پرش به محتوا

فرار از دونباس

کیف برای جنگ آماده میشود
فرار از دونباس
منتشر شده در دنیای جوان
نوشته اینا سمبدنر

پس از آنکه «جمهوری‌های خلق» دونتسک و لوگانسک که هنوز در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده‌اند از افزایش قابل توجه حملات مسلحانه توسط نیروهای دولتی اوکراین در روز جمعه خبر دادند، وضعیت در دونباس به طرز چشمگیری بدتر شده است.
دنیس پوشیلین، رئیس دولت دونتسک، اعلام کرد که تخلیه ساکنان منطقه آغاز خواهد شد. روسیه با این جابجائی موافقت کرده است – قرار است در ابتدا زنان، کودکان و افراد مسن – به کمپ های پناهندگی در روسیه منتقل شوند.
وی همچنین هشدار داد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به زودی به ارتش این کشور دستور خواهد داد تا طرحی را برای حمله به قلمرو «جمهوری های خلق» اجرا کند.
به گزارش خبرگزاری روسی ریا، انفجار شدیدی در نزدیکی یک ساختمان دولتی در دونتسک در اواخر بعد از ظهر امروز جمعه رخ داد. همانطور که خبرگزاری اینترفکس به نقل از یک منبع در پارلمان «جمهوری خلق» گزارش داد، چند صد هزار نفر خواهان ترک دونتسک و رفتن به منطقه روستوف روسیه هستند. به گزارش خبرگزاری تاس، لئونید پاسچنیک، رئیس دولت جمهوری خلق لوگانسک نیز از ساکنان «جمهوری خلق» خواست تا آنجا را ترک کنند.
بر این اساس، اولین اتوبوس ها برای انتقال ساکنان منطقه باید امروز عصر به سمت روسیه حرکت کنند. به گزارش «جمهوری‌های خلق»، روز پنجشنبه گذشته شدیدترین بمباران‌های ماه‌های اخیر رخ داده بود.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از تشدید تنش ابراز تأسف کرد و بار دیگر از کی‌یف خواست تا به میز مذاکره با «جمهوری‌های خلق » بازگردد و بر باهم تدابیری برای پایان دادن به درگیری پیدا کنند.
او تاکید کرد: «بهتر است هر چه زودتر این اتفاق بیفتد»
در این میان اوکراین همچنان توسط غرب مسلح می شود.هلند روز جمعه اعلام کرد که تفنگ های تک تیرانداز و مهمات را تحویل ارتش اوکراین خواهد داد.
روز جمعه را کیف عمدا در سکوت گذراند: «الکسی رزنیکوف وزیر دفاع در پارلمان کیف گفت: ما احتمال شدید تر تنش ها آنهم در مقیاس بزرگ را بعید می دانیم.منابع اطلاعاتی ما هر گونه حرکتی را که می تواند تهدیدی بالقوه برای اوکراین باشد رصد میکنند. »به ادعای وی، حدود ۱۴۹۰۰۰ نیروی روسی در امتداد مرز اوکراین حضور دارند.
طرف آمریکایی تعداد نیروهای «تحت کنترل روسیه» را بین ۱۶۹۰۰۰ تا ۱۹۰۰۰۰ نفر اعلام کرد: مایکل کارپنتر، سفیر آمریکا در سازمان امنیت و همکاری اروپا در نشستی که در کی‌یف و در غیاب روسیه برگزار شده بود گفت. این مهم‌ترین بسیج نظامی در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تا بحال است، این بسیج شامل «سربازان در منطقه مرزی روسیه، در بلاروس و در شبه جزیره کریمه اوکراین که به روسیه ضمیمه شده است» و همچنین «دیگر نیروهای امنیتی روسیه در این مناطق» و «جدایی طلبان طرفدار روسیه» در دونباس میشود.
بر اساس گزارش‌ها پس از اتمام رزمایش در روز جمعه نیروهای نظامی روسی سربازان بیشتری به همراه تجهیزات نظامی شان منطقه را به سمت پادگان های خود ترک کردند.
همچنین قرار است روز شنبه در جریان رزمایش دیگری در بلاروس آزمایش‌هایی با موشک‌های بالستیک انجام شود. به گفته وزارت دفاع در مسکو، هدف از استفاده تسلیحات هسته ای در این مانور، فقط آزمایش قابلیت های آنها است.
در جلسه موسوم به کنفرانس امنیتی مونیخ که امسال بدون حضور روسیه آغاز شده است، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، بار دیگر مسکو را به متهم به «بوجود آوردن تحریکات ساختگی کرد، بلینکن هدف روسیه از این عملیات را بوجود آوردن بهانه ای برای حمله به اوکراین توصیف کرد» .

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: