پرش به محتوا

چین: اروپا خود را ازیر سلطه آمریکا خارج کند!

چین خواستار «خودمختاری استراتژیک» اروپا شد: «گسترش ناتو را نمی توان نادیده گرفت»
چین اصرار دارد که اروپا در مناقشه اوکراین «مطابق با منافع خود» رفتار کند، احتمالا پکن از اروپا می‌خواهد که آنها نباید تحت تاثیر تحریکات ضد روسی ایالات متحده قرار بگیرند و توسط واشنگتن هدایت شوند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا چین، یک دیپلمات چینی روز پنجشنبه خواستار این شد که راه حل برای مناقشه اوکراین باید شامل اجرای توافقنامه مینسک باشد. ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل گفت که اقدامات توافقنامه مینسک که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید توسط همه طرف ها به عنوان یک سند دارای معنای سیاسی اساسی و الزام آور شناخته شده است. علاوه بر این، توافقنامه مینسک بار دیگر هم توسط قطعنامه امنیتی ۲۰۲۰ سازمان ملل تأیید شد. ژانگ در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت، بنابراین، بسته توافق نامه مینسک باید به طور کامل توسط همه طرف ها اجرا شود.

با وجود این، سفیر جمهوری خلق چین در سازمان ملل نارضایتی خود از اینکه این اقدامات هنوز به طور کامل اجرا نشده است ابراز کرد. وی برای اثبات نارضایتی اش به گزارش های جدید از نقض آتش بس در خط تماس در شرق اوکراین اشاره کرد.

تنها راه حل مناقشه اوکراین بازگشت به توافق مینسک است. چین امیدوار است که همه طرف های درگیر موضع سازنده ای اتخاذ کنند و اختلافات احتمالی خود را در مورد اجرای توافق مینسک از طریق گفتگو حل کنند. لازم است فوراً برنامه زمانبندی تنظیم شود و گامهای بعدی برای اجرای این برنامه برداشته شود.

در شرایط کنونی، همه طرف‌ها باید از عقل سلیم استفاده کنند و به راه‌حل سیاسی متعهد شوند، نه اقداماتی که می‌تواند تنش‌های بیشتری را برانگیزد. به گفته ژانگ، طرفین باید منافع امنیتی مشروع یکدیگر را در نظر بگیرند و به یکدیگر احترام بگذارند. دیپلمات چینی توضیح داد:

«چین از همه تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها حمایت می‌کند و به تعاملات دیپلماتیک اخیر بین روسیه و فرانسه، آلمان و سایر کشورهای اروپایی در سطح رهبران احترام گذاشته و از آن حمایت می‌کند.»

یک سازوکار امنیتی اروپایی با مذاکره، متعادل، مؤثر و پایدار می‌تواند به عنوان یک پایه محکم برای صلح و ثبات پایدار در سراسر اروپا عمل کند. پکن اعتماد دارد که کشورهای اروپایی تصمیمات خود را «با استقلال استراتژیک و مطابق با منافع خود» اتخاذ خواهند کرد – این اظهارات دیپلمات بلند پایه چینی خیلی روشن سیاست سلطه طلبی ایالات متحده آمریکا در قبال کشورهای اروپائی را نشانه گرفته است.
ژانگ در ادامه سخنانش به نقش مضر گسترش ناتو به سمت شرق به عنوان عامل تنش های امروزی بین روسیه و بلوک نظامی غرب اشاره کرد:

«گسترش ناتو موضوعی است که نمی توان در برخورد با تنش های کنونی پیرامون اوکراین نادیده گرفته شود.همه چیز به این دلیل اتفاق می افتد. ادامه گسترش ناتو پس از جنگ سرد برخلاف روند زمان ما، یعنی حفظ امنیت مشترک است.»

از دیدگاه جمهوری خلق چین، امنیت منطقه ای نباید مبتنی بر افزایش یا حتی گسترش بلوک های نظامی باشد.امنیت یک کشور نباید به قیمت تهدید امنیت سایر کشورها باشد.

درخواستی که پکن هم میداند بی شک در این موقعیت به وقوع نخواهد پیوست.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: