پرش به محتوا

هشدار جدی وزیر دفاع روسیه از سوریه به آمریکا و متحدش اسرائیل.

پیام هشدار آمیز وزیر دفاع روسیه به کارشناسان آمریکایی و ناتو در سفر به سوریه

چارلز ابی نادر گفت: بازدید سرگئی شویگو از پایگاه هوایی روسیه حمیمیم و تأسیسات لجستیک دریایی در طرطوس نشان دهنده اهمیتی است که روسیه برای این امکانات در درگیری جهانی قائل است.

بیروت، ۱۶ فوریه. ژنرال چارلز ابی نادر، کارشناس استراتژی نظامی لبنان روز چهارشنبه به خبرگزاری تاس گفت: سفر کاری سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به دمشق در ارتباط با تنش در روابط غرب و روسیه بر سر اوکراین بود و این سفر برای ایالات متحده و ناتو غافلگیرکننده بود.

ژنرال لبنانی گفت: در شرایطی که آمریکا و کشورهای غربی عمداً مشغول تشدید کردن تضادهای اوضاع بین المللی هستند و از تحولات پیرامون اوکراین به نفع خود سوء استفاده می کنند، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به دمشق سفر می کند تا هشداری را از آنجا منتشر کند.

این کارشناس گفت: وی اشاره می کند که در صورت رویارویی نظامی با ناتو، روسیه از امکانات استراتژیک خود در سوریه استفاده خواهد کرد.

به گفته ابی نادر، سفر وزیر دفاع به دمشق همزمان با مانورهای عظیم نیروی دریایی روسیه در شرق مدیترانه با حضور بیش از ۱۵ کشتی جنگی از ناوگان اقیانوس آرام، شمال و دریای سیاه از جمله رزمناوهای موشکی و شناورهای بزرگ ضد زیردریایی و بیش از ۳۰ فروند هواپیمای جنگنده روسی بود. این در حالیست که نیروهای هوافضا نیز در این رزمایش درگیر بودند.

این ژنرال لبنانی خاطرنشان کرد که بازدید شویگو از پایگاه هوایی حمیمیم روسیه و تأسیسات لجستیکی دریایی طرطوس در سوریه نشان دهنده اهمیتی است که روسیه برای این امکانات در مناقشه جهانی قائل است.

او گفت، ارسال هواپیماهای دوربرد روسیه از جمله بمب‌افکن‌های Tu-22M3 و جنگنده‌های MiG-31K با سیستم‌های هوایی Kinzhal به فرودگاه حمیمیم (SAR) برای شرکت در مانورهای دریایی نشان‌دهنده این است که روسیه روی تنش‌های نظامی و سیاسی که به وجود آمده است بسیار جدی است،»

بمب افکن های مافوق صوت Tu-22M3 و رهگیرهای MiG-31K که به عنوان حمل کننده سلاح مافوق صوت «Kinzhal» عمل می کنند، قرار است در مانورهای یک «گروه بین ناوگان نیروهای دریایی روسیه در شرق مدیترانه» ادغام شوند.


کارشناس لبنانی گفت: سفر وزیر دفاع روسیه به دمشق و دیدار وی با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، «همکاری نظامی-فنی با سوریه را به سطح استراتژیک جدیدی خواهد برد و فراتر از محدوده وظایف مشترک ضد تروریسم اعلام شده قبلی است.» .

در سال ۲۰۱۸، هواپیمای میگ-۳۱ برای حمل موشک هوا به سطح مافوق صوت Kinzhal Ch-47M2 آماده شد. سپس در سال ۲۰۲۱ روسیه برای اولین بار جت های جنگنده با موشک های Kinzhal را با برد حدود ۲۰۰۰ کیلومتر به سوریه اعزام کرد. قبل از اعزام این هواپیماها و موشک ها، باید باند دوم در پایگاه حمیمیم برای پذیرش چنین هواپیماهایی توسعه می‌یافت.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز سه شنبه برای مشاهده این رزمایش وارد سوریه شد. وزیر امور خارجه در جریان این سفر با بشار اسد رئیس جمهور این کشور در دمشق دیدار کرد و وی را در جریان «تمرینات نیروی دریایی روسیه در شرق دریای مدیترانه» قرار داد. این دو سیاستمدار درباره «همکاری نظامی-فنی به عنوان بخشی از مبارزه مشترک» علیه تروریسم بین المللی گفتگو کردند. بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، کمک های بشردوستانه روسیه به مردم سوریه که «از تحریم های سخت اعمال شده توسط آمریکا و کشورهای غربی رنج می برند» نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مسکو در ۲۰ ژانویه اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور مجموعه ای از مانورها را با حضور همه ناوگان از اقیانوس آرام تا اقیانوس اطلس برگزار خواهد کرد. در این رزمایش ها ۱۰ هزار سرباز، ۱۴۰ کشتی جنگی و ده ها هواپیما شرکت دارند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: