پرش به محتوا

دعای خیر مردم مالی برای فرانسه: برو که برنگردی!

۹ سال پیش مداخله نظامی فرانسه و غرب در کشور آفریقایی مالی آغاز شد. هدف اعلام شده کشورهای غربی برای مداخله نظامی مبارزه با تروریسم اعلام شد. اما اخیراً مناقشه کشورهای غربی و سیستم حکومتی مالی بالا گرفت و موجب بکارگیری تحریم‌هایی علیه حکومت مالی شد نارضایتی مردم مالی از حضور نیروهای خارجی در کشورشان منجر به اعتراضات گسترده ای در این کشور گردید مردم این کشور با حمل تصاویری از پوتین خواستار خروج نیروهای غربی و همکاری با ارتش روسیه برای مبارزه با اسلام گرایان شدند، مردم مالی معتقدند نیروهای غربی واقعا قصد از بین بردن نیروهای تروریستی اسلامی را در غرب آفریقا ندارند و در نهان از این تروریست ها حمایت میکنند تا توجیهی برای حضور خود در این منطقه داشته باشند و در امور داخلی کشورهای این منطقه دخالت کرده و به غارت منابع طبیعی از جمله اورانیوم بپردازند.


به گزارش روسیه الیوم، فرانسه، برخی کشورهای اروپایی و کانادا روز پنجشنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که نیروهای خود را از مالی خارج خواهند کرد. در چند هفته گذشته، اختلافات سیاسی جدی بین برخی از کشورهای غربی و این کشور آفریقایی به وجود آمد که موجب ممنوعیت پرواز هواپیماهای ارتش آلمان در این کشور شد. هدف اعلام شده کشورهای غربی برای مداخله نظامی در این کشور آفریقایی غربی مبارزه با تروریسم اعلام شده است.


در بیانیه مشترکی که روز پنجشنبه به طور همزمان منتشر شد کشورهای غربی دلیل خروج هماهنگ نیروهای نظامی خود را مداخلات نیروهای نظامی مالی در کار این نیروها اعلام کردند!! (قابل توجه و یادآوری است که نیروهای خارجی در کشور مالی حضور دارد و نه برعکس)، آنها در ادامه این بیانیه اعلام کردند که شرایط سیاسی، عملیاتی و قانونی برای استقرار بیشتر نیروهای نظامی کشورهای غربی در مالی دیگر وجود ندارد. دانمارک چند هفته پیش از این اعلامیه نیروهای خود را از کشور مالی خارج کرده بود.

جالب توجه است که همزمان با انتشار اعلامیه کشورهای غربی به رهبری فرانسه اعلام کردند که به فعالیت‌های نظامی خود در منطقه همچنان ادامه خواهند داد و به طور خاص از اقدام مشترک این کشورها علیه آن چه تروریسم در ساحل نامیده اند در کشورهای دیگر و خلیج گینه تا ماه ژوئن آینده صحبت به میان آمده است.
نیروهای فرانسوی حدود ۹ سال است که درمانی مستقر شده اند،۲۴۰۰ سرباز فرانسوی در مالی حضور دارند، عملیات نظامی ارتش فرانسه در چهارچوب ماموریت سازمان ملل متحد در کشور مالی تحت عنوان «مینوس ما» صورت میگیرد اما این عملیات از نظر قانونی کاملاً مجزا می باشد. با وجود این پخش نظامی ارتش آلمان در چارچوب ماموریت سازمان ملل متحد بر پشتیبانی ارتش فرانسه متکی بوده است و به این ترتیب با خروج نیروهای نظامی فرانسه تکلیف نیروهای نظامی آلمان نا روشن باقی می ماند.

تشدید تنش ها در مالی به دلیل دخالت در امور داخلی این کشور صورت گرفت،فرانسه و کشورهای غربی حکومت مالی ایران را متهم می کنند که به وعده های خود در مورد انتقال دموکراتیک قدرت به غیر نظامیان عمل نکرده است. به همین دلیل کشورهای غربی حکومت مالی را شامل تحریم های خود کردند.
یکی دیگر از موارد اختلافات دو طرف استخدام شبه نظامیان شرکت خصوصی نظامی روسی واگنر به عنوان استاد شاعران و مربیان نظامی برای ارتش مالی بوده است. بنابر اطلاعات موثق مربیان و مستشاران نظامی روسی تنها برای آموزش در این کشور حضور دارند و اما هیچ مزدور شبه نظامی برای جنگیدن در مالی وجود ندارد. به محض مشخص شدن قصد فرانسه برای خروج نیروهایش، رسانه های غربی روسیه در اینکار مقصر شناختند. آنها از جمله به دخالت ادعایی واگنر در مالی و نفوذ رسانه های روسی در منطقه اشاره کردند. غربی‌ها رسانه‌های روسیه را متهم کردند که آنان را به عنوان نیروهای اشغال ایت در منطقه معرفی کردند.


نیروهای غربی از سال 2013 در مالی حضور دارند. سال قبل، قیام اقلیت قومی طوارق روی داد که به زودی تحت الشعاع شورش اسلامگرایان قرار گرفت. پس از از دست دادن بخش‌های زیادی از شمال، دولت مالی درخواست حمایت نظامی خارجی کرد.
پس از تجاوز نظامی ناتو به لیبی و سرنگونی قهرآمیز حکومت مردمی معمر قذافی در این کشور توسط فرانسه و دیگر کشورهای غربی بخش وسیعی از بومیان مالی معروف به طوارق که در لیبی به کار مشغول بودند به دلیل رفتار نژادپرستانه شبه نظامیان لیبیایی متحد ناتو و فرانسه مجبور به ترک این کشور و بازگشت به مالی شدند، آنها با استفاده از وضعیت جنگی و بی ثباتی که غرب و ناتو در لیبی بوجود آورده بود توانستند مقادیر قابل توجهی اسلحه از پادگان های ارتش لیبی برداشته و با خود وارد مالی کنند، طوارق با برداشتن سلاح دست به قیام زدند، قیام اقلیت قومی طوارق به زودی تحت الشعاع شورش اسلامگرایان قرار گرفت. پس از شکست های پیاپی ارتش مالی از اسلامگرایان و از دست دادن بخش‌های زیادی از شمال کشور، دولت مالی درخواست حمایت نظامی خارجی را مطرح کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: