پرش به محتوا

آیا روسیه توان مقاومت در برابر تحریم ها را دارد؟

در صورت اعمال تحریم های جدید از سوی کشورهای غربی، روسیه برنامه عملی برای مقاومت در برابر آنها تدارک دیده است. آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه گفت که این شامل شاخص های مالی کلان برای جلوگیری از تاثیر گذاری سنگین تحریم ها است.

تحریم های احتمالی غرب علیه اقتصاد روسیه می تواند منجر به افزایش نوسانات بازار شود. آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت، با این حال، این کشور به لطف ذخایر فراوان مالی قادر به مقاومت در برابر محدودیت ها خواهد بود.

به گفته وزیر دارایی، تحریم ها علیه بانک های روسی بی شک «ناراحت کننده» خواهد بود، اما دولت تضمین خواهد کرد که تمام سپرده ها و تراکنش های بانکی، از جمله تراکنش ها با ارزهای خارجی، امکان پذیر بماند، سیلوانوف خاطرنشان کرد:
«خدا را شکر نقدینگی ارزی و ذخایر ارزی کافی داریم.»
« بدهی کم، ذخایر طلا و ارزی، مازاد بودجه و قوانین قابل انعطاف ما به مثابه یک سپر مالی برای اقتصاد روسیه عمل خواهد کرد.»

وزیر دارائی خاطرنشان کرد که اگر تحریم‌های جدید بر شرکت‌های انرژی روسیه تأثیر بگذارد، روسیه آماده است تا صادرات نفتی خود را به بازارهای دیگر هدایت کند.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که مقامات آمریکایی و اروپایی در حال آماده سازی بسته جامع تحریم ها علیه روسیه هستند. رهبران غربی ماه‌هاست که ادعا می‌کنند روسیه در حال برنامه‌ریزی برای حمله نظامی به همسایه اش اوکراین است. اتهامی که مسکو بارها آن را رد کرده است. واشنگتن و متحدانش گفته اند در صورت حمله روسیه به اوکراین، می توانند تحریم های اقتصادی گسترده ای را علیه مسکو اعمال کنند. بر اساس گزارش ها، آنها همچنین در نظر دارند سیستم بانکی روسیه را از مکانیسم پرداخت بین المللی سوئیفت حذف کنند.

سیلوانوف خاطرنشان کرد که روسیه می‌تواند به سایر سیستم‌های مالی روی بیاورد. وی افزود که محدودیت‌های احتمالی در خرید اوراق قرضه دولتی برای روسیه که حجم آنها تا ماه فوریه نزدیک به ۶۳۵ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز خارجی برآورد می شود، «ناراحت کننده است اما کشنده» نخواهد بود.

با توجه به وضعیتی که غرب در اوکراین مهندسی کرده، قبلا ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه بانک ها و شرکت های روسی اعمال کرده بودند. به همین دلیل، دولت و بانک مرکزی روسیه طی هفت سال گذشته، به میزان قابل توجهی میزان معاملات ارزی این کشور با دلار آمریکا را کاهش داده است، روسیه با یک سیاست مالی پیش‌گیرانه دارایی ها خود را از ایالات متحده خارج کرده و بخش کوچکتری از بدهی خود را به سهامداران خارجی فروخته اند. روسیه به تخصیص دارایی های بین المللی خود به نفع سایر ارزها و طلا پرداخته است. آژانس های رتبه بندی بین المللی قبلاً اعلام کرده اند که ذخایر مالی روسیه به این کشور اجازه می دهد تا با تأثیر منفی تحریم ها مقابله کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: