پرش به محتوا

انتقاد شدید چین از دروغ‌پردازی آمریکا در مورد روسیه.

پکن به شدت از نقش ایالات متحده در مناقشه اوکراین انتقاد کرده و از غرب خواسته است که از انتشار اطلاعات نادرست در مورد حمله ادعایی روسیه جلوگیری کند. این کار فقط به مردم اوکراین آسیب می رساند.

به گزارش روسیه امروز، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که هیاهوی اغراق آمیز و بیش از حد تهدید جنگی واشنگتن در اولین گام ضربه ای به اقتصاد اوکراین و ثبات اجتماعی این کشور وارد کرده است. دیپلمات در ادامه چینی توضیح داد:

وی افزود: در روزهای اخیر، طرف آمریکایی در مورد تهدید جنگ اغراق کرده و به طور مصنوعی فضای متشنجی ایجاد کرده است که آسیب جدی به اقتصاد، ثبات اجتماعی و شرایط معیشتی مردم اوکراین وارد کرده است، اینکار فرهنگ گفتگو را نیز به زیر سوال برده است و مانع مذاکره بین طرفین شده است.»

وانگ امیدوار است که غرب «از انتشار چنین اطلاعات نادرستی دست بردارد و برای ارتقای صلح، اعتماد متقابل و همکاری بیشتر تلاش کند.»
در همین حال، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز دوشنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از تمرینات نیروهای روسی در مناطق مختلف دریائی، و منطقه نظامی مرکزی روسیه و بلاروس گزارش داد. این مقام ارشد نظامی به رئیس جمهور روسیه گفت که برخی از رزمایش ها در حال حاضر «نزدیک به اتمام است و برخی دیگر در آینده نزدیک تکمیل خواهند شد.» وزارت دفاع بعداً اعلام کرد که پس از پایان رزمایش، نیروهای روسیه به پایگاه های نظامی دائمی خود باز خواهند گشت. این وزارتخانه خاطرنشان کرد که واحدهای ولسوالی‌های نظامی جنوب و غرب بارگیری تجهیزات برای حمل و نقل را آغاز کرده‌اند و حرکت را از روز سه‌شنبه آغاز خواهند کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه گفت که رهبران ایالات متحده از این تصمیم روسیه استقبال می‌کنند که نیروهایش را پس از پایان رزمایش به پایگاه‌های دائمی خود باز می گرداند. با این حال، واشنگتن هنوز نمی تواند تایید کند که عقب نشینی واقعا صورت گرفته است. به گفته بایدن، روسیه «بیش از ۱۵۰۰۰۰ سرباز» در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده. بنابراین، حمله ادعائی دولت های غربی که هفته ها است در بوق آن میدمند ، از دید آنها «هنوز کاملاً ممکن است». اما در این میان، گزارش های جعلی توسط منابع و رسانه های غربی در مورد زمان دقیق تهاجم روسیه منتشر شد که آخرین آن روزنامه بریتانیایی سان است. بر اساس تقویم کاری سیاستمداران غربی امروز باید روسیه به اوکراین حمله میکرد و نه عقب نشینی!
اخیراً ادعاهایی تحت عنوان «تهاجم» روسیه به اوکراین از تمام رسانه های غربی منتشر شد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، چنین اطلاعاتی را تشدید تنش‌ها و «توخالی و بی‌اساس» خواند و تاکید کرد که روسیه هیچ‌کس را تهدید نمی‌کند. با این حال، او دامن زدن به اقدامات تحریک آمیز برای توجیه چنین ادعاهایی را رد نکرد و هشدار داد که تلاش برای حل مناقشه در جنوب شرق اوکراین با زور عواقب جدی خواهد داشت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: