با هر وسيله‌ای علیه روسیه!

نویسنده: آرنولد شولتزل
برگرفته از:عصرما، ارگان حزب کمونيست آلمان
تارنگاشت عدالت

ناتو – «یک پيمان صلح‌آمیز و کاملاً دفاعی»؟ ولادیمیر پوتین در کنفرانس مطبوعاتی پس از گفت‌وگوهای شش ساعته خود با امانوئل مکرون، ريیس‌جمهور فرانسه در روز دوشنبه در مسکو، به سرعت به اصل مطلب پرداخت: شهروندان بسیاری از کشورها «با تجربۀ مستقيم خود – منظورم عراق، لیبی و افغانستان است، دريافته اند که اين ادعا تا چه اندازه با واقعیت همخوانی دارد. در هر صورت، عملیات نظامی گسترده علیه بلگراد بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد، «هيچ قرابتی با آنچه يک سازمان صلح‌آمیز انجام می‌دهد، نداشت.»»

در گفت‌وگوهای متعددی که سران دولتی و حکومتی غربی این روزها در مسکو دارند – صدراعظم اولاف شولتز سه‌شنبه آینده، پس از آن‌که برخلاف ماکرون، قبلاً از کی‌یف ديدن می‌کند، وارد مسکو می‌شود – موضوع بيش‌تر بر وضعیت ناتو و آيندۀ آن تمرکز دارد تا وضعيت فعلی اروپا. ماکرون که در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو پیشنهاد مذاکره درباره سیستم امنیت و ثبات مشترک در اروپا را داد، در مصاحبه با روزنامه «ژورنال دو دیمانش» پیش از این به اصل موضوع اشاره کرده بود: «هدف ژئوپلیتیکی روسیه امروز آشکارا نه اوکرائین، بلکه روشن کردن قوانین هم‌زیستی با ناتو و اتحادیه اروپايی است.» اين برای روسیه «مشروع بود که مسأله امنیت خود را مطرح کند.»

به عبارت دیگر، روسیه توجیه علت وجودی ناتو را – از نظر سیاسی و نظامی – زیر سؤال برده است. تبلیغات غربی نیز به همین نسبت خشم‌آگین است – و دولت فدرال آلمان همواره در خط مقدم قرار دارد. وزیر سوسيال دمکرات جنگ، خانم «کریستینه لام‌برشت» روز دوشنبه اعلام کرد که تا ۳۵۰ سرباز آلمانی دیگر از ۱۴ فوریه در لیتوانی مستقر خواهند شد. وزیر امور خارجه خانم «آنالنا بائربوک» در دومین سفر خود به اوکرائین ظرف یک ماه، روز دوشنبه به طور نمایشی از بنای یادبود ناسيوناليستی – ضدشوروی قربانیان قحطی در اوایل دهه ۱۹۳۰ بازدید کرد. روز سه‌شنبه او به «جبهه» در دونباس سفر کرد. بائربوک اما به «فرمول اشتاین مایر» ۲۰۱۵ – عقب‌نشينی نیروها، برگزاری انتخابات محلی در دونباس – که پوتین روز دوشنبه دوباره خواستار اجرای آن شد، اشاره‌ای نکرد.حتی بدون داس و چکش هم، «روسيه‌هراسی» یکی از حربه‌های مورد علاقه امپریالیست‌های غربی باقی می‌ماند

پیش از این روز جمعه، خانم «اورسولا فون در لاین»، ريیس کمیسیون اتحادیه اروپايی در «هندلزبلات» به زبان امپریالیستی روشن صحبت کرد. او با اطمينان نشان داد که می‌توان بیش‌ترین آسیب را وارد آورد، چون اتحادیه اروپايی «يک نقش مرکزی را بازی می‌کند، زیرا اهرم فشار اقتصادی ما بر روسیه بسیار قوی است.» کمیسیون تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه روسیه را طبق دستور آماده کرده است و در آستانه موفقيت قرار دارد: «این محدودیت‌ها اقتصاد روسیه را شکننده‌تر می‌کند.» «فون در لاین» به کارپايه «مشارکت استراتژيک انرژی» با ريیس‌جمهور ایالات متحده «جوزف بایدن» اشاره کرد و توضیح داد: «موضوع در درجه نخست بر سر گاز مایع، به اصطلاح LNG است.»

این سازماندهی جبهه اقتصادی با گزارش‌های متعدد دیگری از موفقیت در نبرد با روسیه همراه بود: روز سه‌شنبه، رومانی گزارش داد که نخستين سربازان از دستۀ دوم ۱۰۰۰ نفری سربازان آمریکایی وارد شده اند. روزنامه فرانفورتر آلگماينه تسايتونگ (FAZ) به «پمپاژ کامل اوکرائین با سلاح‌های مدرن» (پوتین)، خدمات روزنامه‌نگاری ارايه داد و روز سه‌شنبه شایعات سرویس‌های مخفی غربی را با عنوان «پنجره حمله به اوکرائین باز می‌شود»، منتشر کرد. داستان وحشتناک روزانه روس‌های موذی این بار این بود: مسکو اکنون در حال تدارک مانوری برای نیروهای اتمی خود است که به جای تاريخ هميشگی ماه اکتبر، در ابتدای سال برگزار می‌شود. ناتو و اتحادیه اروپايی با تمام امکانات مقابله می‌کنند.