پرش به محتوا

هشدار مورالس درباره طرح جدید آمریکا برای بولیوی!

روز شنبه گذشته، اوو مورالس، رئیس جمهور سابق بولیوی به هموطنانش، در مورد طرحی از سوی آژانس مبارزه با مواد مخدر آمریکا برای بی ثبات کردن کشورش هشدار داد. پیش زمینه این هشدار تحقیقاتی است که ایالات متحده علیه ماکسیمیلیانو داویلا، رئیس سابق مبارزه با مواد مخدر دولت مورالس انجام میدهد.

اوو مورالس، رئیس پیشین دولت بولیوی روز شنبه در توییتر سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا را متهم کرد که می خواهد کشورش را به اختلاف و بی ثباتی بکشاند. او در یک رشته توئیت‌های که منتشر کرد از دروغ‌پراکنی و سخنان نفرت انگیز علیه جنبش محلی پرورش کوکا و رهبران آن صحبت به میان آورد. او در ادامه گوشزد کرد، طرح ایالات متحده دروغ‌پراکنی با هدف ایجاد اختلاف و دودستگی در میان مردم است. رئیس جمهور سابق از جامعه جهانی درخواست کرد در برابر این طرح بی تفاوت نماند.

مورالس همچنین نوشت که «عملیات سیاسی» سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا از همان دستورالعملی پیروی می کند که توسط ایالات متحده برای توجیه کودتاها و حمله به کشورهای دیگر از آن استفاده می کند. او در ادامه توجه مخاطبان را به عملیات رسوای کندور جلب کرد. ایالات متحده آمریکا برای عملی ساختن عملیات کندور، ابتدا رؤسای جمهور سوسیالیست را به عنوان تروریست معرفی کرد و سپس منابع طبیعی کشورها را به غارت برد.

رئیس جمهور سابق بولیوی خواستار توجه به این موضوع شد که جناح راست بولیوی یک شکست سیاسی سنگین را متحمل شده است. به همین دلیل، ایالات متحده و مقامات آن تلاش کردند تا جنبش بسوی سوسیالیسم MAS-IPSP تحت رهبری مورالس را از نظر سیاسی بدنام کنند و سپس به طور فیزیکی حذف کنند. یکی از اصول ایدئولوژیک جنبش سوسیالیستی بولیوی دفاع از حاکمیت و استقلال کشور است.

«تسلیم شدن به سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا، تسلیم حاکمیت بولیوی به مداخله گری ایالات متحده است. دفاع از سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا خیانت به مبارزه برای آزادی و کرامت مردم ما است. بولیوی کشوری آزاد و با عزت است.»

در اواخر ژانویه، رئیس سابق آژانس ملی مبارزه با مواد مخدر در آخرین کابینه مورالس در لاپاز پایتخت بولیوی دستگیر شد. پس از دستگیری ماکسیمیلیانو داویلا سازمان مبارزه با مواد مخدر آمریکا تحقیقاتی را از این افسر سابق به دلیل داشتن اسلحه غیرقانونی و قاچاق کوکائین به ایالات متحده آغاز کرد، آمریکا داویلا را به قاچاق مواد مخدر متهم میکند. در اوایل فوریه، وزارت امور خارجه ایالات متحده برای اطلاعاتی که می تواند به محکومیت داویلا منجر شود، ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرد. بر اساس گزارش رسانه ها، مقامات آمریکایی می توانند استرداد مظنون را درخواست کنند. آمریکا تلاش‌هایی را برای مرتبط کردن مورالس با فعالیت‌های «غیرقانونی» رئیس سابق مبارزه با مواد مخدر بولیوی انجام میدهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: