز دو بخش دونتسک و لوهانسک که مانند تقویت دفاع اسد در مقابل عمال ام.آمریکا و اروپا یعنی القاعده، داعش، ترکتازان سلطان عثمانی در منطقه را تایید و تقویت میکنیم.

  لایک

 3. روسیه امروز (۲۰ فوریه ۲۰۲۲) استقلال دو جمهوری دموکراتیک لوهانسک و دونتسک برسمیت شناخت.
  قرار است مجالس روسیه فرمان پوتین را فردا تائید کنند.

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: