پرش به محتوا

پول افغانستان را بالا میکشم یک آب هم رویش!

جو بایدن با بوق و کرنا اعلام کرد که قصد دارد دارایی های توقیف شده افغانستان را آزاد کند، اگر فکر میکنید جوی پیر عابد و زاهد شده و سر عقل آمده و دل سنگش به حال مردم فقیر و آسیب پذیر افغانستان سوخته و به رحم آمده، شدیداً در اشتباهید چرا که آزاد سازی پول مردمی که آمریکا آنان را در سی سال گذشته با سیستم و برنامه به خاک سیاه نشانده مقدمه بالا کشیدن رسمی ثروت ملی افغانستان است.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، هفت میلیارد دلار از دارائی دولت سابق این کشور بشدت فقیر در بانک مرکزی آمریکا در نیویورک مسدود شده است. اکنون به دنبال دستور رئیس جمهور، جو بایدن، وزارت دارایی آمریکا اعلام کرده است که ایالات متحده می خواهد پول های مسدود شده را آزاد کند. کاخ سفید روز جمعه اعلام کرد در حالی که نیمی از این پول آزاد شده قرار است به عنوان کمک غیر دولتی در اختیار نهادهای حقوق بشری با هدف تهیه مواد غذایی و دیگر لوازم ضروری قرار بگیرد که البته جزییات آن ناروشن است، نیمی دیگر از پول مردم افغانستان برای بستگان قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نظر گرفته شده است! چرا پول مردم افغانستان برای عملیاتی که یک میلیاردر سعودی با همکاری دولت و افراطیون سعودی و دیگر شهروندان کشورهای عربی علیه آمریکا انجام داده صرف میشود، کسی پاسخی برایش پیدا نمی کند در عملیات ۱۱ سپتامبر حتی یک افغانستانی هم شرکت نداشت، البته روشن است که صحبت منطق و عدالت در با آمریکا بی فایده است حرف، حرف قلدری و زورگویی است وگرنه مردم افغانستان ده ها برابر این پولها را از آمریکا و متحدانشان بابت ویرانی و غارت و کشتار کشورشان طلبکارند اما کی این پولها را داده و کی گرفته؟ البته بجز امپریالیست حقوق بشری غربی.
توقیف دارایی های یک کشور دیگر به خودی خود اقدامی غیرعادی است. این که ایالات متحده آمریکا اکنون رسماً نمی خواهد نیمی از این پول را به افغان ها پس دهد، یک پدیده بسیار عجیب است.همانطور که کاخ سفید اعلام کرد، بیش از ۳.۵ میلیارد دلار از پول مسدود شده بانک مرکزی باید در ایالات متحده باقی بماند و برای «قربانیان ترور» در ایالات متحده که در دادگاه های مختلف این کشور به دنبال دریافت خسارت هستند، صرف شود. نیمه دوم پول آزاد شده باید مستقیماً به دست مردم افغانستان برسد واما به دست طالبان نیفتد. با این حال، مثل خیلی ادعاهای بی معنی اما خوش آب و رنگ کشورهای غربی روشن نیست که چگونه می توان بدون حمایت دولت مستقر در کابل، این بودجه را توزیع کرد.

بانک مرکزی افغانستان تصمیم دولت آمریکا برای تقسیم ثروت افغانستان را محکوم کرد. بانک مرکزی تصمیم اخیر ایالات متحده برای مسدود کردن ذخایر ارزی و تخصیص مجدد آن به سایر مصارف را «بی عدالتی» در حق مردم افغانستان می داند. کابل هرگز نمی پذیرد که ذخایر ارزی افغانستان تحت عنوان «غرامت یا کمک های بشردوستانه» به دیگران پرداخت شود. بانک مرکزی افغانستان از ایالات متحده می خواهد که این تصمیم را لغو کرده و تمام ذخایر ارزی افغانستان را آزاد کند.
اسکات وردن از انستیتوی صلح ایالات متحده گفت که این اقدام دولت ایالات متحده مشکل ساز است: «اگر دولت بایدن طالبان را به رسمیت بشناسد، آنگاه وجوه متعلق به دولت افغانستان یعنی طالبان است و دادگاه ها می توانند پول را به آنها اعطا کنند.»
حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان، دستور کاخ سفید مبنی بر واگذاری نیمی از دارایی های افغانستان به خانواده های قربانیان ۱۱ سپتامبر را «بی رحمی علیه مردم افغانستان» خواند. دريافت پول از مردم افغانستان و يا مصادره پول از جانب آنان ناعادلانه و ظلم بر مردم افغانستان است.

وضعیت انسانی در این کشور آسیای مرکزی به ویژه اخیراً به دلیل عدم تمایل غرب به گشودن حساب های مسدود شده دولت افغانستان تشدید شده است. به علت تحریم های شدید آمریکا و کشورهای اروپایی به بهانه دفاع از حقوق زنان در افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان مردم افغانستان از جمله همان زنانی که غرب دعوی حمایت از آنان را دارد در وضعیت بسیار بدی بسر میبرند، گرسنگی جان یک میلیون کودک را تهدید میکند.
بدین ترتیب مثل همیشه تحریم ها تحت عنوان دفاع از حقوق زنان و بشر دقیقا برای به فلاکت کشاندن زندگی مردم در جهت ایجاد نارضایتی داخلی با امید راه اندازی شورش از سوی غرب صورت میگیرد.
افغانستان از یک بحران اقتصادی شدید رنج می برد. همسایگان افغانستان نیز از این بیم دارند که یک فروپاشی اقتصادی می تواند میلیون ها افغان ناامید را مجبور به ترک میهن خود کرده و موجب بوجود آوردن یک بحران مهاجرت شود.

۱ دیدگاه »

  1. واگذاری نیمی از پول ذخیره افغانستان به قربانیان یازدهم سپتامبر فکر میکنم که یک ترفند تبلیغاتی امریکاست در خدمت نوکران طالبش. با این اعلان امریکا می داند که در افغانستان خشم مردم فقیر و گرسنه برافروخته شده عملا با طالبان همزبان می‌شوند. طالبانی که به دلیل جنایات و قوانین ظالمانه شان در جامعه افغانستان به شدت مورد تنفر قرار داشته از مردم فاصله کافی دارند موفق شدندصدها تن را به جاده ها کشانیده اعتراضاتی را سازمان دهند. این موضوع باعث شده که اعتراضات ضدطالبی را نیز تحت شعاع قرار دهد.
    اگر قرار باشد به قربانیان یازدهم سپتامبر غرامت داده شود، من با موضعگیری «هواخواهان حزب همبستگی افغانستان در اروپا» موافقم که طی اعلامیه‌ای نوشتند:
    «جوبایدن به عنوان سردمدار نظام ضدبشری امریکا پول مردم فقیر افغانستان را دزدیده و گویا به بازماندگان حملات یازدهم سپتامبر اختصاص داده است. این دیگر زورگویی بیشرمانه امپریالیزم جنایت‌گستر امریکا را بیان میکند. حادثه یازدهم سپتامبر نتیجه تروریست‌پروری امریکا بود که به شبکه القاعده و اسامه بن لادن نسبت داده شد و هیچ افغانی در آن دخالت نداشت. دیگر کودکان نیز میدانند که اسامه و القاعده و طالبان پروژه‌های سی.آی.ای بودند که با دالر مالیه‌دهندگان امریکایی منحیث هیولا ‌های وحشی پرورش داده شدند و مردم افغانستان نخستین قربانیان فجایع و جنایات شان بوده اند. پس دولت امریکا منحیث والد القاعده باید به قربانیان غرامت بپردازد نه مردم بیگناه ما که همیشه قربانی سیاستهای خاینانه کاخ‌سفید بوده اند. در ضمن دستگاه حاکمه امریکا بخاطر قتل و تباهی مردم ما در بازی موش و پشک‌ با غلامان طالبی‌اش طی بیست سال اشغال و بربریت به ملت ما غرامت قرضدار است نه برعکس.»

    لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: