پرش به محتوا

سویم داغدلن : «چه کسی باید این مزخرفات را باور کند؟

ابتکار هماهنگی صلح برلین شامگاه جمعه علیه تهدید جنگی در اروپا تجمعی برگزار کرد. بیش از ۵۰۰ شرکت کننده دیروز در دروازه براندنبورگ برلین اجتماع کردند تا به سیاست های جنگ‌طلبانه آمریکا و غرب اعتراض کنند. سخنران اصلی، نماینده جناح چپ حزب چپ آلمان در پارلمان این کشور، سویم داغدلن بود.

سویم داغدلنروز جمعه صدها نفر در مقابل دروازه براندنبورگ در برلین علیه جنگ افروزی ضد روسیه در رسانه های آلمانی و غربی تظاهرات کردند. طبق گزارش روزنامه دنیای جوان حدود ۵۰۰ شرکت کننده در تجمع اعتراضی شرکت داشتند. سخنران اصلی، نماینده جناح چپ بوندستاگ، سویم داغدلن بود.
شرکت کنندگان در این تظاهرات پوسترها و بنرهایی با مضامین «تحریک علیه روسیه – نه به نام ما»، «ناتو برو بیرون!»، » فاشیسم و دیکتاتوری هرگز»، «جنگ افروزی کشورهای ناتو را متوقف کنید! » را با خود حمل می‌کردند.این تجمع توسط سازمان هماهنگی صلح برلین (FRIKO) برگزار شد. با توجه به پرچم‌های حزبی که معترضان حمل می‌کردند، میتوان حدس زد شرکت‌کنندگانی از اعضای حزب چپ، حزب کمونیست آلمان، دیگر تشکل ها و سازمان های کمونیستی و انواع سازمان‌های ضد فاشیست در این حرکت شرکت کرده بودند. «دوستان طبیعت» هم در این اعتراضات شرکت داشتند.

داغدلن در سخنانش با روایتی که توسط ایالات متحده و سایر دولت‌های غربی، سیا و رسانه‌های جریان اصلی غربی منتشر شد مبنی بر اینکه روسیه در حال تدارک یک جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین است، مخالفت کرد:«(رسانه ها) در مورد جنگ تجاوزکارانه و تهاجم روسیه، دروغ می گویند. و اگر این اتفاق نیفتد، می گویند: «خب، این اتفاق نیفتاد زیرا ما به موقع آن را اعلام کردیم و به همین دلیل روس ها جرات نکردند دست به این کار بزنند.» کی قراره این مزخرفات رو باور کنه؟!»

این نماینده مجلس یادآوری کرد که از دید او چگونه درگیری و تنس فعلی در اطراف دونباس آغاز شد:

«نقطه آغاز تشدید اخیر حمله هواپیماهای بدون سرنشین جنگی ارتش اوکراین به دونباس در ۲۷ اکتبر و سخنرانی سال نو زلنسکی رئیس جمهور اوکراین بود که در آن گفت که مایل به بازپس گیری دونباس از نظر نظامی هستیم. خب روس ها بعد از این اظهارات چه باید میکردند، البته، زنگ خطر در کرملین به صدا درآمد و آنها گفتند خب : «حالا باید مراقب باشیم».چون ممکن است حمله ای به اقلیت های روسی در دنباس صورت گیرد.»

داغدلن خواستار ۱۶ فوریه را به عنوان روز بی آبرویی سازمان های جاسوسی برای همیشه به خاطر بسپاریم. پیش‌بینی‌های اطلاعاتی که غیرقابل اعتماد بودند:

۱۶ فوریه باید همیشه به ما یادآوری کند که به اطلاع رسانی آژانس های اطلاعاتی اعتمادی نکنیم.

داغدلن روز چهارشنبه هم مهمان برنامه گفتگوی زنده ای در تلویزیون آلمان بود و او در آنجا هم بر اعتقادش پافشاری کرد که ریشه مشکلات کنونی در گسترش ناتو به سمت شرق نهفته است.سویم داغدلن یکی از برجسته ترین سیاستمداران سیاست خارجی در حزب چپ آلمان به حساب می آید. این حقوقدان متولد در دویسبورگ، در دانشگاه های ماربورگ آلمان، آدلاید استرالیا و کلن تحصیل کرده است. او از سال ۲۰۰۵ عضو پارلمان آلمان یا بوندستاگ است و در کمیته روابط خارجی و کمیته دفاع فعالیت می‌کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: