پرش به محتوا

جنون جنگ افروزی آمریکا، اینبار چین!

جنون جنگ افروزی امپریالیسم آمریکا گویا حد و مرزی ندارد تلاش بی وقفه واشنگتن برای دامن زدن به اختلافات روسیه و اوکراین تا یک قدمی جنگ پیش رفت، جنونی که حتی متحدان آنان‌را به وحشت انداخت، رئیس جمهور اوکراین زلنسکی خود از باد کردن بحران به وحشت افتاد و به دست و پای رئیس جمهور آمریکا آویزان شد که تو رو خدا اینقدر به ماجرا دامن نزنید ما یک غلطی کردیم شما چرا از ما جلو زده اید؟
اروپا علیرغم آنکه می‌دانست نه حمله ای در کار است و نه حقیقتی پشت این تبلیغات جنگی نهفته است، بی کمترین مقاومتی به همکاری با کدخدا پرداخت و لابی گران آنگلوساکسون در تک تک کشورهای اروپایی بجز چند کشور کم اهمیت دهانشان از فریاد لبیک یا آمریکا کف کرد. چنان از منافع ملی خود گذشتند که آدم گمان می‌کرد این دزد های سرگردنه که در دولت ها و پارلمان های کشورهای اروپایی جا خوش کرده اند یک مشت دراویش و تاریک دنیا هستند و دل از جهان فانی کنده اند، این درسی بود برای آنها که همیشه بر ایجاد اختلاف بین آمریکا و اروپا شرط بندی میکنند و البته تا باحال بازنده بوده اند (از جمله این درس شامل روسیه و جمهوری خلق هم میشود) بخصوص اگر در راس گانگسترهای واشنگتن یک کهنه دمکرات قرار داشته باشد. اروپائی ها در زمان ترامپ هم فقط در ظاهر زمزمه هائی می کردند، ماجرای پاره کردن برجام و قول‌های اروپا به ایران فراموش نشود، روحانی چشمانش در انتظار این کمک ها ماند و آب مروارید آورد اما از کمک ها خبری نشد که هیچ اروپایی ها همه از ایران خارج شدند این را میگویند مقاومت در برابر آمریکا به سبک اروپایی!
اوضاع اقتصادی کد خدا خراب است و یک جنگ منطقه ای می تواند بازار اسلحه فروشی و فرار سرمایه از اروپا و آسیا به آمریکا را گرم کند و فعلا راه حل بهتری برای گذشتن از بحران به ذهن بیماران روانی واشنگتن خطور نمی کند. خاورمیانه مهره سوخته است جنگ جدیدی اوضاع را بدتر خواهد کرد، موجب بالا رفتن قیمت نفت میشود و سودش نصیب روسیه میشود، پس یا اروپا یا آسیای جنوب شرقی، اوکراین و تایوان نامزد های اصلی این راهکارند. با ذکاوت رهبری کرملین فعلا نقشه جنگ افروزی آنطور که بایدن میل داشت پیش نرفت، موازی با این باید آتش جنگ افروزی در دریای چین را شعله ور خواهد کرد. آمریکا زمان زیادی در اختیار ندارد نمی تواند ۵ سال صبر کند شاید چین دست از پیشرفت های اقتصادی و نظامی بردارد!!، بنابر این جزایر مورد اختلاف چین و ویتنام و فیلی پین، تایوان و کره شمالی موارد بسیار جالبی برای آمریکا است، به چین باید فهماند ناتو را غرب فقط برای تهدید روسیه براه نینداخته، ناتو برای همه ساخته شده! بی جهت نیست که ژنرال آمریکایی بلافاصله از جنگ افروزی پکن سخن به میان می آورد.
خبرگزاری فرانسه نوشت: یک ژنرال آمریکایی هشدار داد در حالی که قدرت های غربی تلاش می کنند تنش ها با روسیه را کاهش دهند، چین ممکن است از بحران اوکراین سوء استفاده کرده و اقدامی «تحریک آمیز» در آسیا انجام دهد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، این رسانه افزود: ژنرال کِنت ویلسباخ فرمانده نیروهای هوایی آمریکا در منطقه اقیانوس آرام خاطر نشان کرد، چین در بحران اوکراین همسو با روسیه است؛ اظهاراتی که ابهاماتی را درباره مقاصد چین در آسیا ایجاد کرده است.

وی که در حاشیه نمایشگاه هوایی سنگاپور سخن می گفت به خبرنگاران گفت: نگران این هستم که آنها (چینی ها) از این بحران به نفع خود استفاده کنند و عجیب نیست که تلاش کنند اقدامی انجام دهند که ممکن است تحریک آمیز باشد و نحوه واکنش جامعه بین المللی را نظاره گر باشند.

ویلسباخ گفت وقتی پکن در بن بست اوکراین حمایت خود را از روسیه ابراز کرده، یعنی با نیروها و دیگر «نهادهای» خود در منطقه درباره تبعات آن صحبت کرده است.

ژنرال آمریکایی مدعی شد وقتی که چین به بحران ها نگاه می کند این موضوع را مدنظر قرار می دهد که آیا این بحران فرصتی برای کسب منفعت برای این کشور هست یا نه.

وی در این حال از بیان جزییات اقدامات احتمالی چین در جریان بحران اوکراین خودداری کرد و گفت احتمالا پکن گزینه هایی را خواهد داشت.

ستاد فرماندهی این ژنرال آمریکایی در هاوایی در صورت بروز هر گونه درگیری در منطقه اقیانوس آرام نقش کلیدی و محوری را خواهد داشت.

خبرگزاری فرانسه نوشت: چین طی سالها به دلیل ایجاد تنش در منطقه مورد انتقاد بوده است و کنترل و سلطه خود بر جزایر دریای جنوب چین را تقویت کرده است.

چین، تایوان و چهار کشور دیگری آسیای جنوب شرقی شامل برونئی، مالزی، فیلیپین و ویتنام درباره مالکیت دریای جنوب چین اختلاف دارند.

با این که آمریکا و دیگر کشورهای غربی ادعایی در این منطقه ندارند آنها نگران هستند که کنترل چین بر این دریا حق کشتیرانی در این منطقه آبی راهبردی را نقض کند.

در ماه های اخیر چین همچنین فشارهایش را بر تایوان که آن را بخشی از قلمرو خود قلمداد می کند با ارسال جت های جنگی به منطقه شناسایی دفاع هوایی این جزیره افزایش داده است.

آمریکا و متحدان غربی‌اش در روزهای اخیر مدعی شده بودند که روسیه روز ۱۶ فوریه (سه شنبه) به اوکراین حمله می کند، اما نه تنها این اتفاق رخ نداد ، بلکه روسیه بخشی از نیروهایش را از نزدیکی مرز اوکراین خارج کرده است.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: