پرش به محتوا

رییس جمهور سابق هندوراس دستگیر شد.

مقامات هندوراس رئیس جمهور سابق این کشور را دستگیر کردند و واشنگتن خواستار استرداد وی به آمریکا شد
تگوسیگالپا : به گزارش القدس العربی، خوان اورلاندو هرناندز، رئیس‌جمهور سابق هندوراس، پس از اینکه دادگاه دستور بازداشت وی را صادر کرد، خود را به پلیس تسلیم کرد، در این میان آمریکا فورا درخواست خود را برای استرداد وی به اتهام ارتباط با باندهای مواد مخدر به دولت چپگرای هندوراس تسلیم کرد.

بر اساس مشاهده یک عکاس خبرگزاری فرانسه ، پلیس هندوراس رئیس جمهور سابق را با دستبند و جلیقه ضد گلوله از خانه اش در پایتخت، تگوسیگالپا بیرون خارج کرد، تا سپس وی را به تسلیم دستگاه قضایی کند.

اوایل روز سه‌شنبه، دادگاه عالی هندوراس کیفر خواست رییس جمهور سابق توسط یک قاضی ناشناس (به دلایل امنیتی) بررسی خواهد شد و همینطور درخواست استرداد آمریکا نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

پس از صدور حکم بازداشت برای او، هرناندز در پیامی صوتی در توییتر خود متعهد شد که با مقامات قضایی محلی همکاری کند و گفت که «مایل به همکاری و حضور داوطلبانه در دادگاه است.»

وی افزود: من باید با این وضعیت روبرو شوم و از خودم دفاع خواهم کرد.

روز دوشنبه، یک مقام هندوراس که خواست نامش فاش نشود، تایید کرد که واشنگتن درخواست استرداد هرناندز را داده است، دستگیری هرناندز در حالی صورت گرفت که صدها تن از عناصر نیروهای ویژه خانه رئیس جمهور سابق را محاصره کرده بودند.

هرناندز که در ۲۷ ژانویه پس از ۸ سال ریاست جمهوری از سمت خود کنار رفت، توسط دادستان نیویورک به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر متهم شده است.

هرمس رامیرز، وکیل رئیس جمهور سابق، گفت که حضور پلیس در مجاورت خانه هرناندز به منزله «نقض» حقوق او برای جلوگیری از تماس وی با موکلش است.

ده ها نفر در خارج از خانه هرناندز اجتماع کردن و دستگیری وی را جشن گرفتند در حالی که بخش دیگری از مخالفان رییس جمهور سابق در شهرهای دیگر به خیابان ها آمدند و شعار «یوانکو به نیویورک می رود» را سر دادند یوانکو نام مستعار رئیس جمهوری سابق است.

در مارس ۲۰۲۱، تونی، برادر رئیس جمهور سابق و سناتور سابق، پس از محکوم شدن به قاچاق مواد مخدر، به حبس ابد در ایالات متحده محکوم شد.

بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته در بیانیه‌ای گفت که «طبق گزارش‌های معتبر رسانه‌ای، هرناندز با ارتکاب یا تسهیل اعمال فساد، قاچاق مواد مخدر، و استفاده از درآمدهای حاصل از فعالیت‌های غیرقانونی برای تسهیل کمپین‌های سیاسی، دست به اعمال فساد مالی زده است. «

اما هرناندز که متحد نزدیک ایالات متحده محسوب میشد، تمامی اتهامات علیه خود را رد می کند و آن را بخشی از توطئه انتقام جویانه قاچاقچیان مواد مخدر علیه خود می داند، که توسط دولت خود او دستگیر شدند و به ایالات متحده تحویل داده شده اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: