نتایج گفتگوی طولانی شب گذشته پوتین و مکرون

راشا تودی ترجمه رضا نافعی
آینده ما

پوتین و مکرون روسای جمهور روسیه و فرانسه روز گذشته در یک مکالمه تلفنی طولانی بر سر اقدامات دیپلماتیک برای کاهش تنش در اوکراین به توافق رسیدند. کاخ الیزه مدت زمان این گفتگو را یکساعت و 45 دقیقه اعلام کرد. قبل از آن و دوباره پس از آن، مکرون با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین تلفنی صحبت کرد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی که کاخ الیزه بلافاصله پس از این تماس تلفنی منتشر کرد، پیشرفت های ملموسی در جستجوی راه حل دیپلماتیک برای بحران اوکراین حاصل شده است. به گفته طرف فرانسوی، روسای جمهور توافق کردند که مذاکرات را در چارچوب فرمت نرماندی بر اساس پیشنهادهای ارائه شده از سوی اوکراین در روزهای اخیر از سر بگیرند. در چند ساعت آینده، گروه تماس سه جانبه در مینسک، پایتخت کشور بلاروس باید در مورد آتش بس در خط تماس در دونباس مذاکره کند. همچنین قرار است ژان ایو لودریان و سرگئی لاوروف وزرای خارجه فرانسه و روسیه در چند روز آینده با یکدیگر دیدار کنند. رئیس جمهور اوکراین آتش بس در دونباس را تایید کرد.

در پایان بیانیه کاخ الیزه، روسای جمهور متقابلا «تعهد قاطع» برای اتخاذ همه اقدامات مناسب برای «جلوگیری از تشدید تنش، کاهش خطرات و حفظ صلح» داده اند.

گزارش کرملین از نتایج این تماس تلفنی بسیار محتاطانه تر است. در بیانیه کرملین آمده است که روسای جمهور نگرانی های خود را در مورد تنش های کنونی متقابل بیان کرده و برای ادامه تماس ها توافق کرده اند. رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که تشدید تنش ها ناشی از تحریکات نیروهای امنیتی اوکراین است. وی به عرضه مداوم تسلیحات و مهمات مدرن به اوکراین توسط کشورهای ناتو اشاره کرد که از کی یف خواسته اند یک راه حل نظامی برای به اصطلاح مشکل دونباس پیدا کند. در نتیجه، غیرنظامیان در جمهوری‌های جدا شده بیشتر و بیشتر رنج می‌برند و برای فرار از گلوله باران فزاینده نیروهای اوکراینی به روسیه می گریزند.

دفتر ریاست جمهوری روسیه بار دیگر تاکید کرد که کی یف فقط وانمود می کند که برای مذاکره آماده است و سرسختانه از اجرای توافقات مینسک و توافقات حاصل شده در قالب نرماندی امتناع می ورزد.

به گفته طرف روسی، با توجه به حساسیت اوضاع، روسای جمهور فرانسه و روسیه توافق کردند که جستجو برای راه حل های دیپلماتیک از طریق وزارتخانه های خارجه و مشاوران سیاسی سران کشورهای فرمت نرماندی تشدید شود. این تماس ها برای کمک به بازگرداندن آتش بس و اطمینان از پیشرفت در حل و فصل مناقشه دونباس است.

در این زمینه، ولادیمیر پوتین بار دیگر تاکید ورزید بر ضرورت جدی گرفتن خواست های روسیه ازسوی ایالات متحده آمریکا و ناتو و تامین خواست ‌های روسیه از سوی ایالات متحده و دادن تضمین‌های امنیتی به روسیه و برآورده کردن این خواست ها به صورت ملموس و اساسی.

در پاسخ به پرسش راشاتودی بزبان آلمانی، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در حال حاضر درباره نتایج تماس تلفنی ماکرون و پوتین اظهار نظر نمی کند و به بیانیه مطبوعاتی رسمی دولت و ریاست جمهوری اشاره دارد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه نیز به طور مشخص به سئوالات RT پاسخ داد: » نتیجه مذاکرات بین رئیس جمهور پوتین و رئیس جمهور مکرون به طرق مختلف تفسیر شده است. ما می خواهیم خاطرنشان کنیم که هر آنچه طرفین در تماس ها در بالاترین سطح بر سر آن توافق کردند در گزارش سرویس مطبوعاتی کرملین موجود است.»

رئیس جمهور مکرون بلافاصله پس از تماس تلفنی خود با رئیس جمهور روسیه مجدداً با ولادیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود تماس گرفت. در بیانیه مطبوعاتی کاخ الیزه به سادگی آمده است: زلنسکی متعهد شد که به «تحریکات جدایی طلبانه» در شرق اوکراین واکنش نشان ندهد.