پرش به محتوا

لیبرال و دموکرات؟:در اوکراین جنگ افروزی، در پرو کودتا!

کریستین لیندنر رهبر حزب »لیبرال» آلمان و بنیاد فردریش نائومان‌اش

بنیاد فردریش نائومان آلمان به مداخله سیاسی در پرو متهم شد
بنیاد آلمانی جلساتی را با نیروهای مخالف و راست‌گرایان افراطی ترتیب داد. گفته می شود در این جلسه راه های برکناری رئیس جمهور چپگرا و منتخب مردم مورد بحث قرار گرفته است
نوشته مارتا آندوجو
آمریکا ۲۱

«کنگره خانه شما نیست، متعلق به مردم است»: اعتراض به رئیس پارلمان دل کارمن آلوا پس از نشست با بنیاد آلمانی

لیما. اعضای پارلمان پرو خواستار اخراج فوری «بنیاد فردریش نائومان» آلمان از این کشور آمریکای جنوبی هستند. این درخواست به مناسبت جلسه ای است که بنیاد وابسته به حزب دمکراتیک آزاد (حزب آلمانی راست‌گرا و نئولیبرال، متحد دولت فعلی آلمان، تحت رهبری حزب سوسیال دموکرات و سبزها) FDP با سیاستمداران راست گرا و راست‌گرایان افراطی پرو برگزار کرد تا راه های برکناری رئیس جمهور منتخب جناح چپ، پدرو کاستیو را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

این بنیاد، که نام کامل آن «بنیاد فردریش نائومان برای آزادی» (FNF) است، ظاهراً جلسه ای را در ۹ فوریه با اعضای پارلمان از مخالفان رادیکال دولت فعلی رئیس جمهور کاستیو سازماندهی و آنرا تأمین مالی کرد. یورگ دهنرت، رئیس دفتر FNF برای کشورهای آند نیز در این نشست حضور داشت.

خبرنگار هفته نامه پرویی «هیلدبرانت ام سوی ترسه» از این دیدار مطلع شد و توانسته یک گزارش تصویری از آن تهیه کند. بدین‌ترتیب این روزنامه از «جلسه محرمانه در هتل لوکس کازا آندیا پرمیوم» به صورت مصور مطلبی منتشر کرده است. بر اساس گزارش خبرنگاران، نمایندگان اپوزیسیون، از جمله رئیس پارلمان، ماریا دل کارمن آلوا، ناهار را در رستوران آلما صرف کردند و «سپس پشت درهای بسته در اتاقی در هتل ملاقات کردند.» در این گزارش آمده است که تنها مورد در دستور کار جلسه، تنظیم دقیق استراتژی برای سرنگونی یا بیرون راندن کاستیو از کاخ ریاست جمهوری بود.
پس از افشاگری مطبوعاتی این جلسه محرمانه، «بنیاد فردریش نائومان برای آزادی» بلافاصله این که گردهمائی با این هدف انجام شده را رد کرد. این بنیاد از طریق حساب توییتر خود اطلاعیه ای تحت عنوان «بیانیه ای به مردم»! منتشر کرد و تاکید کرد که «تنها آزادی و دموکراسی را از طریق تریبون های سیاسی ترویج می کند» که همه احزاب را به آن دعوت می کند.
گفته می شود که در این گفتگو مواد قانون اساسی مناسبی که می تواند برای برکناری رئیس جمهور مفید باشند نیز مورد بحث قرار گرفته است.

جالب اینجاست که خورخه مونتویا از حزب راستگرای «نوسازی مردمی» این دیدار را تایید کرد، اما اینکه موضوع بحث جلسه گفتگو بر سر برکناری رئیس جمهور بوده را رد کرد. مونتویا در ادامه مدعی شد، برای این کار لازم نیست پشت درهای بسته ملاقات کنید، زیرا گروه او هر روز این مقاصد را بیان می کند. با این حال، سایر حاضران گزارش دادند که این موضوع در این دیدار مورد توجه قرار گرفته است. یکی دیگر از دلایلی نشان میدهد که بر خلاف ادعای اپوزیسیون این یک جلسه عادی نبود، این اتفاق جالب است که به گفته خبرنگار هیلدبراند، وقتی رئیس مجلس پرو متوجه شد که وی مشغول عکسبرداری از جلسه میباشد، محافظان امنیتی شخصی خود را به سمت او فرستاده تا مانع این کار شوند. اما خبرنگار موفق به فرار از دست محافظان شد.»
گیلرمو برمخو، نماینده پارلمان از حزب لیبره پرو، که رئیس جمهور کاستیلو نیز به آن تعلق دارد، به شدت با توجیه «بنیاد فردریش نائومان» مخالف است: «بنیاد فردریش نائومان آلمان باید به دلیل مداخله سیاسی و همدستی با کودتاگران از پرو اخراج شود. این توطئه نباید بدون مجازات بماند.» .
وی در پاسخ به این اطلاعیه با اشاره به اینکه این گونه نهادها که علیه دولت و بر خلاف میل اکثریت قریب به اتفاق مردم توطئه می کنند، مانند یک دولت در یک دولت عمل می کنند، او خواستار «پایان دادن به فعالیت های نهادهای کودتاچی» شد. که به بهانه «دفاع از آزادی» تشکل های سیاسی راست افراطی ضد آزادی را تامین مالی میکنند.
صدای دیگری در افکار عمومی پرو سیاسی هشدار داد که «دولت آلمان، از طریق «بنیاد فردریش نائومان» پشت برنامه‌های ضد دموکراتیک جناح‌های راست افراطی است.» توافق نامه های همکاری با دولت آلمان و با سازمان‌های غیر دولتی «ان. جی. او‌ها» که به بهانه ارتقای حقوق شهروندی از راست‌گرایان افراطی ضد دمکراسی حمایت می‌کردند باید بازنگری شود و فسخ شود.

آرماندو پیلادو، تحلیلگر، یادآور شد که «بنیاد فردریش نائومان» همراه با بنیاد نویسنده راست‌گرا و محافظه کار پرو، ماریو بارگاس یوسا، از لئوپولدو لوپز، رهبر کودتاچی برجسته ونزوئلا در طول مبارزات انتخاباتی ۲۰۲۱ حمایت کردند.
«بنیاد فردریش نائومان» در واقع در گذشته با ابراز همدردی و تشویق نیروهای دست راستی و دولت های کودتا در کشورهای آمریکای لاتین، مانند سال ۲۰۰۹ در جریان حوادث هندوراس که منجر به سرنگونی رئیس جمهور منتخب جناح چپ مانوئل زلایا در آن زمان شد، نامی برای خود دست و پا کرد.
در همین حال، حزب «پرو لیبره» شکایت رسمی بر اساس قانون اساسی علیه ماریا دل کارمن آلوا، رئیس پارلمان از حزب راستگرای «نوسازی مردمی» و ۹ نماینده دیگر به دلیل شرکت در جلسه به مراجع قضائی ارائه کرده است.
گروه پارلمانی این حزب روز دوشنبه اعلام کرد که به دلیل شرکت در توطئه برای براندازی نخست وزیر کاستیو خواستار رای عدم اعتماد به رئیس مجلس خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: