پرش به محتوا

واشنگتن: حمایت چین از روسیه نگرانی جدی ما است.


واشنگتن نگرانی خود را از اقدامات چین در زمینه حمایت از روسیه در مورد مسائل امنیتی در قاره اروپا ابراز کرد.
مسکو نیز این همکاری نزدیک با پکن را تایید می کند. به گفته کرملین، پکن کاملا نگرانی های روسیه را در زمینه تهدیدهای امنیتی درک می کند.

به گزارش ریانوستی، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز دوشنبه در یک نشست خبری، دیدگاه ایالات متحده در مورد تشدید همکاری بین پکن و مسکو در مواجهه با فشار فزاینده غرب علیه این دو کشور شرقی را مورد بررسی قرار داد. او در کنفرانس مطبوعاتی گفت:

« ما در حد انظار عمومی از نزدیک روابط رو به رشد روسیه و چین را رصد کرده‌ایم.»

اشاره‌ی او به بیانیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ، همتای چینی او در اوایل ماه جاری بود که خواستار توقف گسترش ناتو شدند. کربی افزود:

بیانیه مشترک دو کشور در ۴ فوریه مطمئناً شاهد دیگری است مبنی بر اینکه چین تصمیم خود را گرفته تا در مورد آنچه در اروپا اتفاق می افتد در کنار روسیه بایستد.

ما این تصمیم را محکوم میکنیم و در این مورد می گوییم که حمایت ضمنی آنها از روسیه عمیقاً نگران کننده است.

به گفته این سخنگوی پنتاگون، حمایت پکن از مسکو در موضوعات کلیدی را عامل جدی دانست که «اوضاع امنیتی اروپا را بی ثبات تر خواهد کرد.»رهبران غربی بارها و بارها به وحشت آفرینی در مورد حمله قریب الوقوع روسیه به اوکراین در چند ماه گذشته دامن زده اند. آنها به انتشار هشدارهایی پرداختند مبنی بر اینکه مسکو ممکن است در جریان بازی های المپیک زمستانی در پکن به اوکراین «حمله» کند.
سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اوایل این ماه تهدید کرد که چین به دلیل روابط اقتصادی متقابل با مسکو، باید هزینه‌ سنگینی را برای حمله روسیه به اوکراین بپردازد.

کرملین بارها هرگونه برنامه ای برای حمله به همسایگانش را رد کرده است. روز سه‌شنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای این کشور تمرینات نظامی مشترک خود را در بلاروس تکمیل کرده‌اند و شروع به عقب‌نشینی به پادگان هایشان در روسیه کرده‌اند.

سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی ارشد این وزارتخانه اعلام کرد که نیروهای مسلح پس از پایان تمرینات نظامی به پایگاه های دائمی خود باز خواهند گشت.

در میان اتهاماتی مبنی بر اینکه نیروهای روسیه میخواهند عنقریب به اوکراین حمله کنند، این واقعیت که مسکو به دنبال تضمین های امنیتی است که مانع از گسترش ناتو به سمت مرزهایش شود از اذهان عمومی دور نگه داشته میشود.

پس از گفتگوهای شی و پوتین در ماه دسامبر، یوری اوشاکوف، مشاور سیاست خارجی رهبر روسیه، گفت که رئیس جمهور چین از تلاش های مسکو برای ارائه تضمین های امنیتی حمایت می کند. اوشاکوف خاطرنشان کرد:

البته او از مشکل اصلی و واقعی امنیتی روسیه یعنی نگرانی هایی که روسیه در مرزهای غربی خود دارد مطلع است و کاملا آنرا درک می کند.

مسکو و پکن بر اهمیت روابط خود در عرصه های مختلف از جمله همکاری در زمینه های تجاری، انرژی، اقتصاد و دفاع تاکید کرده‌اند و پوتین در اوایل فوریه اعلام کرد که روابط بین دو کشور به «سطح بی‌سابقه‌ای» رسیده است.

با این وجود، در حالی که نشانه هایی از همکاری رو به رشد بین روسیه و چین به چشم میخورد، برخی از تحلیلگران معتقدند که این مشارکت در مقایسه با سایر بلوک ها مانند پیمان ناتو کمتر توسعه یافته است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: